Blog
Układy o prętach żelbetowych
W artykule znajdziesz:
Układy o prętach żelbetowych
Te kratownice - stosowane często wówczas gdy sprężenie nie było jeszcze w pełni rozpowszechnione - mają dużą różnorodność kształtów w zależności od rozpiętości, obciążeń oraz dodatkowych spełnianych funkcji (np. oświetleniowych). Podane zostały tu niektóre z nich o bardziej charakterystycznych kształtach. przedstawiono bliżej pierwszy. Przypadki Kratownica dwupilasta stosowana była do hal o siatce słupów 12X12 (program uprawnienia budowlane na komputer).
Grubość wszystkich elementów kratownicy wynosiła 15 cm, wysokość zaś: elementów słupkowych 8 cm, łukowych 25 cm. Rozstaw kratownic wynosił 3 n. W kierunku prostopadłym do ich płaszczyzny opierały się one na podciągach Kratownice te były wykonywane z betonu o marce 200 i zbrojone zwykłą okrągłą stalą handlową. Zakotwienie rozciągających prętów pasa dolnego wykonano za pośrednictwem prostopadłej przyspawanej do nich płytki stalowej, usztywnionej poza teoretycznym punktem przecięcia się osi prętów w węźle podporowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kratowy dźwigar trójkątny stosowany do hal o przekryciu pilastym, o siatce słupów 12,5X15 m, Te dźwigary rozstawione co 3,75 m opierają się na podłużnych prostopadłych do nich kratownicach o kształcie prostokątnym.
Szerokość wszystkich prętów jest stała (dla dźwigarów trójkątnych wynosi ona 15 cm, dla prostokątnych 22 cm), co umożliwia wykonanie ich w stosach w formach podnoszonych. Rozciągane zbrojenie pasa dolnego wiązara trójkątnego i rozciąganych słupków wiązara prostokątnego zakotwiono w węzłach przez przyspawanie do blach oporowych (uprawnienia budowlane).
Kratownicę trójkątną dwupilastą zastosowaną do hali o siatce słupów 12X12 m. Dźwigary kratowe, rozstawione co 3 m, opierają się na podłużnych, prostopadłych do płaszczyzn krat dźwigarach krzyżulcowych. Kratownica została zaprojektowana na dodatkowe podwieszone obciążone skupione 2X2500 kG w węzłach dolnych. Wobec małej sztywności kratownic, do podniesienia ich z płaszczyzny poziomej (w której były wykonywane) do płaszczyzny pionowej, zastosowano pomocniczą kratownicę stalową.
Rozciągane pręty
Do wad kratownic tego typu należy (podobnie jak dwupilastych kratownic łukowych) trudność odprowadzenia wody opadowej z części środkowej połaci dachowej między słupami podporowymi.
Przykładem kratownicy bezświetlikowej (z możliwością jednak oparcia ramowego świetlika) może być kratownica (program egzamin ustny).
Rozciągane pręty pasa dolnego zakotwione są w węźle podporowym za pośrednictwem przyspawanego do nich kątownika usytuowanego poza osią podparcia kątownicy.
Dokładne usytuowanie podpory jest określone zakotwioną w węzeł podporowy blachą (zabezpiecza to węzeł przed działaniem dodatkowych momentów zginających, które mogłyby powstać gdyby podpora nie była na osi pionowej, przechodzącej przez punkt przecięcia się osi prętów kratownicy, zbiegających się w tym węźle) (opinie o programie).
Jeśli konieczne jest bardzo dobre oświetlenie wnętrza hali od strony połaci dachowej, wówczas stosuje się kraty świetlikowe o układzie prętów. (wykonywane również w wersji sprężonej), o rozpiętości 12 i 18 m. Wysoka część świetlikowa stwarza tu niebezpieczeństwo utraty stateczności dźwigara zanim wykona się jego podłużne usztywnienie. Z tego też względu konieczne jest, by środek ciężkości układu leżał poniżej linii łączącej punkty podparcia kratownicy. Jeśli w płaszczyźnie krat znajdują się całe przeszklone przestrzenie między- słupkowe, duże środkowe okna lub jeżeli w pomieszczeniach wewnętrznych wykonane są poprzeczne do dźwigara kratowego przejścia lub instalacje, wówczas stosuje się kraty bezkrzyżulcowe o pasach równoległych i słupkach monolitycznie połączonych z pasami (tzw. kratownice Vierendeela) (segregator aktów prawnych).
Dokładne usytuowanie podpory jest określone zakotwioną w węzeł podporowy blachą (zabezpiecza to węzeł przed działaniem dodatkowych momentów zginających, które mogłyby powstać gdyby podpora nie była na osi pionowej, przechodzącej przez punkt przecięcia się osi prętów kratownicy, zbiegających się w tym węźle).Jeśli konieczne jest bardzo dobre oświetlenie wnętrza hali od strony połaci dachowej, wówczas stosuje się kraty świetlikowe o układzie prętów. (wykonywane również w wersji sprężonej), o rozpiętości 12 i 18 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32