Blog
Twardość i gęstość
W artykule znajdziesz:
Twardość i gęstość
Dzięki wyraźnie różnej gęstości i twardości minerały te można łatwo rozpoznać. Ponadto znane są kocie oka korundowe, berylowe, turmalinowe, opalowe, diopsydowe, skapolitowe nie mają one jednak większego znaczenia. Kocim okiem południowoafrykańskim nazywa się włóknistą odmianę krokidolitu. Pewne podobieństwo do kociego oka mają niektóre odmiany bronzytu. Chińskim kocim okiem nazywane są na wyspach Oceanu Spokojnego barwne skorupy ślimaków, które są osadzane w pierścieniach, bransoletach i szpilkach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spośród odmian chryzoberylu najwyższą cenę osiągają aleksandryty. Cena za 1 karat wynosi 25-100 dolarów.
Cena dużych, wyjątkowo pięknych kamieni dochodzi do 400 dolarów. Zbliżona, choć zazwyczaj niższa, jest cena kociego oka, a najniższa - chryzoberylu barwy żółtej. Syntetyczne chryzoberyle nie mają znaczenia handlowego.
Słynne chryzoberyle. Najpiękniejsza ze znalezionych dotychczas naturalna grupa chryzoberyli znajduje się w Muzeum Mineralogicznym Akademii Nauk w Moskwie. Grupa ta złożona jest z 22 dużych i wielu drobniejszych kryształów aleksandrytu uralskiego. Z Cejlonu pochodzi żółtobrunatny chryzoberyl wielkości 23×17 mm (81 kr). Za najpiękniejszy chryzoberyl uważa
się kamień znajdujący się w Muzeum Brytyjskim, znany pod nazwą chryzoberylu Hope’a, należący poprzednio do wspaniałej kolekcji H. Ph. Hope’a, sławnego amatora i zbieracza kamieni szlachetnych z pierwszej połowy XIX w. Ten 45-karatowy kamień, o pięknej żółtawozielonej barwie nie ma żadnych skaz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zbiorach Muzeum Brytyjskiego znajduje się również mniejszy chryzoberyl (29-karatowy) o nieco ciemniejszej barwie oraz dwa wyjątkowo piękne aleksandryty z Cejlonu (43- i 27-karatowy). W Państwowym Muzeum w Waszyngtonie znajduje się aleksandryt 65-karatowy; w kolekcji Hope’a znajdowało się również olbrzymie kocie oko chryzoberylowe o średnicy prawie 4 cm.
Rozpoznawanie i naśladownictwo. Szczególna w świecie minerałów własność chryzoberylu (aleksandrytu) polegająca na zmianie barwy pozwala na łatwe jego rozpoznanie. Jako imitacje stosowane są syntetyczne korundy i spinele. Pewne podobieństwo do chryzoberylu wykazują niektóre andaluzyty (uprawnienia budowlane).
Niewyraźna łupliwość spinelu
Porównanie gęstości i własności optycznych umożliwia odróżnienie tych kamieni (program egzamin ustny).
Własności chemiczne. Spinel jest tlenkiem glinu i magnezu o wzorze Al2Mg04 lub MgOAl203. Magnez może być w nim częściowo zastąpiony przez żelazo, cynk, mangan lub kobalt, glin - przez żelazo (trójwartościowe) lub chrom.
Postać. Spinel niemal zawsze tworzy wyraźne, dobrze wykształcone kryształy. Większe kryształy są zwykle zaokrąglone. Spinel należy do układu regularnego, najczęstszymi postaciami są ośmiościany, a także dwunastościany rombowe (opinie o programie). Często spotyka się bliźniaki, w których płaszczyzną bliźniaczą jest płaszczyzna ośmiościanu.
Własności fizyczne. Niewyraźna łupliwość spinelu jest równoległa do ścian ośmiościanu. Spinel ma przełam muszlowy, twardość 8, gęstość 3,5-4,1 g/cm3; odmiany używane w jubilerstwie mają zwykle gęstość 3,5-3,7.
Barwa spinelu jest czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, fioletowa, brunatna aż do czarnej, połysk szklisty do matowego (segregator aktów prawnych).
Spinel jest przeświecający do nieprzezroczystego. Współczynnik załamania światła używanych w jubilerstwie od mian spinelu wynosi 1,72-1,75. Dyspersja około 0,020. Izotro- powość optyczna związana z układem regularnym, w którym krystalizują spinele oraz charakterystyczne wrostki ułatwiają mikroskopowe odróżnienie spineli od innych kamieni.
W handlu najczęściej spotykane są przezroczyste odmiany barwy ciemnoczerwonej, nazywane zwykle spinelami rubinowymi. Odmiany czerwone zwane są rubinami balas (balas ruby) lub spinelami rubinowymi; niekiedy stosuje się nazwę rubicell (promocja 3 w 1)..
Pomarańczowoczerwone nazywane są spinelami almandynowymi lub almandynami (jest to właściwa nazwa jednego z granatów), niebieskie - safirynami lub spinelami szafirowymi, trawiastozielone - chlorospinelami, fioletowe - wschodnimi ametystami. Istnieje tendencja, aby te powodujące nieporozumienia nazwy usunąć i zastąpić określeniami: spinel czerwony, różowy, niebieski itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32