Blog

Udział materiałów
W artykule znajdziesz:

Stąd wynika wniosek, że normy techniczne na gotowe wyroby, materiały budowlane, wielkość projektowanych mieszkań czy też dotyczące urbanistycznego zagospodarowania terenu muszą zawierać wymagania podstawowe, które i po dłuższym okresie ich stosowania będą wciąż aktualne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Udział materiałów i wyrobów budowlanych w procesie działalności budowlano-inwestycyjnej jest tak duży, że jest czynnikiem decydującym o finalnej wartości i jakości obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stosowanie materiałów nowych lub zastępczych o nie sprawdzonych walorach użytkowo-konstrukcyjnych i trwałości technicznej prowadzi w czasie eksploatacji budynku do wydatkowania wcześniej zwiększonych nakładów finansowych związanych z naprawami i utrzymaniem zasobów mieszkaniowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po to, by w rozważaniach technicznych zawczasu przewidzieć te zmiany, nie wystarczy ogólne prognozowanie tych zmian. Należy z całą odpowiedzialnością umieć te wymagania zaprogramować w oparciu o ustalone kryteria, a nawet rachunek ekonomiczny. Należy przewidywać takie dążenie do minimalizacji kosztów budowy, które nie doprowadzałoby do przedwczesnej demodernizacji i „moralnego” obumierania tego, co budujemy, a w konsekwencji do przedwczesnych nakładów na odnawianie i przebudowę. Również okresy kapitalnych remontów powinny być wytyczną dla przewidywanej dalszej ewolucji budynku w postaci dalszego wyposażenia i poprawy jego jakości, zgodnie z narastającymi z czasem wymaganiami (uprawnienia budowlane).
Uniformizm rozwiązań architektonicznych i konstrukcyjnych, którego dotychczas nie udało się uniknąć w budownictwie uprzemysłowionym, budzi u użytkowników tego budownictwa zrozumiałe dążenie do nadania mieszkaniu cech indywidualnych, zgodnych z osobistymi gustami, poglądami estetycznymi i przyzwyczajeniami. Stąd ostatnio powszechnie obserwowane jest dążenie do stworzenia pewnej swobody w wyborze typu robót wykończeniowych, możliwości operowania fakturą i barwą w wykończeniu ścian czy też rodzajem nawierzchni podłogowej, elementami wykładzin ceramicznych i z tworzywa sztucznego w węzłach sanitarnych itd. (program egzamin ustny).
Nakład robocizny
Wspomniane tendencje mają kapitalne znaczenie dla jakości robót wykończeniowych, szczególnie zaś dla kryteriów trwałości elementów wykończeniowych. Ścierają się tu dwie tendencje: tendencja do kapitalności, tj. takiej trwałości, która pozwala na uzyskanie długich okresów między- remontowych, uzyskiwanej przeważnie kosztem pierwotnego nakładu inwestycyjnego i znacznego nakładu robocizny i materiałów, oraz tendencja do poszukiwania bardziej zindywidualizowanych rozwiązań o krótszym okresie życia, przeważnie o niższym pierwotnym koszcie inwestycji, znacznych zaś kosztach modernizacji, ponoszonych jednak przez użytkownika, a nie inwestera społecznego (opinie o programie).
Oczywiście w naszych warunkach przy kryteriach oceny jakości przeważa tendencja do kapitalności i przedłużonej trwałości elementów wykończeniowych, ale już dziś należy się liczyć ze zmianą sposobu użytkowania i ograniczenia z tego względu niepotrzebnych, nie wykorzystanych w pełni w użytkowaniu nakładów na roboty wykończeniowe. Obserwuje się to zresztą również w innych krajach, gdzie np. ulegają zanikowi (nawet w luksusowym budownictwie) posadzki dębowe na rzecz dywanów z włókien czy tworzyw sztucznych, przekazuje się użytkownikowi jedynie „wstępne” wymalowanie i doprowadzenia instalacyjne, licząc się ze zmianami, których on sam dokona (segregator aktów prawnych).
Zapewnienie budynkowi należytej ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych musi się wiązać z uwzględnieniem trwałości i długowieczności konstrukcji ścian osłonowych i dachów. Wyprodukowanie prefabrykatu ściany zewnętrznej spełniającego wymagania aktualnie obowiązujących norm technicznych nie oznacza jeszcze, że będzie on spełniał wszystkie wymagania użytkowe po wbudowaniu. Z praktyki wiemy, że na poprawne funkcjonowanie ściany, jako przegrody zewnętrznej, nie wpływa tylko sam prefabrykat, ale szereg związanych z nim elementów i detali, jak uszczelnienie złączy, osadzenie stolarki, trwałość faktur wykonanych na prefabrykacie oraz wpływ zastosowanych w prefabrykacie materiałów na zdrowie i samopoczucie użytkownika mieszkania. Te właśnie detale i elementy wpływają zasadniczo na ocenę jakości ściany zewnętrznej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32