Blog
Licowanie słupa
W artykule znajdziesz:
Licowanie słupa
Nie jest pożądane, aby słup licował z zewnętrzną powierzchnią muru, gdyż wtedy powstają w tym miejscu ciemniejsze pasy na tynku. Korzystniej będzie, jeżeli słup o znaczniejszym przekroju wystaje nieco z elewacji, gdyż wtedy odcienie zabarwienia tynku o prawidłowym konturze nie będą ujemnie wpływały na wygląd budynku. W takim przypadku należy słup obłożyć od wewnątrz płytami izolacyjnymi, np. pilśniowymi, a tynk wewnętrzny w tym miejscu wykonać na odpowiednio umocowanej siatce (program uprawnienia budowlane na komputer).
Umieszczenie większego wymiaru przekroju słupa w kierunku długości muru, jest niekorzystne ze względów izolacji cieplnej, ponieważ zły izolator znajduje się na znacznej powierzchni; lepsze jest z tego względu umieszczanie.
Ze względów ognioodporności wkładki podłużne słupów powinny być otulone:
a) w budynkach ogniotrwałych - 5-centymetrową warstwą betonu bez tynku lub 4-centymetrową warstwą betonu + tynk cementowy lub cementowo-wapienny (najmniejszy wymiar przekroju słupa 30 cm);
b) w budynkach ognioodpornych - 3-centymetrową warstwą betonu lub 2-centymetrową warstwą betonu tynk cementowo-wapienny (najmniejszy wymiar słupa 25 cm),
c) w budynkach ogniochronnych - 2-centymetrową warstwą betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ściany zewnętrzne budynków szkieletowych powinny zasadniczo odpowiadać w sposób trwały tym samym wymaganiom izolacyjnym, które stawia się ścianom nośnym masywnym.
Wypełnienia pól między słupami powinny być możliwie najlżejsze, gdyż ich ciężar ma znaczny wpływ na wymiary i ilość materiału konstrukcyjnego w elementach szkieletu.
W Polsce, gdzie budownictwo przed wojną miało charakter konserwatywny, stosowano dość często do wypełnienia szkieletu od zewnątrz - mury o grubości 2 cegieł z dziurawek lub nawet z pełnej cegły. Tego rodzaju system budowania nie zawiera w sobie ryzyka, tak charakterystycznego dla innych, mało wypróbowanych sposobów i materiałów, ale jest wyraźnie nieekonomiczny (uprawnienia budowlane).
Mur wielorzędowy
Bardziej ekonomicznymi są: mur wielorzędowy o grubości 1,5 cegły z niezapełnionymi spoinami podłużnymi, mury z dziurawek podwójnych i poczwórnych, mur pomorski, mury ze specjalnych pustaków ceglanych, mury z pustaków Alfa, mury z pustaków Muranów itp. (program egzamin ustny).
Do najlżejszych i często również najekonomiczniejszych’ należą ściany zawierające specjalne pionowe warstwy izolacyjne, a więc np.: ściany z pustaków ceramicznych i bloków pianobetonowych z oblicówką kamienną, ściany z bloków gruzobetonowych izolowanych od zewnątrz pianobetonem z warstwą ochronną zaprawy cementowej, ściany z murów półcegłowych i wypełnienia z płyt wiórkowocementowych między nimi, ściany z muru półcegłowego izolowanego od wewnątrz płytami wiórkowo-cementowymi, ściany nośne z cegły izolowane od wewnątrz płytami pilśniowymi (opinie o programie).
Porównanie grubości, współczynników przenikania ciepła k kcal/m2h°C i ciężarów 1 m2 różnych ścian.
Od ścian budynków mieszkalnych wymaga się nie tylko małej przewodności cieplnej, lecz również zachowania ciepła przez możliwie dłuższy przeciąg czasu po zaprzestaniu ogrzewania. Ilość zmagazynowanego w ścianie ciepła jest w stosunku prostym do jej temperatury, ciężaru i ciepła właściwego (segregator aktów prawnych).
Z wykresów przenikania ciepła przez ściany łatwo można zauważyć, że gdy najbardziej izolująca warstwa znajduje się od strony wewnętrznej, wówczas ściana jest zimna i ciepło zmagazynowane jest małe i na odwrót, jeśli ta warstwa jest od zewnątrz, a bardziej ciężkie warstwy od wewnątrz, wówczas zakumulowane ciepło jest większe.
Stąd wynika, że w ścianach wielowarstwowych budynków mieszkalnych warstwa najbardziej izolująca powinna być możliwie blisko od strony zewnętrznej, a warstwa akumulująca powinna być od wewnątrz (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32