Blog
Umocowanie żurawia
W artykule znajdziesz:
Umocowanie żurawia
Po umocowaniu żurawia na nowym miejscu podnosi się obejmę 2 na wysokość dalszych dwóch kolejnych pięter, po czym rozpoczyna się normalna praca żurawia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Żurawie UBK-49 o nośności 3 i 5 T stosowane są na budynkach-wieżowcach do podnoszenia materiałów i cięższych elementów budowli, np. do dużych płyt stropowych i ściennych. Żurawie UBK o nośności 10 i 15 T stosowane są na wieżowcach do podnoszenia ciężkich konstrukcji stalowych, np. słupów i podciągów, oraz do ciężkich prefabrykatów.
Przy budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie były czynne 4 żurawie o nośności 10 ton na wysięgu do 20 m. Podnoszono nimi m. in. tafle stropowe o ciężarze do 9 T. Żurawie te okazały się bardzo sprawne. Podnoszenie samych żurawi na wysokość 8 m (dwóch kondygnacji) trwało zaledwie ok. 1 godziny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli żurawie i wyciągi szybowe są zajęte podnoszeniem cegły, belek i innych materiałów i nie mogą zabezpieczyć potrzebnego lub nieprzerwanego transportu zaprawy, wówczas można zorganizować jej dostarczenie za pomocą pompy, a mianowicie: zaprawę wsypuje się z zaprawiarki do leja obok stojącej pompy, która poprzez przewody rurowe i gumowe tłoczy zaprawę do zbiornika na odpowiednim piętrze, skąd rozwozi się ją taczkami i wózkami do stanowisk pracy.
Stosowane są specjalne pompy ssąco-tłoczące o wydajności 3-6 m/godz i największym ciśnieniu roboczym 15 atn z silnikiem elektrycznym o mocy 3,5-7,5 kW (uprawnienia budowlane).
Nie każda zaprawa nadaje się do tłoczenia pompą. Zamierzając zorganizować dostarczanie zaprawy pompami należy przyjąć pod uwagę następujące wytyczne:
a) najlepiej dają się przetłaczać zaprawy wapienne o proporcji 1 : 3 i bardziej tłuste;
b) zaprawy cementowowapienne są o wiele trudniejsze do przetłaczania od wapiennych;
c) piasek powinien być mieszaniną drobniejszych i grubszych ziarn o wymiarach od 0,3 do 2,5 mm; lepszy jest piasek górski (z ziarnami kanciastymi) niż z dolnego biegu rzek;
d) pożądana jest domieszka gliny, lecz nie większa od 5°/o na objętość;
e) początek wiązania zaprawy powinien następować nie wcześniej niż po 30-40 minutach od chwili jej przepompowania (program egzamin ustny).
Proporcję i konsystencję zaprawy
Proporcję i konsystencję zaprawy najodpowiedniejszą do tłoczenia ustala się drogą prób. Na małych budowach w miejscowościach bez wodociągów istniał zwyczaj dostarczania wody ze studni lub innych źródeł w konewkach lub w cebrach z uchami, które stawiano na stropach lub rusztowaniach, a stąd murarze lub ich pomocnicy czerpali ją i przenosili szkopkami. Konewki lub cebry były donoszone przez specjalnych robotników, a nawet pomocników murarskich po schodniach, a w najlepszym razie podnoszone wyciągiem szybowym.
Na nowoczesnej budowie należy wykorzystać wodociąg, dołączając się do sieci miejskiej, a jeśli jej nie ma, urządzić prowizoryczny wodociąg własny (opinie o programie).
Piony wodociągowe prowizoryczne doprowadza się do każdej kondygnacji, przeważnie w klatkach schodowych, zakładając krany w odległościach do ok. 30 m. Doprowadzenie wody od pionów do stanowisk pracy można zorganizować wężami gumowymi zaopatrzonymi w kran u wylotu.
Wydajność pracy murarza zależy w dużym stopniu od jego ustawienia na odpowiedniej wysokości względem murowanych warstw (segregator aktów prawnych). Ilustrację tej zależności przedstawia wykres, gdzie podano wydajność pracy w procentach w zależności od wysokości układanej warstwy ponad poziomem, gdzie stoi murarz.
Największą wydajność osiąga się, gdy poziom spodu układanej warstwy jest o 60-70 cm wyższy od poziomu ustawienia murarza. Przy różnicy poziomów 0,2 m wydajność wynosi ok. 64% w stosunku do największej, a przy różnicy poziomów 1,5 m wydajność spada do ok. 17%.
Z powyższej zależności wypływa potrzeba ustawiania murarzy na poziomach zmieniających się w miarę wznoszenia muru (promocja 3 w 1).
Przy murowaniu zwykłych budynków o wysokości kondygnacji 3-3,6 m murarze ustawiani są zwykle na 3 poziomach każdej kondygnacji: na poziomie stropu, na wysokości 1-1,2 m ponad stropem i na wysokości 2-2,4 m ponad stropem.
Jeżeli w poziomie stropu są ułożone tylko belki stropowe, natomiast brak konstrukcji między belkami, wówczas belki te na pasie o szer. ok. 3,5 m od ściany powinny być pokryte pomostem z 2 warstw desek.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32