Blog
Układy prefabrykatów szkieletu
W artykule znajdziesz:
Układy prefabrykatów szkieletu
Układy prefabrykatów szkieletu i dobór schematu konstrukcyjnego zależy, podobnie jak i w innych konstrukcjach uprzemysłowionych (uprawnienia budowlane), zarówno od kształtu i rozwiązań funkcjonalnych budynku, jak również od koncepcji konstrukcyjno-wykonawczej, na którą składają się zagadnienia nośności i sztywności przestrzennej konstrukcji, prefabrykacji i transportu prefabrykatów, sprzętu montażowego, rozwiązania węzłów połączeniowych i innych szczegółów wykonawczych (program na telefon). Najprostsze z punktu widzenia wykonawstwa są układy słupówo-belkowe (ryglowe), utworzone z prętowych elementów pionowych i poziomych, przy czym belki (rygle) mogą biec w jednym lub w dwóch kierunkach (program na komputer). Połączenie belek ze słupem następuje w poziomie najczęściej pod stropem, natomiast słupy łączone są nad stropem, co wynika z prawidłowej kolejności montażu. Przy układach belek jednokierunkowych mogą być tworzone poprzeczne lub podłużne układy konstrukcyjne budynków. Przy belkach (ryglach dwukierunkowych) stropy mogą być rozpięte w dwóch kierunkach, tj. krzyżowo (program egzamin ustny).
Dodatkowe elementy
Połączenia belek (rygli) ze slupami projektowane są zwykle jako przegubowe lub z częściowym zamocowaniem, przez co nie zapewniają one sztywności przestrzennej konstrukcji (opinie o programie). Z tego względu należy przewidywać dodatkowe elementy usztywniające w postaci ścian-przepon pionowych ciągłych lub odcinkowych w kierunku podłużnym i poprzecznym budynku, zapewniających niezmienność geometryczną układu konstrukcyjnego. Prefabrykaty słupowe projektowane są zazwyczaj o wysokości 2 kondygnacji, co zrównuje je mniej więcej z długościami belek, gdyż rozstaw słupów najczęściej przyjmowany jest w granicach 4,5H-6 m (segregator aktów prawnych).
Stropy projektowane są zazwyczaj również jako płyty jedno- przęsłowe oparte przegubowo na ryglach i o ciężarze zbliżonym do głównych prefabrykatów szkieletu, ze względu na racjonalne wykorzystanie sprzętu montażowego. Zaletą szkieletów słupowo-belkowych jest prostota ich prefabrykacji i montażu.
Prostoliniowy kształt prefabrykatów upraszcza konstrukcję form do ich produkcji i nie wymaga dużych powierzchni na procesy produkcyjne i składowanie gotowych prefabrykatów. Prosty jest również montaż tych prefabrykatów i może być przeprowadzany przeważnie lekkim sprzętem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32