Blog
Układy mechaniczne
W artykule znajdziesz:
Zagadnienie dopasowania występuje również w układach optycznych. Część światła padającego na ostrą granicę między dwoma środowiskami o różnych współczynnikach załamania jest przepuszczana, część zaś ulega odbiciu. Gdy współczynniki załamania są sobie równe, wówczas odbicie nie występuje. Układy akustyczne mają także swoje problemy dopasowania. Dźwięk biegnący wzdłuż rury dozna pewnego odbicia przy nagłych zmianach średnicy lub przy nagłym przejściu do środowiska o odmiennych własnościach akustycznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Odcinek rury o stopniowo rosnącej średnicy działa podobnie jak transformator.
Układy mechaniczne często wpadają w niepożądane drgania rezonansowe. Źródłem ich są miejsca, w których energia może ulegać w pewnym obszarze odbiciom „tam i z powrotem" (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeżeli uda się dopasować te obszary do innych, to energia będzie płynąć bez odbić. We wzmacniaczach elektrycznych często stosuje się pewien układ, który można adaptować również do innych urządzeń. żenią zwrotnego stosowano również do elektrooptycznych układów wzmacniających z galwanometrem, do wzmacniaczy momentu obrotowego i podobnych; można ją także zastosować do dowolnych urządzeń, które dają się zrealizować według schematu i zgodnie z równaniami (1) i (2). Podane wyżej uproszczone rozwiązania nie pozwalają na uwzględnienie opóźnień czasowych w układzie ani zjawisk bezwładnościowych (uprawnienia budowlane).
Dodatnie sprzężenie zwrotne
W pewnych przypadkach pożądane jest wprowadzenie do wzmacniacza specjalnych zależności częstotliwościowych lub amplitudowych. Niekiedy najdogodniejszą metodą jest narzucenie określonej zmienności współczynnikowi sprzężenia zwrotnego F. Do galwanometru można np. dobudować wzmacniacz elektrooptyczny nastrojony na częstotliwość własną galwanometru tak, że współczynnik F osiąga dużą wartość (silne odsprzężenie) dla wszystkich częstotliwości z wyjątkiem częstotliwości rezonansowej galwanometru (program egzamin ustny). W układach galwanometru ze wzmacniaczem sprzężenie zwrotne można również wykorzystać do zmiany okresu galwanometru oraz - wprowadzając przesunięci;’ fazowe - do zmiany charakterystyki tłumienia. Projektując układ należy zawsze pamiętać o przesunięciu fazowym.
Można, a niekiedy warto wprowadzić sprzężenie zwrotne dodatnie, tzn. pobrać część sygnału z wyjścia wzmacniacza i dodać ją do sygnału wejściowego tak, ażeby nie przeciwstawiała się mu, lecz współdziałała z nim. Obwód i równania (1) do (4) odnoszą się do tego przypadku, należy tylko zmienić znak F, co prowadzi do wyniku (opinie o programie).
Może tu powstać nowe zjawisko: gdy F zbliża się do 1/C, mianownik dąży do zera i wzmocnienie wynikowe rośnie do nieskończoności. Inaczej mówiąc, dodatnie sprzężenie zwrotne może niezmiernie zwiększyć wzmocnienie wynikowe wzmacniacza. Wiąże się z tym ta niedogodność, że znacznie zmniejszona jest stabilność układu (segregator aktów prawnych). Jeżeli FG staje się bliskie jedności, to wzmocnienie wynikowe w krytyczny sposób uzależnia się od G (oraz F), tak że jakiekolwiek fluktuacje lub nieliniowość G lub F w funkcji amplitudy bądź częstotliwości ulegają dużemu powiększeniu.
Co więcej, wskutek opóźnień czasowych bądź zjawisk bezwładnościowych istnieje zazwyczaj pewna krytyczna wartość dodatniego sprzężenia zwrotnego, poza którą układ wpada w oscylację, a więc stan po prostu niezgodny z zadaniem wzmacniacza. Dawniej stosowano bardzo szeroko sprzężenie dodatnie (reakcję) w odbiornikach radiowych osiągając przez to ogromną czułość i zasięg przy użyciu zaledwie dwóch, trzech lamp elektronowych (promocja 3 w 1). Ci, którzy używali odbiorników reakcyjnych, niewątpliwie pamiętają ich wybitną niestabilność i nieustanne wycia, jęki i piski wydawane w chwili wpadania w oscylację.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32