Blog

22.01.2021

Układanie betonu

W artykule znajdziesz:

Układanie betonu

Układanie betonu

Prenorma ENV 13670-1:2()00 w wytycznych dotyczących betonowania wskazuje:
• ile nie uzgodniono inaczej, zagęszczanie zaleca się przeprowadzić za pomocą wibracji wewnętrznej (program uprawnienia budowlane na komputer). Parametrami charakteryzującymi wibratory wgłębne są średnica wibratora (buławy), częstość drgań i amplituda drgań. Buławy mają średnice od 25 mm do 60 mm, a stosowane do konstrukcji masywnych od 100 mm do 150 mm, częstość drgań od 100 Hz do 350 Hz, amplituda od 0,5 mm do 1,5 mm.
Zwykle zaleca się, aby grubość ułożonej warstwy betonowej była mniejsza niż wysokość wibratora wgłębnego. Zaleca się też, aby wibracja była nieprzerwana
• obejmowała ponowną wibrację górnej części poprzedniej warstwy. W trakcie wibrowania warstw układanych kolejno końcówkę wibratora należy zagłębiać w warstwę ułożoną wcześniej na głębokość 5-10 cm.

Układanie betonu zaleca się rozpocząć od miejsc najdalej usytuowanych od pompy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wibrację należy stosować do zagęszczania betonu, a nie jako sposób przemieszczania betonu na duże odległości.
Wibrowanie za pomocą wibratora wgłębnego lub powierzchniowego zaleca się stosować nieprzerwanie, po ułożeniu mieszanki, dopóki uwięzione powietrze nie zostanie usunięte.
Zaleca się, aby wykończenie powierzchni nie powodowało powstawania wykwitów mleczka cementowego (uprawnienia budowlane).

O ile nie zostało to określone lub uzgodnione, podczas prac wykończeniowych nie zaleca się dodawać wody, cementu, środków utwardzających powierzchnię ani innych materiałów.
Szybkość układania i zagęszczania powinna być tak dobrana, aby unikać tworzenia się zimnych złączy oraz aby uniemożliwić nadmierne osiadanie i przeciążenie deskowania i stemplowania. (Zimne złącze może powstać podczas układania mieszanki, jeżeli beton w strefie stykowej zwiąże przed ułożeniem i zagęszczeniem następnej warstwy betonu.)
Podczas betonowania i zagęszczania beton należy chronić przed szkodliwym nasłonecznieniem, silnym wiatrem, zamarzaniem, wodą, deszczem i śniegiem.

Przerwy robocze

Podczas realizacji obiektów w konstrukcji monolitycznej wskazane jest, by roboty betonowe były prowadzone w sposób ciągły, bez przerw (program egzamin ustny). Jednakże często wykonawca zmuszony jest stosować przerwy z powodu uwarunkowań technologiczno-organizacyjnych. Istotne znaczenie mają tutaj takie czynniki, jak: szybkość wiązania mieszanki betonowej, wymiary geometryczne wykonywanego obiektu budowlanego, ograniczona powierzchnia deskowań będąca do dyspozycji wykonawcy i związana z tym rotacja deskowań, wydajność zestawów maszyn, warunki otoczenia itp.

Przerwy w betonowaniu nazywane są w literaturze przerwami roboczymi, dylatacjami czasowymi, roboczymi [4.59], a także spoinami roboczymi. W dalszej części rozdziału autor używa nazwy przerwa robocza.
Podczas projektowania przestrzennych konstrukcji monolitycznych, ze względów wykonawczych dzielimy je na części (etapy wykonawcze) za pomocą przerw roboczych - tymczasowych. Ogólnie można powiedzieć, że przerwy robocze to takie miejsca podziału budowli, które po pewnym okresie znikają, stają się częścią monolitycznej konstrukcji (opinie o programie). Przerwę roboczą stanowi powierzchnia styku między stwardniałym i świeżo układanym betonem, powstała z powodu przerwy w betonowaniu.

Są to zazwyczaj miejsca osłabień, dlatego powinny być usytuowane w takich przekrojach betonowanych elementów, gdzie styk starego i nowego betonu nie może, w sposób istotny, negatywnie oddziaływać na bezpieczeństwo konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Przerwy robocze powinno się umieszczać w miejscach:
• możliwie niewielkiego wytężenia elementów dzielonych,
• wygodnych do wykonania.

Przerwy robocze muszą być zaplanowane w projekcie i umieszczone na rysunkach wykonawczych. Niedopuszczalne jest przerywanie betonowania w przypadkowym miejscu wykonywanego elementu. W płytach stropowych przerwy robocze zaleca się umieszczać w strefie zerowania momentów zginanych, to znaczy w odległości j - j rozpiętości przęsła od podpory (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami