Blog

Ziarna oddalone zdjęcie nr 2
30.05.2018

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej


Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej

Uprawnienia inżynieryjne hydrotechniczne to samodzielna specjalność, dawniej wchodząca w zakres specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Wraz z nowelizacją ustawy związanej z prawem budowlanym, w 2014 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące ustalenia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Strona: Egzamin na uprawnienia budowlane jest to jeden z najtrudniejszych egzaminów jaki czeka inżyniera budowy lub projektanta konstruktora lub architekta. Korzystając i ucząc się z naszego programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer stacjonarny oraz w wersji na tablet przygotujesz się do tego egzaminu. Poprzedni uzytkownicy, którzy nam zaufali i korzystali z naszego programu zostawili info w zakładce opinie o programie. Opcją dodatkową w wyżej wymienionych wersjach programu jest program egzamin ustny, z którym przygotujesz się do części ustnej. Zobacz jakie mamy pakiety promocyjne 3 w 1.

Zakres uprawnień hydrotechnicznych

W przypadku braku ograniczeń, specjalność inżynieryjna hydrotechniczna uprawnia posiadacza do wykonywania projektów obiektów budowlanych oraz kierowania robotami budowlanymi w zakresie hydrotechnicznych budowli morskich tymczasowych i stałych. Spełnione muszą być wszystkie warunki techniczne odpowiadające budowlom technicznym oraz ich usytuowaniu, a także przepisy z tym związane. Dotyczy to obiektów takich jak śródlądowe i morskie budowle hydrotechniczne, melioracje wodne czy obiekty budowlane oczyszczalni wody i ścieków. W zakresie ograniczonym, uprawnienia budowlane w zakresie specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej pozwalają posiadaczowi na projektowanie obiektów budowlanych oraz kierowanie robotami budowlanymi dotyczącymi budowli hydrotechnicznych IV klasy ważności. W przypadku budowli morskich dotyczy to IV klasy obszaru chronionego, zgodnie z przepisami w sprawie warunków technicznych, oraz usytuowania tego typu obiektów.

Wymagania dotyczące wykształcenia i praktyki

Aby uzyskać uprawnienia budowlane z zakresu specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej, konieczne jest ukończenie odpowiedniego lub pokrewnego kierunku studiów, bądź też uzyskanie tytułu mistrza lub technika zawodowego w konkretnym zawodzie. Niezbędne jest także odbycie praktyki zawodowej. Aby uzyskać możliwość swobodnego sporządzania projektów oraz kierowania robotami budowlanymi, konieczne jest ukończenie studiów drugiego stopnia na jednym z kierunków: budownictwo hydrotechniczne, melioracja, budownictwo, inżynieria środowiska lub inżynieria i gospodarka wodna. Oprócz tego niezbędne jest odbycie rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz odbycie praktyki półtorarocznej na budowie.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Ziarna oddalone zdjęcie nr 3
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Ziarna oddalone zdjęcie nr 4
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Ziarna oddalone zdjęcie nr 7 Ziarna oddalone zdjęcie nr 8 Ziarna oddalone zdjęcie nr 9
Ziarna oddalone zdjęcie nr 10
Ziarna oddalone zdjęcie nr 11 Ziarna oddalone zdjęcie nr 12 Ziarna oddalone zdjęcie nr 13
Ziarna oddalone zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ziarna oddalone zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ziarna oddalone zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami