Blog
Usuwanie ścieków
W artykule znajdziesz:
W rozważaniach należy ponadto uwzględniać możliwość lokalnego usuwania ścieków z niektórych terenów zainwestowania, np. z zabudowy zagrodowej czy zabudowy jednorodzinnej bądź możliwości odprowadzania ścieków deszczowych do gruntu, nawet na terenach o intensywnym wykorzystaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się następujące rodzaje kanałów:
- kolektory - występujące w sieci ściekowej, deszczowej i ogólnospławnej, tworzące podstawę sieci kanalizacyjnej, służące do odprowadzania ścieków z kanałów bocznych do oczyszczalni ścieków i do odbiornika,
- kanały boczne - występujące w sieci ściekowej, deszczowej i ogólnospławnej służące do odprowadzania ścieków z instalacji wewnętrznych do kolektorów,
- burzowce - występujące w systemie kanalizacji ogólnospławnej, odprowadzające nadmiar ścieków z kanału ogólnospławnego w czasie intensywnych opadów lub roztopów bezpośrednio lub pośrednio przez inne urządzenia do odbiornika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy projektowaniu sieci kanalizacyjnej należy korzystać z następujących wytycznych i normatywów:
- „Wytyczne techniczne projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych”, zatwierdzone zarządzeniem nr 20 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 30.06.1965 r. (Dz. Bud. nr 15 z dnia 7.12.
- r.).
- „Wytyczne techniczne projektowania wielkości wodociągu komunalnego w zakresie zapotrzebowania wody”, zatwierdzone zarządzeniem nr 8 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14.02 (uprawnienia budowlane).
- r. (Dz. Bud. nr 16, z dnia 9.12.1966 r.).
- „Wytyczne techniczne programowania i projektowania komunalnych sieci kanalizacyjnych” (projekt opracowany przez Instytut Zaopatrzenia w Wodę i Budownictwa Wodnego Politechniki Warszawskiej, 1971 r.).
- Zarządzenie nr 54 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14.08.1963 r. w sprawie projektowania sieci przewodów podziemnych i naziemnych w ulicach i placach miejskich (Dz. Bud. nr 20, poz. 72 - „Tymczasowe wytyczne”)(program egzamin ustny).
- Zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 20.10.1966 r. w sprawie ustalenia normatywu technicznego projektowania przepompowni dla kanalizacji komunalnych.
Wody infiltracyjne
Według „Wytycznych technicznych projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych” rozróżnia się następujące rodzaje spływów do sieci kanalizacyjnej:
- ścieki bytowo-gospodarcze,
- ścieki przemysłowe,
- wody infiltracyjne,
- wody drenażowe i infiltracyjne,
- ścieki deszczowe (opinie o programie).
Ścieki bytowo-gospodarcze są to ścieki z gospodarstw domowych, z zakładów usługowych oraz garaży na terenach mieszkaniowych. Ścieki przemysłowe są to ścieki z zakładów przemysłowych, z terenów składowych i magazynów, zaplecza budownictwa i komunikacji oraz innych zakładów zlokalizowanych na terenach przemysłowo-składowych. Ilość ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych należy określić wg „Wytycznych technicznych projektowania wielkości wodociągu komunalnego w zakresie zapotrzebowania wody” (segregator aktów prawnych).
Wody infiltracyjne są to wody gruntowe przedostające się do kanałów przez nieszczelności w ścianach i złączach kanałów. Ilość wód infiltracyjnych można przyjąć 0,1-0,2 1/s • ha zależnie od stopnia nawodnienia gruntu i gęstości sieci na danym terenie lub przy bardziej szczegółowych obliczeniach wg norm BN- -62/8971-01 (Kanały kamionkowe. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze), BN-62/8971-02 (Kanały betonowe z prefabrykatów. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze).
Ilość wód drenażowych i melioracyjnych przyjmowanych do sieci kanalizacyjnej należy określić na podstawie danych dotyczących przewidywanego odwodnienia terenu (promocja 3 w 1). Wymiarowanie odcinków sieci między dwoma węzłami należy przeprowadzać dla maksymalnego natężenia przepływu w dolnym węźle. Kanały ściekowe należy wymiarować na łączne maksymalne godzinowe natężenie przepływów wszystkich przewidywanych rodzajów ścieków, a więc: ścieków bytowo-gospodarczych, ścieków przemysłowych, wód infiltracyjnych oraz wód drenażowych i melioracyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32