Blog

19.08.2021

Ubijanie i wygładzanie

W artykule znajdziesz:

Ubijanie i wygładzanie

Ubijanie i wygładzanie

Ubijanie i wygładzanie wykonuje się do czasu wystąpienia na powierzchni mleka cementowego, które ostrożnie usuwa się po ułożeniu masy każdego koloru. Tak samo układana jest masa innego koloru. W miarę potrzeby łaty usuwa się; jeżeli posadzka ma żyłki, łaty można wyjmować nie czekając na stwardnienie ułożonej masy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pozostałe po wyjęciu łat i ramek bruzdy należy wypełnić masą terrazzową odpowiedniego koloru, starannie ubić i wygładzić równo z ogólną powierzchnią.

Przy układaniu masy terrazzowej na podkładzie stwardniałym powinien on być uprzednio zmoczony wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Masę terrazzową nanosi się dużymi porcjami i wyrównuje starannie kielnią; następnie zagęszcza się ją drewnianym młotkiem i ubija szerokim ubij akiem. Później należy znów wyrównać powierzchnię i wygładzić kielnią lub stalowym gładzikiem. Terrazzo powinno być ukła.dane kolejno w poszczególnych polach nieco wyżej poziomu żyłek i łat (uwzględniając ubijanie). Po wypełnieniu jednego pola usuwa się łaty, wypełnia bruzdy masą odpowiedniego koloru i przystępuje się do układania terrazzo w następnym polu.
Im silniej jest terrazzo ubijane, im gęstsza jest jego konsystencja, tym szczelniejsza będzie posadzka i tym więcej ziaren kruszywa znajdzie się na powierzchni. Przy ubijaniu masy zarobionej zbyt wielką ilością wody, na powierzchni tworzy się gruba powloką cementowa, która kryje pod sobą ziarna kruszywa (uprawnienia budowlane).
W trakcie wyrównywania i wygładzania masy terrazzowej, powierzchnie należy sprawdzać łatą według pasów kierunkowych.

Stwierdzone nierówności należy natychmiast po ubiciu wyrównać przez wypełnienie wklęsłości suchym kruszywem lub masą terrazzową i dokładne ubicie powstałej wypukłości.
Przy użyciu masy gruboziarnistej, całą powierzchnię posadzki terrazzowej należy posypać mieszaniną suchych składników (0,5-h0,8 kg/m2) i ubić ją lub uwałować wzdłuż i w poprzek wilgotnym walcem. Dla uzyskania większej szczelności można powierzchnię posypać przesianą tłustą mieszaniną cementu i farby z dodatkiem przesianej drobnej, suchej mieszaniny terrazzowej i wygładzić gładzidłem (program egzamin ustny).

Gładkie powierzchnie betonowe

Jeżeli następnie wykryte będą miejsca nie dość wypełnione kruszywem, trzeba je zalać płynną masą terrazzową i ostrożnie wyrównać kielnią, aby uniknąć wypadania ziaren przy późniejszym szlifowaniu.
Nie zaleca się stosowania walców zamiast ubijaków, ponieważ zagęszczanie wówczas jest niedostateczne (opinie o programie).
W pewnych wypadkach, kiedy zależy nam na ożywieniu wyglądu powierzchni drobnoziarnistej, wilgotną warstwę terrazzową posypuje się gruhszą frakcją kruszywia zmieszaną na wilgotno z zabarwianym cementem, ubija się i wałuje walcami.

Przykłady wzorów powstających przez połączenie barwnych cementów i terrazzowo-mozaikowych odcinków posadzki.
Do okładzin ściennych stosowana jest masa terrazzową różniąca się od terrazzo posadzkowego jedynie większą gęstością.
Bezspoinowe okładziny ścienne z masy terrazzowej mają zastosowanie w łazienkach, ubikacjach, kuchniach, laboratoriach, łaźniach, sklepach, budynkach szpitalnych, na klatkach schodowych itp.
Kolor okładziny terrazzowej ustalany jest zwykle przez architekta w zależności od przeznaczenia pomieszczenia (segregator aktów prawnych).

Drobnoziarnista masa terrazzową może być zarobiona na rzadko jak zaprawa do tynków; nanosi się ją na ścianę sposobem robót tynkarskich. Sposób ten można stosować tylko przy regularnych powierzchniach nie wymagających narzutu dużej grubości oraz w wypadku kiedy rozporządza się tanim miejscowym kruszywem. Dla zaoszczędzenia kruszywa kamiennego celowe jest uprzednie wyrównanie ściany warstwą zaprawy cementowej.

Gładkie powierzchnie betonowe należy nasiekać, ścianę spionować i założyć znaki kierunkowe z tej samej zaprawy, z której wykonuje się narzut pod terrazzo. Nie wolno zakładać znaków kierunkowych z gipsu (promocja 3 w 1).
Powierzchnię ściany oczyszcza się starannie z brudu i zacieków zaprawy stalowymi lub innymi sztywnymi szczotkami oraz zmywa się wodą tak, aby wilgoć przeniknęła na znaczną głębokość.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami