Blog
Układ instalacji wewnętrznej
W artykule znajdziesz:
Obliczając wielkość powierzchni wymiany ciepła, można założyć następujące średnie wydajności cieplne odniesione do m2 powierzchni wymiany ciepła wężownicy znajdującej się w palenisku:
- dla wężownicy z rur miedzianych q 12 000 kcal/m2h,
- dla wężownicy z rur stalowych q 10 000 kcal/m2h (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla części wężownicy grzejnej znajdującej się poza przestrzenią paleniska zaleca się przyjmować q o wartościach:
- dla części wężownicy znajdujących się w kanale odprowadzającym spaliny, lecz stykającej się z płomieniem q 4000-5000 kcal/m2h,
- dla części wężownicy znajdującej się poza paleniskiem, a stykającej się wyłącznie z gazami spalinowymi q 2000 kcal/m2h (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Układ instalacji wewnętrznej współpracującej z wężownicą może być różny, w każdym jednak przypadku zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia powinno być zgodne z wymaganiami normy PN-67/B-02440.
Schemat najprostszej instalacji z wężownicą w trzonie kuchennym zabezpieczonej baterią trójdrogową. Tak jak w kąpielowym piecu jednoczerpalnym, zasobnik zawsze jest połączony z przestrzenią zewnętrzną przez baterię trójdrogową (uprawnienia budowlane). W rozwiązaniu tym ciepła woda ogrzewana jest bezpośrednio w trzonie kuchennym. Podobny sposób ogrzewania wody, z tym że w tym przypadku instalacja została zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia naczyniem zasilająco-wzbiorczym z zaworem pływakowym regulującym w nim poziom wody. Jak wynika z rysunków, obie instalacje są otwarte i nie pracują pod pełnym ciśnieniem wodociągowym, tym samym nie podlegają dozorowi technicznemu.
Bezpośrednie ogrzewanie ciepłej wody w trzonie kuchennym nie jest rozwiązaniem korzystnym, gdyż w wężownicy następuje szybkie osadzanie kamienia kotłowego (program egzamin ustny). Proces ten prowadzi do częstego przepalania wężownic, co szczególnie często ma miejsce przy wodach o dużej twardości. Z tego względu zaleca się stosować systemy z pośrednim ogrzewaniem wody, w którym ciepło przekazywane jest wodzie użytkowej za pośrednictwem wody grzejnej krążącej stale w obiegu zamkniętym: wężownicą w trzonie kuchennym-wymiennik pojemnościowy.
Napełnianie obiegu wody grzejnej
Dwie różne instalacje pośredniego ogrzewania zabezpieczone zgodnie z normą PN-67/B-02440. W pierwszej z nich w przestrzeni wodnej zasobnika panuje pełne ciśnienie wodociągowe i stąd też zabezpieczony jest on zaworem bezpieczeństwa usytuowanym na przewodzie wody zimnej. Możliwość usytuowania zaworu bezpieczeństwa przed zasobnikiem wynika z faktu, że w rozwiązaniu tym nie istnieje możliwość wytwarzania się pary wodnej (opinie o programie).
Jak widać na rysunku, ciśnienie w obiegu wody grzejnej wywoływane jest otwartym naczyniem wzbiorczym zaopatrzonym w wodowskaz. Napełnianie obiegu wody grzejnej odbywa się przewodem zasilającym zakończonym zaworem odcinającym. Z uwagi na stałe połączenie obiegu wody grzejnej z atmosferą, temperatura wody grzejnej nie może w nim przekroczyć 100°C. Drugi sposób zabezpieczania instalacji, w którym zastosowano dwa otwarte naczynia zasilająco-wzbiorcze. Jedno naczynie zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia przestrzeń wodną zasobnika ciepła, drugie natomiast obieg wody grzejnej.
Szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, niewielkich obiektach mieszkalnych lub pomieszczeniach socjalnych instalacje wewnętrzne ciepłej wody mogą być zasilane wodą lub parą ogrzewającą cały budynek. W tych przypadkach lokalny węzeł cieplny stanowi z reguły pojemnościowy wymiennik ciepła. Schemat ideowy podłączenia wraz z zabezpieczeniem wymiennika pojemnościowego (segregator aktów prawnych).
Naczynia wzbiorczo-zasilające we wszystkich omówionych instalacjach zasilanych z trzonu kuchennego i kolumnowych pieców łazienkowych powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby podczas działania instalacji ciepłej wody w żadnym jej punkcie nie nastąpiła przerwa w obiegu wody. Użytkowa pojemność naczynia powinna być nie mniejsza niż 4% pojemności wodnej zabezpieczanej przez to naczynie. Ponadto zgodnie z wymaganiami PN-67/B-02440 naczynia wzbiorczo-zasilające tych instalacji powinny znajdować się w tym samym pomieszczeniu co źródła ciepła (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Tymczasowy obiekt budowlany do pojęcia z zakresu polskiego prawa budowlanego, udostępniony obiekt przeznaczony do użytku przez czas lub moment wykonania…
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
53 465
98%
32