Blog
Układanie izolacji z folii
W artykule znajdziesz:
Układanie izolacji z folii z tworzyw sztucznych można powierzyć tylko wykwalifikowanym pracownikom. W czasie mrozów (poniżej 5°C) zaleca się wstępne podgrzanie folii w ogrzewanych pomieszczeniach i następnie szybkie dopasowanie i ułożenie jej na miejscu przeznaczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przyczepność folii do zapraw i betonów jest praktycznie żadna. Przyczepność :ę można zwiększyć pokrywając folię cienką warstwą kleju polimetanowego lub rozpuszczalnikowego. Przed związaniem kleju należy powleczoną folię posypać drobnym piaskiem. Na takiej izolacji ciągłej można układać wykładzinę z płytek ceramicznych na zaprawie cementowej lub kicie chemoodpornym.
Folię z PCW bitumoodporną można stosować jako jedną (ostatnią) z warstw izolacji asfaltowej typu ciężkiego (nawet z laminatu asfaltowego). Jako kleju używa się lepiku asfaltowego na gorąco (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wymagania ogólne. Na uprzednio przygotowane powierzchnie układa się jedną warstwę folii stosując na stykach zakłady szerokości 5 cm. Zależnie od wpływów, jakim ma podlegać izolacja i rodzaju folii, grubość folii wynosi 1-^-3 mm (najczęściej 1,5 + 2 mm).
Powierzchnia pod izolację powinna być możliwie gładka. Wyprawę należy wygładzić packą drewnianą. Szczególną uwagę należy zwrócić na zaokrąglenie naroży, gdyż ostre krawędzie mogłyby spowodować przecięcie folii (uprawnienia budowlane).
Wykorzystując właściwości mechaniczne folii z mas plastycznych możemy ich nie łączyć z podłożem lub łączyć je jedynie w niektórych miejscach, co jest konieczne na płaszczyznach pionowych i o stromym nachyleniu. Lepik dzięki swej plastyczności powinien umożliwić ruch folii lub podłoża. W ten sposób uniezależnia się odkształcenie izolacji od odkształceń konstrukcji (program egzamin ustny).
W przypadku gdy wykonanie gładkiego podłoża natrafia na trudności, wskazane jest ułożyć na podłożu na sucho lub na lepiku warstwę papy asfaltowej bez powłoki, po której mogą swobodnie przesuwać się wkładki z masy plastycznej.
Łączenie folii na mokro
Na wilgotnych powierzchniach można stosować folie układane luźno. Przymocowania izolacji z tworzyw sztucznych w niektórych miejscach albo na całej powierzchni dokonuje się za pomocą lepiku lub specjalnych klejów. W przypadku naklejenia folii na całej powierzchni należy zastosować najpierw powłokę gruntującą.
Styki łączy się na zakładkę, stosując spawanie na gorąco lub na mokro. Łączenie folii na gorąco. Przy spawaniu na gorąco zmienia się wskutek podgrzania konsystencja masy, dzięki czemu można łączyć zwoje otrzymując jednorodną warstwę izolacyjną. Do spawania służą specjalne aparaty o różnej konstrukcji, elektryczne lub z gorącym powietrzem (opinie o programie).
Przy stosowaniu aparatów z gorącym powietrzem sprężone zostaje podgrzane palnikiem acetylenowym lub prądem elektrycznym i doprowadzone pomiędzy łączone zakłady. Folie należy silnie dociskać do drugiej. Gorącym powietrzem można spawać folie grubości nie mniejszej niż 1,5 mm.
Do spawania elektrycznego używa się specjalnego aparatu spawalniczego którego języczki wprowadza się pomiędzy folie. Po dostatecznym podgrzaniu folii, co rozpoznaje się po ukazujących się pęcherzykach (ok. 20°C, w zależności od rodzaju plastyków), folie dociska się szczelnie za pomocą wałka ręcznego. Niezbędnym warunkiem dobrego zespawania folii, zwłaszcza przy użyciu lepiku asfaltowego, jest zachowanie czystości styków. W tym celu pod styki podkłada się paski papierowe zabezpieczające przed zabrudzeniem styków lepikiem asfaltowym (segregator aktów prawnych).
Folie z mas plastycznych można spawać również na mokro, stosując odpowiednie kleje lub rozpuszczalniki. W zwykłej temperaturze powierzchnie wewnętrzne zakładek należy obficie powlec rozpuszczalnikiem i natychmiast, póki są one jeszcze wilgotne, nałożyć na siebie i silnie docisnąć (ręką lub za pomocą ręcznego wałka). Pod wpływem docisku rozpuszczony materiał obu folii zlewa się razem i tworzy jednolite połączenie. Ten sposób łączenia nie nadaje się jednak do wszystkich rodzajów tworzyw syntetycznych; o sposobie łączenia folii decyduje przepis wytwórcy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32