Blog

06.04.2023

Umywalnie wydziałów

W artykule znajdziesz:

Umywalnie wydziałów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków higieniczno-sanitarnych w zakładach przemysłowych w pomieszczeniach socjalnych przy szatniach powinny znajdować się łazienki z natryskami i umywalkami w liczbie wynikającej z liczebności największej zmiany oraz danych zawartych (program uprawnienia budowlane na komputer). Uwzględniając fakt, że zasadniczo okres mycia się jednej zmiany nie powinien przekraczać 45 min, w tablicy podano również czas korzystania jednego pracownika z umywalki lub prysznicu. W zakładach zatrudniających na jedną zmianę 5-200 kobiet (pracujących w jednym budynku) przepisy sanitarne przewidują również instalowanie bidetu oraz umywalni z ciepłą wodą w pomieszczeniach higieny osobistej kobiet. Łączną liczbę tak wyposażonych pomieszczeń określa się dzieląc liczbę kobiet pracujących na jednej zmianie przez 200 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Umywalnie wydziałów, w których pracownicy narażeni są na brudzenie nóg. należy wyposażyć w baseny do mycia nóg w takiej ilości, aby na 1 basen nie przypadało więcej niż 10 pracowników. W łazienkach mieszczących się przy stołówkach powinny znajdować się umywalki z ciepłą wodą w takiej ilości, aby jedna umywalka przypadała na 20 miejsc konsumpcyjnych stołówki (uprawnienia budowlane).

Szkoły, przedszkola i żłobki. W szkołach ciepła woda w większych ilościach zużywana jest jedynie w łazienkach wyposażonych w natryski znajdujące się przy salach gimnastycznych. Stąd też rozbiór ciepłej wody jest ściśle uzależniony od planu lekcji wychowania fizycznego prowadzonych w sali lub na pobliskim boisku. Przy sporządzaniu wykresu rozbioru ciepłej wody z reguły zakłada się, że lekcja wf. trwa 40 minut. Przez 15 minut trwa kąpiel uczniów i przez 5 minut ich ubieranie. Ponadto przyjmuje się, że w czasie kąpieli uczniów wszystkie natryski są czynne. Liczbę natrysków oblicza się wiedząc, że w ciągu 15 minut pod jednym natryskiem może się umyć około 4-5 uczniów oraz znając średnią liczebność klasy(program egzamin ustny).

Pralnie mechaniczne

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty wszystkie szkoły, w których znajdują się więcej niż 4 izby lekcyjne, powinny być wyposażone w natryski do kąpieli po lekcjach gimnastyki (opinie o programie). Ponadto w następujących pomieszczeniach pomocniczych powinny znajdować się punkty czerpalne ciepłej wody:

  1. kuchniach szkolnych,
  2. mieszkaniach przyszkolnych,
  3. pralniach, umywalniach i łaźniach internatów.

W zarządzeniu tym zalecano dla internatów przyszkolnych przyjmować podane poniżej dane wyjściowe:

  • dla umywalek: czas mycia nad umywalką jednego ucznia
  • 3 min, łączny czas porannej toalety 30 min,
  • dla natrysków: czas kąpieli jednego ucznia 5 min, łączny czas kąpieli 60 min, 1 natrysk na 12 uczniów (segregator aktów prawnych).

Wydaje się jednak, że w internatach szkolnych bądź akademickich dla obliczania wydajności instalacji ciepłej wody miarodajny powinien być charakter jej rozbioru w dni przedświąteczne, w których występuje jej maksymalne zapotrzebowanie. W budynkach tego typu okres kąpieli głównej w tych dniach może trwać około 2,5 do 3 godzin.

W żłobkach i przedszkolach dziennych rozbiór ciepłej wody jest zazwyczaj bardziej równomierny. Uwzględniając stosunkowo niewielkie zużycie ciepłej wody w tych obiektach, a więc i niewielkie moce cieplne podgrzewaczy wody, przyjmuje się, że całkowite zużycie wody ciepłej w ilości wynikającej ze wskaźników odbywa się w ciągu 3-4 godzin (promocja 3 w 1).

Charakter zużycia ciepłej wody w pralni mechanicznej zależy przede wszystkim od rodzaju procesu technologicznego, wielkości pralni oraz stosowanych urządzeń pralniczych. Zasadniczo w pralniach pracujących w sposób ciągły w ciągu jednej czy dwóch zmian rozbiór ciepłej wody jest w miarę równomierny. Przy projektowaniu instalacji należy jednak liczyć się z możliwością występowania chwilowych gwałtownych szczytów rozbioru ciepłej wody spowodowanych na przykład równoczesnym włączeniem paru urządzeń pralniczych. Stąd też przy wykonaniu obliczeń wydajności cieplnej podgrzewaczy wody, jak również pojemności zasobników, konieczne jest dokonywanie analizy procesu technologicznego pralni z punktu widzenia wielkości i czasu zapotrzebowania ciepłej wody.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami