Blog
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć?
Izba Inżynierów ma prawo do nadawania uprawnień budowlanych, które dzieli się na 9 specjalności (program na komputer). Zgodnie z obowiązującymi przepisami ma również prawo i obowiązek interpretowania zakresu działania poszczególnych uprawnień budowlanych. Izba rozstrzyga też spory między przedstawicielami administracji terenowej a własnymi członkami. PIIB może te uznawać kwalifikacje cudzoziemców, dające uprawnienia do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na telefon). Wszystkie uprawnienia są nadawane na podstawie specjalnego regulaminu, który został zatwierdzony przez Krajową Radę. Przepisy regulaminu są zgodne z zapisami dyrektywy europejskiej, dotyczącymi wzajemnego uznawania kwalifikacji (program na egzamin ustny).
Uprawnienia budowlane nadawane są w 9 specjalnościach
Uprawnienia budowlane nadawane są w 9 specjalnościach:
• konstrukcyjno-budowlanej,
• inżynieryjnej hydrotechnicznej,
• inżynieryjnej mostowej,
• inżynieryjnej drogowej,
• inżynieryjnej kolejowej – specjalność może dotyczyć kolejowych obiektów budowlanych lub sterowania ruchem kolejowym,
• inżynieryjnej wyburzeniowej,
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych,
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń, cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
• instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (promocja 3 w 1).
Specjalność może być nadawana do projektowania i/lub do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub z ograniczeniami.
Egzaminy na uprawnienia odbywają się 2 razy w roku – wiosną i jesienią (segregator). Składają się z dwóch etapów – testu pisemnego i części ustnej. Sesja egzaminacyjna zaczyna się we wszystkich izbach okręgowych tego samego dnia i o tej samej godzinie. Do egzaminu ustnego można podejść, jeśli na egzaminie pisemnym udzieli się przynajmniej 75% poprawnych odpowiedzi. Pytania na egzamin ustny są przygotowywane odrębnie dla każdej specjalności przez poszczególne okręgowe komisje kwalifikacyjne (opinie). W zależności od zakresu uprawnień w zestawach jest od 5 do 10 pytań, a na przygotowanie odpowiedzi kandydaci mają 25 minut.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32