Blog

Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 2
21.02.2022

Układ kratownicy

W artykule znajdziesz:

Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 3
Układ kratownicy

Pręty ukośne najskuteczniej zapobiegają rysom, które mogą wystąpić na skutek ukośnych naprężeń rozciągających, i dlatego obowiązkowo muszą być stosowane w powłokach o znacznej długości. Mają one jednak dwie wady (program uprawnienia budowlane na komputer). Po pierwsze, powstają w ten sposób trzy warstwy zbrojenia (ukośne, podłużne i obwodowe), do czego potrzebna jest grubość powłok ok. 8 cm; ponadto umieszczenie prętów ukośnych napotyka trudności, gdy pręty obwodowe, stosownie do znaku momentu, są odgięte ku górze i ku dołowi. Po drugie, użycie prętów ukośnych pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zbrojenia na ścinanie w tych miejscach, gdzie to nie jest wymagane przez ogólne przepisy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Można uniknąć obu tych wad stosując zbrojenie na ścinanie w postaci strzemion (pręty obwodowe). Układ kratownicy składający się ze strzemion i prętów ukośnych. W belce prostokątnej każda oddzielnie rozpatrywana kratownica kończy się przy podporze ściskanym skosem (uprawnienia budowlane). W powłokach jednak nie można uzyskać odpowiedniego układu, gdyż pociągnęłoby to za sobą zbyt znaczne naprężenia ściskające w narożach. Przebieg naprężeń można sobie wyobrazić w sposób następujący. Przekątna poprowadzona z naroża wyznacza miejsce pierwszej rysy powstałej wskutek rozciągania. Strzemiona przecinające tę przekątną są zakotwione w powierzchni trójkątnej oznaczonej na rysunku linią przerywaną. Z tej powierzchni obciążenie jest przekazywane na przeponę jako naprężenie ścinające w betonie. Tym naprężeniom ścinającym towarzyszą ukośne naprężenia rozciągające, lecz dzięki strzemionom oraz przeponom bezpieczeństwo powłoki jest całkowicie zapewnione (program egzamin ustny).

Z drugiej jednak strony, powłoka nie jest dostatecznie zabezpieczona przeciwko siłom ścinającym NA9,, występującym w przekrojach prostopadłych do tworzących (opinie o programie). Siły te są największe w bezpośrednim sąsiedztwie przepon. Skutecznym środkiem zapobiegawczym byłoby zastosowanie osiowego zbrojenia na ścinanie o przekroju równym przekrojowi strzemion, jednak wtedy ogólna ilość zbrojenia na ścinanie znacznie przewyższałaby ilość niezbędną w przypadku stosowania prętów ukośnych.

Wytrzymałość betonu na ścinanie

Jeżeli więc mają być zastosowane tylko strzemiona, należy z góry przewidzieć, że w betonie będą występować pewne naprężenia ścinające. Wytrzymałość betonu na ścinanie jest w przybliżeniu trzykrotnie większa od wytrzymałości na rozciąganie i jest bardziej niezawodna (segregator aktów prawnych). Pomimo tego jednak naprężenie ścinające trzykrotnie większe od dopuszczalnego naprężenia rozciągającego nie może być przejęte bez uprzedniego rozważenia zagadnienia, gdyż naprężenie tej wielkości stanowi górną granicę, dopuszczoną przez przepisy większości krajów dla belek zwykłych, w których reakcja podporowa znacznie zmniejsza naprężenia ścinające. Ponadto naprężenia ścinające nie są rozłożone równomiernie w kierunku poprzecznym, ze względu na poszerzenie strefy ściskanej w zworniku. Jednak dopuszczalne naprężenie na ścinanie równe dwukrotnemu rozciągającemu, np. dla zwykłego betonu wynoszące 15 kG/cm2, może być uznane za możliwe do przyjęcia.

Jeżeli naprężenia ścinające przekraczają wartość dopuszczalną, należy zastosować pręty ukośne; o ile przekroczenie występuje tylko w bezpośrednim sąsiedztwie przepon, wystarczy zastosować podłużne zbrojenie na’ ścinanie, jak to uwidoczniono dla tylnej części powłoki. Tego rodzaju zbrojenie należy stosować zawsze w miejscach połączenia po włoki z przeponą, chyba że ścinanie jest przenoszone za pomocą prętów ukośnych. W powłokach ciągłych nie można dopuścić do czystego ścinania w górnej części powłoki w pobliżu podpór pośrednich, gdyż należy przypuszczać, że w tych miejscach wystąpią pęknięcia w betonie wskutek rozciągania. Jednak w tych przypadkach może mieć miejsce ściskanie po przekątnej w zakropkowanej powierzchni(promocja 3 w 1). W ten sposób, w rzeczywistości, zagadnienie ścinania nie istnieje, o ile poprzeczne siły powłoki są w przybliżeniu sobie równe po obu stronach przepony.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 8 Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 9 Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 10
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 11
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 12 Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 13 Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 14
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przygotowanie mieszaniny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami