Blog

28.10.2022

Ukończenie szkoły przysposobienia zawodowego

W artykule znajdziesz:

Ukończenie szkoły przysposobienia zawodowego

Podstawą ustalenia kategorii zaszeregowania i stawki płac robotnika jest:

  1. przy przeniesieniu służbowym lub delegowaniu do innego zakładu pracy zaświadczenie kwalifikacyjne stwierdzające zawód, kategorię zaszeregowania i stawkę płac, wydane przez zakład pracy, w którym robotnik uprzednio pracował;
  2. w innych przypadkach egzamin składany przed komisją kwalifikacyjną, w wyniku którego robotnik otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne stwierdzające zawód, kategorię zaszeregowania oraz godzinową stawkę płac (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ukończenie szkoły przysposobienia zawodowego względnie zasadniczej szkoły budowlanej dla robotników daje absolwentowi stopień robotnika kwalifikowanego w określonym zawodzie. Ponadto świadectwo o uprawnieniach spawacza, maszynisty albo palacza, wydane przez właściwe komisje egzaminacyjne szkół zawodowych, instytutów, Urzędu Dozoru Technicznego lub inne instytucje mające do tego uprawnienia zwalnia robotnika od obowiązku zdawania egzaminu teoretycznego w zawodzie wymienionym w świadectwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Komisje kwalifikacyjne powołuje dyrektor przedsiębiorstwa w podległych zarządach, zakładach lub na budowach wydzielonych, albo kierownictwach budowy, które samodzielnie angażują robotników do pracy.

W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą: a) jako przewodniczący naczelny inżynier zakładu pracy albo wysoko wykwalifikowany pracownik inżynieryjno-techniczny, wyznaczony przez dyrektora przedsiębiorstwa na wniosek kierownika zakładu pracy; b) jako członkowie stali: wyznaczony przez kierownika zakładu pracy pracownik inżynieryjno-techniczny (inżynier, technik) oraz przedstawiciel rady zakładowej; c) majster, któremu egzaminowany robotnik podlega; d) z głosem doradczym prowadzący szkolenie dla szkolonych przez niego robotników (uprawnienia budowlane).

W przypadku gdy robotnik przechodzi z jednego przedsiębiorstwa do drugiego z własnej inicjatywy, podstawą do określenia kategorii zaszeregowania jest egzamin kwalifikacyjny. Należy jednak również żądać od robotnika zaświadczenia kwalifikacyjnego wydanego przez zakład pracy, w którym robotnik poprzednio pracował. W nowym zakładzie pracy nie należy przynajmniej przez okres kilku miesięcy przyznawać kategorii zaszeregowania wyższej niż określona w zaświadczeniu kwalifikacyjnym (program egzamin ustny).

Zaświadczenie kwalifikacyjne

Wniosek o poddanie robotnika egzaminowi dla uzyskania przeszeregowania składa majster lub brygadzista, pod którego kierownictwem robotnik pracuje, albo sam zainteresowany robotnik na ręce przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej. Egzamin powinien być przeprowadzony w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku (opinie o programie).

Z każdego przeprowadzonego egzaminu zostaje sporządzony protokół, podpisany przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej i członków biorących w niej udział. Po złożeniu egzaminu kwalifikacyjnego robotnik otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne stwierdzające uzyskane kwalifikacje, przyznaną kategorię osobistego zaszeregowania i godzinową stawkę płac.

Zaświadczenie kwalifikacyjne wypełnia się w dwóch egzemplarzach, z których oryginał otrzymuje pracownik, a odpis przechowuje się w aktach personalnych pracownika wraz z protokółem komisji kwalifikacyjnej (segregator aktów prawnych).

Przyznawanie robotnikom wyższej kategorii zaszeregowania osobistego może mieć miejsce wyłącznie w przypadkach powierzenia im robót (stanowisk pracy), wymagających wyższych kwalifikacji, o ile spełniają oni wszystkie wymogi przewidziane w taryfikatorze kwalifikacyjnym.

W celu zapewnienia odpowiedniej liczby wykwalifikowanych robotników oraz w celu stałego podnoszenia kwalifikacji robotników już zatrudnionych, przeprowadza się na budowie szkolenie wewnątrzzakładowe. Poza tym przymusowemu szkoleniu podlegają młodociani do lat szesnastu.

Zgodnie z „Tymczasowymi zasadami szkolenia zawodowego” (załącznik do Układu Zbiorowego Pracy w Budownictwie) szkolenie na budowach ma charakter trojaki:

  • szkolenie w wyuczaniu zawodu,
  • szkolenie w podwyższaniu kwalifikacji,
  • szkolenie w wyuczaniu drugiego zawodu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami