Blog
Uformowane dachówki
W artykule znajdziesz:
Uformowane dachówki
Dachówki po zaformowaniu są zazwyczaj posypywane suchą mieszaniną cementu i barwidła w stosunku: 1 część cementu + 5 części barwidła, po czym następuje ponowne wygładzanie powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer). Posypywanie ma na celu nadanie dachówce barwy podobnej do dachówki ceramicznej. Uformowane dachówki pozostają na podkładkach do 2 dni. Następnie dachówki już stwardniałe zdejmuje się z podkładek, ustawia na rąb i tak pozostawia na okres 4 tygodni, aż do całkowitego stwardnienia.
Przez pierwsze dni dachówki należy chronić przed słońcem i wiatrem, a w ciągu 10 dni należy polewać je wodą. Nieprzestrzeganie tego warunku powoduje spękanie wyrobu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Z zaprawy cementowej produkuje się dachówki:
- karpiówkę podwójną,
- dachówkę żłobkowaną,
- gąsiory.
Wymagania techniczne dla dachówki cementowej są analogiczne jak dla dachówki ceramicznej (uprawnienia budowlane).
Betonami nazywamy sztuczne materiały kamienne uzyskiwane w wyniku wymieszania kruszywa, wody oraz spoiwa w odpowiednich stosunkach ilościowych i reakcji chemicznych (hydrolizy i uwodnienia), zachodzących między cząstkami spoiwa i wodą.
Wzajemny stosunek składników (cement, kruszywo, woda) w mieszance betonowej powinien być tak dobrany ilościowo i pod względem uziarnienia, aby beton w stanie świeżym posiadał odpowiednią do sposobu zagęszczania i rodzaju konstrukcji ciekłość i urabialność, a po stwardnieniu wykazywał wymaganą markę (wytrzymałość walcową betonu na ściskanie), odpowiadającą dopuszczalnym naprężeniom przyjętym w projekcie lub założeniu, przy zachowaniu warunków oszczędności, tj. najmniejszego zużycia cementu.
Matematyczne przedstawienie zjawisk zachodzących w betonie powinno opierać się na następujących warunkach: wytrzymałości, szczelności, ciekłości i urabialności; warunki te mogą być wyrażone trzema wzorami (program egzamin ustny).
Betony półciekłe
Dostatecznie dokładna, a jednocześnie prosta w stosowaniu jest „metoda punktu piaskowego” zalecana przez Instytut Techniki Budowlanej; opis tej metody podany został w instrukcji dla laboratoriów betonowych na budowach i w wytwórniach (opinie o programie).
Metoda ta oparta jest na dwóch podstawowych równaniach: warunku wytrzymałości (wzór Bolomeya) i warunku szczelności (wzór absolutnych objętości) oraz na dwóch zależnościach przyjmowanych doświadczalnie, tj. stosunku ciężarowym piasku (punkt piaskowy jest to procentowa zawartość piasku w kruszywie, mieszczącą się w granicach 25-45%) do kruszywa grubego i przyjętej ilości wody w betonie, wynoszącej w zależności od założonej ciekłości projektowanej mieszanki od 99 do 220 litrów na 1 m3 masy betonowej.
Pierwszą czynnością jest wyliczenie wskaźnika - ze wzoru Bolomeya, przyjmując żądane R28 betonu oraz markę cementu i rodzaj kruszywa, które zostaną zastosowane.
Dalej metoda dzieli się zasadniczo na dwie części: część pierwsza dotyczy ustalenia najwłaściwszej mieszanki kruszywa, część druga - ustalenia pełnego składu betonu (segregator aktów prawnych).
Przy ustalaniu najwłaściwszej mieszanki przyjmuje się dwa składniki kruszywa - piasek i kruszywo grube - z których możliwe jest uzyskanie mieszanki o założonych własnościach. Ustala się grupę trzech punktów piaskowych, uwzględniając warunek urabialności i ciekłości betonu oraz stosunek . Dla przeciętnych betonów konstrukcyjnych o - w granicach 1,5-1,9 i konsystencji plastycznej prowadzi to zwykle do wyboru jednej z trzech grup piaskowych, tj.: 30 - 32 - 34 przy wymaganej niskiej urabialności betonu 33 - 35 - 37 przy wymaganej średniej urabialności betonu 36 - 38 - 40 przy wymaganej wysokiej urabialności betonu (promocja 3 w 1).
Betony półciekłe i ciekłe przy stosunkach - wyższych od 1,9 wymagają założenia niższych punktów piaskowych od wyżej podanych i odwrotnie betony gęstoplastyczne i wilgotne o stosunkach niższych od 1,5 wymagają wyższych punktów piaskowych.
Warunek szczelności kruszywa uwzględnia się przez przyjęcie mieszanki o takim punkcie piaskowym (z danej grupy), który daje największą szczelność kruszywa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32