Blog

26.05.2022

Dwie igły

W artykule znajdziesz:

Dwie igły

Trzecim składnikiem, który może powodować pęcznienie, jak siarczan wapniowy. W tym przypadku następuje tworzenie się siarczanoglinianu wapniowego. Jak już wspomniano, zhydratyzowany siarczan wapniowy, tj. gips, jest dodawany do klinkieru cementowego w celu zapobieżenia wiązaniu fałszywemu, jednak jeśli ilość gipsu będzie większa niż może reagować z C3A podczas wiązania, wyniknie stąd niestałość objętości w postaci powolnego pęcznienie (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tej przyczyny norma BS 12: 1958 bardzo ściśle ogranicza ilość gipsu, jaką wolno dodać do klinkieru.

Ze względu na możliwość pęcznienia wymagania te są przyjęte z zapasem na korzyść bezpieczeństwa. Niestałość objętości objawia się dopiero po upływie miesięcy lub lat, istotna jest więc możliwość zbadania tej cechy w sposób przyspieszony. W normie BS 12: 1958 opisano próbę opracowaną przez Le Chateliera (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przyrząd Le Chateliera składa się z małego cylindra mosiężnego, rozciętego wzdłuż tworzącej. Dwie igły z zaostrzonymi końcami są przymocowane do cylindra po obu stronach rozcięcia. W ten sposób spowodowane pęcznieniem zaczynu poszerzanie się szczeliny ulega znacznemu powiększeniu i może być łatwo zmierzone. Cylinder umieszcza się na płycie szklanej, wypełnia zaczynem cementowym o konsystencji normowej i nakrywa inną płytą szklaną. Cały zestaw jest następnie zanurzany do wody o temperaturze 18-20°C na 24 h. Po tym okresie mierzy się rozchylenie igieł, a następnie z powrotem umieszcza zestaw w wodzie, którą w przeciągu 30 min doprowadza się do stanu wrzenia (uprawnienia budowlane).

Zmiana objętości napowietrzonego cementu

Po godzinnym gotowaniu zestaw wyjmuje się z wody, studzi i ponownie mierzy się rozchylenie igieł. Wzrost rozchylenia jest miarą niestałości cementu i dla cementów portlandzkich jest on ograniczony do 10 mm. Jeśli pęcznienie przekracza tę wartość, dalszą próbę przeprowadza się po rozsypaniu cementu i 7-dniowym napowietrzaniu. W tym czasie część wapna może ulec hydratacji lub nawet karbonizacji, przy czym może również wystąpić jego fizyczny rozkład (program egzamin ustny). Po okresie 7 dni próba Le Chateliera zostaje powtórzona, a zmiana objętości napowietrzonego cementu nie może przekroczyć 5 mm. Cement, który nie przejdzie pozytywnie przynajmniej jednej z tych prób, nie powinien być stosowany.

Próba Le Chateliera wykrywa jedynie niestałość objętości spowodowaną obecnością wolnego wapna. W surowcach do produkcji cementu stosowanych w Anglii rzadko spotyka się większe ilości tlenku magnezowego, natomiast występuje on w innych krajach (opinie o programie). Na przykład w USA stałość objętości cementu jest badana w próbach autoklawowych, wykrywających zarówno obecność wolnego tlenku magnezowego, jak i wolnego wapna. W badaniu opisanym w normie ASTM C 151-71 pręt z czystego cementu o przekroju kwadratowym 25×25 mm i długości bazy pomiarowej 250 mm jest pielęgnowany przez 24 h w wilgotnym powietrzu. Potem pręt umieszczany jest w autoklawie (pod wysokim ciśnieniem pary), którego temperatura zostaje w czasie 1 h podniesiona do 216°C, przy ciśnieniu pary 2 ±0,07 MN/m2, i utrzymywana tak w czasie 3 h (segregator aktów prawnych). Wydłużenie pręta spowodowane autoklawizacją nie może przekraczać 0,5%. Wysokie ciśnienie pary przyspiesza hydratację zarówno tlenku magnezowego, jak i wapna.

Na wyniki prób wykonywanych w autoklawach wpływ mają składniki powodujące pęcznienie, a także C3A i inne przyczyny. Próby takie dają zatem jedynie ogólną wskazówkę, że w praktyce można będzie spotkać się z długotrwałym powiększaniem się objętości (promocja 3 w 1). Nie istnieje próba wykrywająca niestałość objętościową związaną z nadmiarem siarczanu wapniowego. Zawartość tę można jednak łatwo określić za pomocą analizy chemicznej. Mechaniczna wytrzymałość stwardniałego cementu jest tą cechą, która najbardziej dotyczy jego zastosowań konstrukcyjnych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami