Blog
Ile trwa praktyka na uprawnienia budowlane i jakie wykształcenie jest wymagane?
W artykule znajdziesz:
Ile trwa praktyka na uprawnienia budowlane i jakie wykształcenie jest wymagane?
Długość praktyki zawodowej zależy od wybranego rodzaju oraz zakresu uprawnień (program na komputer). W przypadku projektowania bez ograniczeń trzeba ukończyć studia II stopnia na kierunku odpowiednim oraz odbyć roczną praktykę na budowie i roczną praktykę przy sporządzaniu projektów. Dla projektowania w ograniczonym zakresie wymagane są studia II stopnia na kierunku pokrewnym lub I stopnia na kierunku odpowiednim – długość praktyk jest taka sama (program na telefon).
Czas trwania praktyki przy projektowaniu
Uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń można otrzymać po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku odpowiednim oraz półtorarocznej praktyki lub studiów I stopnia na kierunku odpowiednim i trzyletniej praktyki.
Dla kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń wymagane jest:
• ukończenie studiów II stopnia na kierunku pokrewnym i 1,5 rocznej praktyki (program na egzamin ustny),
• ukończenie studiów I stopnia na kierunku odpowiednim i 1,5 rocznej praktyki,
• ukończenie studiów I stopnia na kierunku pokrewnym i 3letniej praktyki,
• posiadanie tytułu zawodowego mistrza lub technika (promocja 3 w 1),
• posiadanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w nauczanym zawodzie na poziomie technika,
• posiadanie dyplomu w zawodach, które są związane z budownictwem zgodnie z przepisami określonymi na podstawie art.16.
Największe wymagania dotyczą uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Dla uzyskania tych uprawnień niezbędne jest ukończenie studiów drugiego stopnia na kierunku, który jest odpowiedni dla danej specjalności (segregator). Czas trwania praktyki przy projektowaniu wynosi wówczas rok, a na budowie półtora roku. Do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie ograniczonym wymagane jest ukończenie studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim lub studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla wybranej specjalności. Kandydat musi też odbyć roczne praktyki przy sporządzaniu projektów i półtoraroczne na budowie. Przed złożeniem dokumentów do izby, warto sprawdzić, czy przepisy w tej kwestii nie uległy zmianie (opinie).
Najnowsze wpisy
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
Uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) w grupie G1 do 1 kV zapoznaj się z wymaganiami wymaganymi do wykonywania pracy przy…
53 465
98%
32