Blog

Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 2
17.03.2020

Tynki zewnętrzne

W artykule znajdziesz:

Tynki zewnętrzne

Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 3
Tynki zewnętrzne

W celu polepszenia wentylacji można stosować nadmuch wentylatorem powietrza zewnętrznego nie ogrzanego, jeżeli temperatura zewnętrzna jest nie niższa niż +5°C jednocześnie trzeba zachować ostrożność, aby uniknąć lokalnych odmrożeń tynków wewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Tynki zewnętrzne można wykonywać tylko w cieplakach.

Tynki mogą ulegać uszkodzeniu wskutek:
a) długotrwałych zawilgoceń,
b) zawilgoceń połączonych z przemarzaniem,
c) oddziaływań mechanicznych,
d) ruchów podłoża.

Zawilgocenie osłabia spójność materiału wiążącego, wskutek czego tynk ulega łatwiej uszkodzeniom mechanicznym. Długotrwałe zawilgocenie połączone ze skraplaniem się wilgoci na powierzchni tynku powoduje wypłukiwanie spoiwa przez wodę przesączającą się przez tynk (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli zawilgocony tynk zamarznie, to woda zawarta w jego porach zwiększa swą objętość, co powoduje pęcznienie tynku i jego odsądzenie od podłoża. Tworzą się pęcherze, które z czasem odpadają i powstają tzw. odparzenia tynku.
Większość uszkodzeń tynków można dostrzec gołym okiem i nie wymaga to przeprowadzenia żadnych badań. Tynki odparzone nie różnią się jednak zewnętrznie od dobrych. Jeżeli podejrzewamy, że tynk odstał od podłoża, musimy go opukać lekkim młotkiem (200-4-300 G). Tynk odparzony podczas ostukiwania wydaje głuchy odgłos. Tynk dobrze związany z podłożem pod uderzeniem wydaje czysty dźwięk.

Tynki, na których widoczne są zacieki, a więc takie, które ulegały zawilgoceniu, trzeba sprawdzić ostrzem gwoździa. Dobry tynk trudno się rysuje, tynk o zniszczonej spójności rozsypuje się pod ostrzem, które pozostawia w nim głęboką rysę. Opukując lub rysując tynk zaznaczamy w nim miejsca uszkodzone (uprawnienia budowlane).

Ze względu na sposób naprawy uszkodzone tynki można podzielić na:
a) wymagające zbijania i uzupełnień,
b) o zniszczonej powierzchni;
c) spękane.

Zbite miejsca

Zbite miejsca tynkujemy tą samą zaprawą, z której był wykonany tynk stary. Jeżeli tynk został zbity całkowicie, podłoże można pokryć dowolnym rodzajem tynku.
Tynki reperowane w wielu miejscach, tynki wielokrotnie malowane, z których zeskrobano powłoki farby, oraz tynki o zniszczonej powierzchni naprawiamy przez tak zwane przetarcie, tj. położenie nowej gładzi. Wykonujemy ją oczywiście stosownie do rodzaju tynku z zaprawy wapiennej, gipsowej lub cementowej i narzucamy na uprzednio zwilżony tynk, równając i zacierając packą. Tynki o powierzchni nieznacznie uszkodzonej po zeskrobaniu starych powłok malarskich przecieramy za pomocą pędzla ławkowca, nanosząc nim gładź. Pęknięcia i rysy nie powinny być tylko zatarte zaprawą, gdyż po krótkim czasie otworzą się na nowo. Nie należy też rys zaprawiać zaprawą gipsową, gdyż gips pęcznieje i tworzy się na powierzchni tynku sieć wypukłości w miejscu dawnych rys. (tzw. żyłek). Pęknięcie należy przeciąć (poszerzyć) końcem kielni lub przecinakiem (program egzamin ustny).

Następnie poszerzona rysa powinna być obficie zlana wodą i zapełniona tą samą zaprawą, z jakiej wykonany jest tynk.
‘Naprawy tynków ozdobnych sprowadzają się do zbicia całej warstwy i wykonania nowego tynku.
Przed przystąpieniem do robót tynkarskich muszą być ukończone wszystkie roboty stanu surowego, powinny być wykonane roboty instalacyjne, zamurowane wszelkie przebicia, bruzdy i obsadzone ościeżnice drzwiowe i okienne oraz wbudowane meble. Dopuszcza się osadzenie mebli wbudowanych po wykonaniu robót tynkarskich (opinie o programie).

Tynki należy wykonywać w temperaturze nie niższej niż + 5°C. Zaleca się chronić świeżo wykonane tynki przez pierwsze dwa dni przed promieniami słońca, działającymi dłużej niż 2 godziny w ciągu dnia, przez osłanianie matami lub daszkami oraz zraszanie wodą. Do wykonania tynków wskazane jest przystępować dopiero po okresie osiadania i kurczenia się murów (ok. 4-6 miesięcy od chwili wzniesienia). Ponadto zaleca się, aby wilgotność muru w okresie rozpoczynania robót tynkarskich nie była większa niż 8% (segregator aktów prawnych).

Odbioru tynku dokonuje się w 7 dni po wykonaniu. Jeżeli zachodzi obawa złej przyczepności tynku do podłoża, wówczas termin odbioru przesuwa się na 21 dni po wykonaniu tynku. Przed dokonaniem odbioru sprawdza się, czy w czasie tynkowania temperatura zewnętrzna nie spadała poniżej 0°C i czy tynk był zabezpieczony przed zamarzaniem (promocja 3 w 1).

Odbiór tynku polega na sprawdzeniu:

a) zgodności z dokumentacją,

b) właściwości użytej zaprawy,

c) należytej grubości warstwy,

d) przyczepności do podłoża e) rozmiaru i liczby wad.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 8 Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 9 Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 10
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 11
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 12 Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 13 Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 14
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie podłoża zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami