Blog

Analiza hałasu zdjęcie nr 2
16.08.2018

Umowa z generalnym wykonawcą – co warto wiedzieć?

W artykule znajdziesz:

Umowa z generalnym wykonawcą – co warto wiedzieć?

Umowa o roboty budowlane to dokument, w którym wykonawca zobowiązuje się do wykonania oraz oddania w określonym terminie obiektu, którego dotyczy umowa (program na komputer). Obiekt ten musi być wykonany zgodnie z projektem oraz zasadami wiedzy technicznej. W umowie inwestor zobowiązuje się do wykonania wszystkie czynności dotyczących przygotowania robót, a zwłaszcza do przekazania ternu budowy oraz do dostarczenia projektu i odbioru obiekty, a także do zapłacenia ustalonego wynagrodzenia (program na telefon). Bardzo ważne jest więc to, aby w umowie bardzo dokładne określono zobowiązanie wykonawcy oraz inwestora. Umowa zawsze musi mieć formę pisemną – nie ma przy tym znaczenia wartość robót.

Protokół potwierdzający przejęcie działki

Analiza hałasu zdjęcie nr 3
Umowa z generalnym wykonawcą

Do umowy z generalnym wykonawcą należy dołączyć projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę (program na egzamin ustny). W przypadku, gdy podczas trwania budowy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z zobowiązaniem wykonawcy, zawsze domniemywa się, że jest on zobowiązany do wykonania wszystkich prac, które związane są z obiektem (promocja 3 w 1). Do umowy należy również dołączyć protokół potwierdzający przejęcie działki przez wykonawcę. Jest to bardzo ważne, ponieważ od momentu przejęcia działki za wszelkie szkody powstałe na jej terenie odpowiada wykonawca i to na nim spoczywa obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia placu budowy.
W umowie należy również uregulować możliwość zlecenia wykonania części robót podwykonawcom. W przypadku, gdy inwestor nie chce, aby prace były wykonywane przez inną firmę, niż ta, z którą jest podpisana umowa, należy to zaznaczyć w treści dokumentu (segregator). W praktyce często okazuje się, że wykonawcy nie mają w swojej ekipie odpowiednich specjalistów, dlatego decydują się na zlecenie tych prac podwykonawcom. Ważne jest również to, aby w przypadku zatrudnienia podwykonawców, uregulować w umowie sposób ich wynagrodzenia. Za zapłatę wynagrodzenia dla podwykonawcy odpowiada solidarnie inwestor wraz z wykonawcą. Aby mieć pewność, że wykonawca dobrze wykonał swoją pracę, warto skorzystać z instytucji rękojmi, która w przypadku wad budynku wynosi 5 lat (opinie).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Analiza hałasu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Analiza hałasu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Analiza hałasu zdjęcie nr 8 Analiza hałasu zdjęcie nr 9 Analiza hałasu zdjęcie nr 10
Analiza hałasu zdjęcie nr 11
Analiza hałasu zdjęcie nr 12 Analiza hałasu zdjęcie nr 13 Analiza hałasu zdjęcie nr 14
Analiza hałasu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Analiza hałasu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Analiza hałasu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami