Blog

05.10.2022

Układ konstrukcyjny

W artykule znajdziesz:

Układ konstrukcyjny

Pamiętać należy przy tym zawsze o konieczności zweryfikowania zgodności z dokumentacją elementów wyposażenia budynku, wpływających w istotny sposób na wartość i układ działających ciężarów, jak np. układ ścianek działowych i murów opartych na stropach, grubość izolacyjnych warstw stropów itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadku braku dokumentacji czynnością wstępną jest ustalenie niezbędnego zakresu prac inwentaryzacyjnych, a więc ustalenie wykazu elementów konstrukcji, których układ konstrukcyjny i wymiary muszą być ustalone drogą bezpośrednich pomiarów względnie wnioskowania pośredniego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W trakcie opracowywania ekspertyzy zajść może wprawdzie konieczność sporządzenia dalszych pomiarów uzupełniających, jednak wstępne ustalenie zakresu prac inwentaryzacyjnych jest niezbędne choćby ze względu na dużą pracochłonność tych czynności, szczególnie w przypadkach obiektów o zróżnicowanych wymiarach i układach konstrukcyjnych, gdzie prace inwentaryzacyjne wpływać mogą w sposób decydujący na ogólny koszt ekspertyzy (uprawnienia budowlane).

Inwentaryzacja wymiarów konstrukcji murowych z cegły nie nastręcza na ogół większych trudności. Wymiary murów i otworów w murze mogą być bezpośrednio mierzone. Grubości murów są, jak wiadomo, wielokrotnością wymiarów cegły i zmieniają się skokowo z reguły na poziomie oparcia stropów. Grubości ścian bez otworów można ustalić najczęściej przez pomiar pośredni, wykorzystując otwory w ścianach prostopadłych do ściany bez otworów (program egzamin ustny).

Inwentaryzacja konstrukcji dachowych

Inwentaryzacja konstrukcji dachowych itp. nie nastręcza na ogół trudności. W przypadku jednak konstrukcji drewnianych, o których nośności decyduje praca złączy, a więc przede wszystkim w elementach takich, jak belki złożone, różnego typu inżynierskie konstrukcje łukowe, mogą występować problemy z odtworzeniem rzeczywistego układu i wymiarów elementów łączących. W pewnych przypadkach, jak np. w konstrukcjach łączonych na gwoździe, na pierścienie (stosowane przeważnie w konstrukcjach wykonywanych w czasie okupacji), w konstrukcjach klejonych, bezpośrednie pomiary elementów łączonych mogą być wręcz niemożliwe bez zniszczenia elementu inwentaryzowanego (opinie o programie).

W takich przypadkach niezbędne jest odtworzenie przynajmniej na podstawie jakich przepisów czy zasad konstrukcyjnych (np. patentowych) wykonywana była konstrukcja i sprawdzenie jej przy założeniu, że minimalne wymagania zostały spełnione (segregator aktów prawnych). Tego rodzaju postępowanie wymaga jednak wykazania, że zachowanie się elementu w konstrukcji usprawiedliwia takie przyjęcie, w przypadku zaś gdy takie czy inne założenie dotyczące sposobu połączenia ma wpływ decydujący na ocenę bezpieczeństwa konstrukcji trzeba się decydować na przeprowadzenie inwentaryzacji związanej z uszkodzeniem elementów nośnych, wymontowaniem z konstrukcji jednego z powtarzalnych elementów w celu przeprowadzenia obciążeń próbnych (np. w przypadku elementów klejonych) itp.

Podstawowym problemem przy inwentaryzacji stropów jest ustalenie układu konstrukcyjnego stropu i wymiarów podstawowych elementów nośnych, przy wykonaniu jak najmniejszej liczby, kłopotliwych najczęściej dla użytkownika, otworów w stropie odsłaniających konstrukcje. Wstępną orientację o rodzaju stropu daje okres jego wykonania. I tak, przed I wojną stosowano prawie wyłącznie stropy drewniane i stropy na belkach stalowych, natomiast stropy żelbetowe (na ogół w postaci stropów skrzynkowych) należały do rzadkości (promocja 3 w 1).

W okresie międzywojennym upowszechniły się bardzo stropy ceramiczne, szczególnie strop Ackermana, a także wprowadzono szereg stropów patentowanych, na ogół zresztą o zrejonizowanym zasięgu stosowania (np. strop ,,Pomorze”, strop ISTEG i szereg innych, często już z zastosowaniem belek żelbetowych prefabrykowanych). Wreszcie, jak wiadomo, w okresie powojennym dominują w budownictwie uprzemysłowionym stropy żelbetowe prefabrykowane; w pierwszym dziesięcioleciu głównie DMS i podobne, ostatnio zaś w postaci płyt stropowych prefabrykowanych większych rozmiarów, stropy zaś drewniane i Kleina spotkać można w zasadzie jedynie w budownictwie indywidualnym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami