Blog

05.10.2022

Umiejscowienie wad wewnętrznych

W artykule znajdziesz:

Umiejscowienie wad wewnętrznych

Wycechowanie więc przyrządu do nieniszczących pomiarów wytrzymałości betonu, polegające na wyznaczeniu odpowiednich wykresów lub wartości współczynników wiążących mierzoną wartość z odpowiednią wartością wytrzymałości betonu, dotyczyć może jedynie określonego gatunku betonu. Dla betonów o innym składzie mineralogicznym lub strukturze (np. beton porowaty) zależności te będą odmienne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Metody akustyczne dostarczają danych określających średnią wartość wytrzymałości na trasie przepływu drgań, dają więc pogląd na właściwości betonu wewnątrz konstrukcji. Nabyta wprawa w posługiwaniu się tym sprzętem oraz znajomość zjawisk akustycznych w ośrodkach sprężystych pozwala w pewnych przypadkach również na wykrycie i umiejscowienie wad wewnętrznych, nieciągłości, kawern itp. Z drugiej jednak strony, prędkość przepływu drgań zależy również od kształtu badanego ciała, w przypadku zaś pomiarów na betonie zbrojonym miejsca pomiarowe muszą być tak dobrane, aby obecność zbrojenia nie wpłynęła zakłócająco na wyniki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiary za pomocą młotka Poldiego lub Schmidta, najbardziej obecnie rozpowszechnione dzięki prostocie pomiarów oraz stosunkowo małemu kosztowi sprzętu, dostarczają w zasadzie danych dotyczących właściwości warstwy powierzchniowej betonu. Szczególnie więc w przypadku większych masywów betonu dane uzyskane tą drogą mogą być niepełne. Warstwa zewnętrzna betonu w konstrukcji ma z reguły nieco odmienne właściwości od warstw wewnętrznych, inny skład granulometryczny, inne warunki wiązania i twardnienia, a ponadto z natury rzeczy w niej najsilniej występują zjawiska korozji, uszkodzeń mechanicznych itp. zmiany wynikające w trakcie eksploatacji konstrukcji. W przypadku wyraźnych zmian jakościowych na powierzchni elementów, pomiary należy przeprowadzić po odsłonięciu zdrowego betonu. Niemiarodajne są ponadto wyniki z miejsc, w których bezpośrednio pod powierzchnią przebiegają pręty zbrojenia. Wyniki z takich pomiarów, które zresztą łatwo jest odróżnić, należy odrzucić (uprawnienia budowlane).

Wprowadzenie metod nieniszczących dostarczyło, jak widać, bardzo sprawnego urządzenia do określenia jakości betonu w konstrukcji. Posługiwanie się nimi wymaga jednak dokładnej znajomości metody, a także posiadania odpowiedniej praktyki i doświadczenia w technice dokonywania pomiarów, która w istotny sposób wpływać może na otrzymywane wyniki (program egzamin ustny).

Oględziny betonu

Do czasu wprowadzenia metod nieniszczących, określenie jakości betonu w konstrukcji odbywało się najczęściej metodami subiektywnymi (opinie o programie). Odpowiednie doświadczenie pozwala bowiem najczęściej na dość dokładne określenie jakości betonu w konstrukcji zupełnie prymitywnymi środkami, a więc przez oględziny betonu, obstukiwanie młotkiem powierzchni konstrukcji (śledzenie dźwięku i odskakiwanie młotka od powierzchni), obserwację sposobu pękania betonu pod uderzeniem itp.

Oczywiście obiektywna wartość stwierdzeń wynikających z tego rodzaju badań zależy od nabytego doświadczenia w wysuwaniu wniosków ilościowych z zespołu poczynionych obserwacji. Jak widać, podział drogą prymitywnych badań i obserwacji betonu na gatunki „zły”, „średni” i „dobry” nie nastręcza najczęściej większych trudności, doświadczony zaś ekspert określić potrafi również marki betonu w obrębie poszczególnych gatunków. W przypadku jednak betonów wysokich marek, np. 250 i wyżej, określenie jakości betonu bez użycia sprzętu pomiarowego staje się znacznie trudniejsze (segregator aktów prawnych).

Często do dyspozycji jest dokumentacja z badań kontrolnych jakości betonu, prowadzonych w trakcie wznoszenia obiektu. Nie zwalnia to jednak z obowiązku weryfikacji wynikających z niej danych, szczególnie jeśli oględziny konstrukcji i badania orientacyjne podważają jej wiarygodność, a możliwie ścisłe określenie rzeczywistej wytrzymałości betonu ma istotny wpływ na wynik ekspertyzy (promocja 3 w 1). Zdarza się przy tym często, że pewne elementy konstrukcji są bardzo trudno dostępne. Wówczas potwierdzenie wiarygodności wyników dotyczących jakości badań uzyskanych w trakcie wznoszenia budowli dla części elementów konstrukcji, np. drogą badań nieniszczących, pozwala przyjąć ich wiarygodność również dla elementów, dla których badania nieniszczące nie mogą być przeprowadzone, a które skądinąd nie budzą zastrzeżeń.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami