Blog

Uziomy zdjęcie nr 2
04.01.2022

Udział procentowy robót ziemnych

W artykule znajdziesz:

Udział procentowy robót ziemnych
Udział procentowy robót ziemnych

Zastosowanie dwóch żurawi do równoczesnego podnoszenia jednego elementu podłużnego może się odbywać tylko w obecności osoby odpowiedzialnej za nadzór nad tymi urządzeniami. Najwłaściwiej jest stosować przy takim podnoszeniu belkę montażową z zastosowaniem odpowiedniej długości ramion belki. Wreszcie należy przestrzegać zasady, aby liny wyciągowe żurawi zajmowały położenie pionowe w stosunku do podnoszonego elementu (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy robotach załadunkowo-wyładunkowych szczególne znaczenie ma zapoznanie całego zatrudnionego personelu z właściwymi sposobami wykonywania tych robót oraz techniką bezpieczeństwa. Roboty ziemne odgrywają w budownictwie znaczną rolę, a w licznych dziedzinach budownictwa inżynierskiego, jak w budownictwie wodnym, drogowym, kolejowym - rolę zasadniczą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Udział procentowy robót ziemnych (wykopów) przeliczony na ich ciężar w stosunku do ciężaru wszystkich materiałów koniecznych dla wzniesienia budowli przemysłowych i mieszkalnych wynosi ok. 50%, a często więcej.

Liczba robotników zajętych przy robotach ziemnych na budowach przemysłowych sięga ok. 20% ogółu robotników zatrudnionych na placach budowy, natomiast przy budowie kolei 50%, a nawet więcej (uprawnienia budowlane).

Znajomość sztuki wznoszenia budowli ziemnych jest jedną z najdawniej znanych sztuk budowlanych. Wielki rozwój budownictwa, obserwowany po ostatniej wojnie, niesie z sobą nie znany dotąd rozwój budowli przemysłowych i inżynierskich, których wznoszenie jest z reguły związane z wielkimi robotami ziemnymi.

Roboty ziemne wykonywane były u nas na niemałą skalę także i przed ostatnią wojną, jeśli wymienić tylko budowę portu gdyńskiego, budowę linii kolejowej Śląsk Gdynia, budowę zapory wodnej i elektrowni w Rożnowie na Dunajcu wykonanej przy zastosowaniu wysokiej techniki i organizacji itd. Poza tymi wielkimi budowlami i im podobnymi ogromna jednak większość robót ziemnych w ówczesnym budownictwie wykonywana była ręcznie przy zastosowaniu transportu konnego (program egzamin ustny). Stopień mechanizacji robót ziemnych, tj. procentowy stosunek robót wykonywanych mechanicznie w stosunku do ogólnej ilości robót ziemnych, sięgał wówczas zaledwie kilku procent.

Rozwój robót ziemnych

W okresie powojennym dokonany został znaczny postęp w zakresie wyposażenia budownictwa w maszyny, przede wszystkim do robót ziemnych i transportowych (opinie o programie). W tym okresie wykonane zostały wielkie roboty ziemne przy budowie Huty im. Lenina, zapory ziemnej zbiornika wodnego w Goczałkowicach, zapory w Dębem, zapory we Włocławku, Huty Warszawa, rurociągu naftowego ,,Przyjaźń”, miasta Nowa Huta, miasta Nowe Tychy, wielkich warszawskich osiedli mieszkaniowych itd.

Na wspomnianych placach budowy budowniczowie nasi wyposażeni byli w maszyny, z których większość nie była stosowana przed wojną, nie mówiąc o maszynach do robót ziemnych, których budowa rozwinęła się dopiero po ostatniej wojnie (spycharki, zgarniarki, równiarki itp.). Stopień mechanizacji w stosunku do okresu przedwojennego znacznie wzrósł, wynosząc w skali krajowej w roku 1967 - 87,5% (segregator aktów prawnych).

Największy rozwój robót ziemnych związany jest z realizacją wielkiego programu budowli wodnych: przy budowie zbiorników wodnych na Wiśle, Bugu, budowie drogi wodnej Zachód-Wschód, rozbudowie kanałów żeglownych oraz przy zaplanowanej rozbudowie sieci drogowej i kolejowej. Tego typu inwestycje w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju organizacyjnego i technicznego robót ziemnych. Efektywność wykonania robót ziemnych zależy przede wszystkim od poziomu ich organizacji (promocja 3 w 1). Dlatego też braki organizacyjne, a w szczególności zaniechanie opracowywania właściwych projektów organizacji robót wraz z przemyślaną zawczasu technologią wykonania, niestety nierzadko jeszcze zdarzające się na naszych budowach, powodują, iż roboty ziemne przeprowadza się nieraz improwizując je, powodując tym samym znaczne podrożenie robót. Z drugiej strony praktyka poucza, iż należycie przemyślana technologia i organizacja robót ziemnych mogą doprowadzić do znacznego zwiększenia wykorzystania czasu roboczego maszyn, a więc i ludzi z przeciętnych 30-40% aż do 60-80%.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uziomy zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uziomy zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uziomy zdjęcie nr 7 Uziomy zdjęcie nr 8 Uziomy zdjęcie nr 9
Uziomy zdjęcie nr 10
Uziomy zdjęcie nr 11 Uziomy zdjęcie nr 12 Uziomy zdjęcie nr 13
Uziomy zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uziomy zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uziomy zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami