Blog
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej
W artykule znajdziesz:
Uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej
Uprawnienia budowane w specjalności inżynieryjnej mostowej można otrzymać w różnym zakresie (program na komputer). Inżynier posiadający uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej bez ograniczeń do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi może projektować lub kierować robotami budowlanymi przy następujących obiektach:
• drogowe obiekty inżynierskie zgodnie z przepisami o drogach publicznych,
• kolejowe obiekty inżynieryjne, np. mosty, przepusty, wiadukty, ściany oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych oraz tunele linowe w rozumieniu warunków technicznych, jaki powinny odpowiadać zarówno te obiekty, jak i ich usytuowanie (program na telefon).
Jednoprzęsłowe obiekty mostowe
Uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności inżynieryjnej mostowej dodatkowo dają też prawo do obliczania światła przepustów i mostów (program na egzamin ustny).
Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności inżynieryjnej mostowej do kierowania robotami budowlanymi lub projektowania uprawniają do prac związanych z następującymi obiektami budowlanymi:
• przepusty,
• jednoprzęsłowe obiekty mostowe, zgodnie z definicją znajdującą się w przepisach o drogach publicznych oraz warunkach technicznych, którym muszą odpowiadać obiekty kolejowe oraz ich usytuowanie. Przęsło musi być wykonane z zastosowaniem prefabrykatów, a jego rozpiętość nie może przekraczać 21 m. Obiekt musi też być posadowiony na stabilnym gruncie (promocja 3 w 1).
Do uzyskania uprawnień do projektowania bez ograniczeń konieczne jest ukończenie studiów II stopnia na odpowiednim dla danej specjalności kierunku, odbycie trwającej rok praktyki przy sporządzaniu projektów i roczne praktyki na budowie (segregator). Do projektowania w ograniczonym zakresie uprawnienia są nieco mniej rygorystyczne – wymagane są studia II stopnia na kierunku pokrewnym lub studia I stopnia na kierunku odpowiednim dla wybranej specjalności. Praktyka przy projektach i przy pracach na budowie musi trwać rok. W przypadku uprawnień do kierowania robotami budowlanymi wymagania są podobne, leczy wystarczające jest odbycie praktyki na budowie (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32