Blog
Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa
Jednym z niezbędnych warunków uzyskania uprawnień budowlanych jest odpowiedni okres praktyki zawodowej (https://uprawnienia-budowlane.pl). Jest to oczywiste, ponieważ osoba, która będzie sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, musi przecież posiadać odpowiednią wiedzę i praktyki, wiedzieć jak się posługiwać przepisami oraz znać tajniki teoretyczne i praktyczne w zakresie swojej specjalności uprawnień budowlanych (program na komputer). Doświadczenie jest gwarantem odpowiedzialnego oraz świadomego posługiwania się uprawnieniami, dlatego długość oraz zakres praktyki określono w rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz w ustawie Prawo budowlane (program na telefon).
Dokumentowanie praktyki można rozpocząć po ukończeniu III roku studiów wyższych, a także po zdobyciu tytułu mistrza lub technika w jednym z zawodów wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (opinie o programie). Oczywiście praktyka musi być potwierdzona, a prawo do tego mają osoby, które kierowały praktyką zawodową. Osoba kierująca praktyką musi mieć uprawnienia bez ograniczeń w specjalności, którą wybrał praktykant.
Kolejnym ważnym warunkiem jest posiadanie przez taką osobę członkostwa izby inżynierów budownictwa (promocja 3 w 1). Jest to równoznaczne z opłacaniem corocznej składki oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – tylko wtedy można pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.
Zakres praktyki
Zakres praktyki zawsze zależy od tego, jaką specjalność uprawnień wybrał kandydat na uprawnienia budowlane. Co ważne, praktykę studencką można zaliczyć do praktyk tylko wtedy, gdy obywała się na mocy umowy między organem samorządu zawodowego a uczelnią (segregator aktów prawnych). W czasie praktyk wnioskodawca musi pełnić funkcje polegające na „bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie”.
Duże znaczenie ma nie tylko rodzaj umowy z pracodawcą, co czas pracy oraz wykonywane obowiązki. Jeśli praca wykonywana jest na pół etatu, to warto dowiedzieć się w swojej izbie, jak w takiej sytuacji będzie rozliczana praktyka zawodowa (program egzamin ustny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32