Blog
Uprawnienia budowlane – jak je zdobyć?
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane – jak je zdobyć?
Zdobycie uprawnień budowlanych nie jest łatwe, ponieważ jest to proces trwający wiele lat. Jego pierwszym etapem jest odpowiednie wykształcenie, czyli wybór kierunku, który będzie odpowiedni dla konkretnej specjalności uprawnień budowlanych (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Następnie konieczne jest odbycie praktyki zawodowej, która musi przebiegać pod nadzorem osoby mającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności zgodnej z wybraną przez praktykanta. Praktykę trzeba w odpowiedni sposób udokumentować, zgodnie z obowiązującymi przepisami (program na komputer). Obecnie potwierdzenie odbycia praktyki zawodowej ma formę oświadczenia, które musi być potwierdzone przez osobę nadzorującą praktyki (program na telefon).
Wykształcenie oraz praktyka to dwa niezbędne wymogi, aby móc złożyć wniosek o nadanie uprawnień budowlanych. Składa się go do właściwej dla miejsca zamieszkania kandydata okręgowej izby samorządu zawodowego, np. inżynierów lub architektów w zależności od wybranej specjalności uprawnień. Należy przy tym pamiętać, że pod uwagę bierze się faktyczne miejsce zamieszkania kandydata, a nie miejsce zameldowania (program egzamin ustny). Warto jednak zapytać wcześniej w swojej okręgowej komisji kwalifikacyjnej, jaka jest interpretacja przepisów w tej kwestii, ponieważ w niektórych komisjach wymagane jest posiadanie meldunku tymczasowego (opinie o programie).
Terminy
Każdego roku odbywają się dwie sesje egzaminacyjne, a część pisemna egzaminu odbywa się w każdej izbie w tym samym dniu i czasie. Dopiero po zakończeniu pisemnej części egzaminu przeprowadzane są egzaminy ustne – ich terminy ustalane są po ogłoszeniu wyników części pisemnej (segregator aktów prawnych). Terminy, w których przyjmowane są wnioski, ustalane są przez każdą izbę indywidualnie. Należy pamiętać, że każda izba ma własny wzór wniosku o nadanie uprawnień oraz odrębne wymagania w zakresie załączników, jakie należy dołączyć do wniosku. W niektórych izbach dozwolone jest składanie wniosków za pośrednictwem poczty. Jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest osobiste złożenie wniosku, ponieważ dzięki temu w razie wątpliwości można dokonać korekty danych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32