Blog
Ułożenie pierwszej warstwy
W artykule znajdziesz:
Ułożenie pierwszej warstwy
Przed ułożeniem pierwszej warstwy należy przygotować podłoże przez oczyszczenie z drzew, krzewów i ziemi roślinnej, a często i zaoranie pługiem. Sposób ten wystarcza, gdy pochyłość terenu nie przekracza spadku 1 : 5. W razie większych pochyłości wykonuje się w podłożu uskoki ze spadkiem ok. 5% w kierunku do stoku oraz spadkiem ok. 2% wzdłuż nasypu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na stateczność skarp pochylenie zboczy wykonuje się do wysokości 6 m na ogół w stosunku 1 : 1,5, jedynie dla gruntu kamienistego pochylenie może wynosić 1:1.
Zabezpieczenie skarp nasypów wykonuje się tak samo jak wykopów.
Przed przystąpieniem do wykonania nasypu należy wykonać roboty przygotowawcze, tzn. zgromadzić niezbędny sprzęt. Następnie wytycza się nasyp przez naniesienie na teren robót jego osi, oznaczenie granic i ustawienie wzorników. Nasypy wykonuje się wyższe o wielkość tymczasowego spulchnienia gruntu, aby, gdy grunt osiądzie, nasyp zachował projektowaną wysokość. Wzorniki powinny uwzględniać również tymczasowe pochylenie skarp (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli nasypy są bardzo duże, to również koronę nasypu wytycza się i wykonuje z nadmiarem Ab. Po wytyczeniu wykonuje się nasyp i zabezpiecza jego skarpy.
Jeżeli ilość robót ziemnych jest niewielka, wystarcza tylko przemyśleć sposób wykonania i zrobić jedynie zestawienie potrzebnego sprzętu i środków transportowych (uprawnienia budowlane).
Do robót ziemnych o dużej objętości przystępuje się po wykonaniu na podstawie danych wyjściowych (plan sytuacyjny działki i projekt techniczny) projektu technologicznego, który składa się z części opisowej, analitycznej i graficznej.
Część opisowa zawiera podstawowe dane budowy, jak: wielkość i zasadnicze wymiary obiektu, warunki wykonania (ręcznie, mechanicznie), rzędną niwelacji (wyrównania) terenu, grubość warstwy ziemi roślinnej, głębokość wykopu, kategorię gruntu itp. Podaje się też warunki topograficzne, geologiczne i hydrologiczne terenu budowy, w szczególności poziom wody gruntowej, warunki zaopatrzenia budowy w siłę roboczą, sprzęt i środki transportowe oraz odległości zwałki lub ukopu (program egzamin ustny).
Część analityczna
Część analityczna obejmuje obliczenie ilości robót ziemnych wraz ze zsumowaniem objętości nasypów i wykopów oraz porównaniem obu sum w celu zbilansowania mas ziemnych. W zasadzie objętość wykopów powinna być równa objętości nasypów. Nie zawsze jest to możliwe i wówczas trzeba albo odwieźć nadmiar ziemi, albo dowieźć ilość brakującą do wykonania nasypów. Projekt podaje również ogólną koncepcję wykonania poszczególnych etapów prac ziemnych (np. zdjęcie ziemi roślinnej, niwelacja terenu, wykonanie wykopu, zasypanie fundamentów itp.) (opinie o programie).
Zawiera on także analizę i wybór poszczególnych maszyn oraz współdziałających z nim urządzeń transportowych. Określa ich wydajność techniczną w warunkach, w jakich będą pracowały, co stanowi podstawę do sporządzenia harmonogramu wykonania robót.
Wreszcie część graficzna zawiera warstwicowy plan sytuacyjny działki z naniesionymi rzędnymi siatki kwadratów lub trójkątów, schematy wykonania poszczególnych etapów robót oraz harmonogramy robót (segregator aktów prawnych).
Obliczenie wielkości nasypu i wykopu podczas plantowania jest bardziej złożone.
Najczęściej stosuje się metodę kwadratów. W tym celu teren, podlegający wyrównaniu pokrywa się siatką niwelacyjną. Następnie ustala się, jak teren ma zostać ukształtowany po wyrównaniu go (zniwelowaniu). W tym celu dla wszystkich punktów siatki (wierzchołków kwadratów) oblicza się rzędne robocze, odejmując od rzędnych terenu przed wyrównaniem rzędne terenu po wyrównaniu (rzędne niwelety).
Rzędne robocze znajdujące się powyżej powierzchni niwelacyjnej (wykopy) przyjmuje się jako dodatnie, a znajdujące się poniżej (nasypy) jako ujemne (promocja 3 w 1). Zatem rzędne robocze wskazują nam, ile w poszczególnych punktach siatki należy ziemi nadsypać ( - ) lub wykopać ( + ). W celu ułatwienia każde pole określa się dwiema współrzędnymi - liczbą i literą.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32