Blog
Układ instalacji wewnętrznej
W artykule znajdziesz:
Obliczając wielkość powierzchni wymiany ciepła, można założyć następujące średnie wydajności cieplne odniesione do m2 powierzchni wymiany ciepła wężownicy znajdującej się w palenisku:
- dla wężownicy z rur miedzianych q 12 000 kcal/m2h,
- dla wężownicy z rur stalowych q 10 000 kcal/m2h (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dla części wężownicy grzejnej znajdującej się poza przestrzenią paleniska zaleca się przyjmować q o wartościach:
- dla części wężownicy znajdujących się w kanale odprowadzającym spaliny, lecz stykającej się z płomieniem q 4000-5000 kcal/m2h,
- dla części wężownicy znajdującej się poza paleniskiem, a stykającej się wyłącznie z gazami spalinowymi q 2000 kcal/m2h (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Układ instalacji wewnętrznej współpracującej z wężownicą może być różny, w każdym jednak przypadku zabezpieczenie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia powinno być zgodne z wymaganiami normy PN-67/B-02440.
Schemat najprostszej instalacji z wężownicą w trzonie kuchennym zabezpieczonej baterią trójdrogową. Tak jak w kąpielowym piecu jednoczerpalnym, zasobnik zawsze jest połączony z przestrzenią zewnętrzną przez baterię trójdrogową (uprawnienia budowlane). W rozwiązaniu tym ciepła woda ogrzewana jest bezpośrednio w trzonie kuchennym. Podobny sposób ogrzewania wody, z tym że w tym przypadku instalacja została zabezpieczona przed nadmiernym wzrostem ciśnienia naczyniem zasilająco-wzbiorczym z zaworem pływakowym regulującym w nim poziom wody. Jak wynika z rysunków, obie instalacje są otwarte i nie pracują pod pełnym ciśnieniem wodociągowym, tym samym nie podlegają dozorowi technicznemu.
Bezpośrednie ogrzewanie ciepłej wody w trzonie kuchennym nie jest rozwiązaniem korzystnym, gdyż w wężownicy następuje szybkie osadzanie kamienia kotłowego (program egzamin ustny). Proces ten prowadzi do częstego przepalania wężownic, co szczególnie często ma miejsce przy wodach o dużej twardości. Z tego względu zaleca się stosować systemy z pośrednim ogrzewaniem wody, w którym ciepło przekazywane jest wodzie użytkowej za pośrednictwem wody grzejnej krążącej stale w obiegu zamkniętym: wężownicą w trzonie kuchennym-wymiennik pojemnościowy.
Napełnianie obiegu wody grzejnej
Dwie różne instalacje pośredniego ogrzewania zabezpieczone zgodnie z normą PN-67/B-02440. W pierwszej z nich w przestrzeni wodnej zasobnika panuje pełne ciśnienie wodociągowe i stąd też zabezpieczony jest on zaworem bezpieczeństwa usytuowanym na przewodzie wody zimnej. Możliwość usytuowania zaworu bezpieczeństwa przed zasobnikiem wynika z faktu, że w rozwiązaniu tym nie istnieje możliwość wytwarzania się pary wodnej (opinie o programie).
Jak widać na rysunku, ciśnienie w obiegu wody grzejnej wywoływane jest otwartym naczyniem wzbiorczym zaopatrzonym w wodowskaz. Napełnianie obiegu wody grzejnej odbywa się przewodem zasilającym zakończonym zaworem odcinającym. Z uwagi na stałe połączenie obiegu wody grzejnej z atmosferą, temperatura wody grzejnej nie może w nim przekroczyć 100°C. Drugi sposób zabezpieczania instalacji, w którym zastosowano dwa otwarte naczynia zasilająco-wzbiorcze. Jedno naczynie zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia przestrzeń wodną zasobnika ciepła, drugie natomiast obieg wody grzejnej.
Szczególnie w budownictwie jednorodzinnym, niewielkich obiektach mieszkalnych lub pomieszczeniach socjalnych instalacje wewnętrzne ciepłej wody mogą być zasilane wodą lub parą ogrzewającą cały budynek. W tych przypadkach lokalny węzeł cieplny stanowi z reguły pojemnościowy wymiennik ciepła. Schemat ideowy podłączenia wraz z zabezpieczeniem wymiennika pojemnościowego (segregator aktów prawnych).
Naczynia wzbiorczo-zasilające we wszystkich omówionych instalacjach zasilanych z trzonu kuchennego i kolumnowych pieców łazienkowych powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby podczas działania instalacji ciepłej wody w żadnym jej punkcie nie nastąpiła przerwa w obiegu wody. Użytkowa pojemność naczynia powinna być nie mniejsza niż 4% pojemności wodnej zabezpieczanej przez to naczynie. Ponadto zgodnie z wymaganiami PN-67/B-02440 naczynia wzbiorczo-zasilające tych instalacji powinny znajdować się w tym samym pomieszczeniu co źródła ciepła (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32