Blog

17.05.2023

Usuwanie ścieków

W artykule znajdziesz:

Usuwanie ścieków

W rozważaniach należy ponadto uwzględniać możliwość lokalnego usuwania ścieków z niektórych terenów zainwestowania, np. z zabudowy zagrodowej czy zabudowy jednorodzinnej bądź możliwości odprowadzania ścieków deszczowych do gruntu, nawet na terenach o intensywnym wykorzystaniu (program uprawnienia budowlane na komputer).

W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się następujące rodzaje kanałów:

  1. kolektory - występujące w sieci ściekowej, deszczowej i ogólnospławnej, tworzące podstawę sieci kanalizacyjnej, służące do odprowadzania ścieków z kanałów bocznych do oczyszczalni ścieków i do odbiornika,
  2. kanały boczne - występujące w sieci ściekowej, deszczowej i ogólnospławnej służące do odprowadzania ścieków z instalacji wewnętrznych do kolektorów,
  3. burzowce - występujące w systemie kanalizacji ogólnospławnej, odprowadzające nadmiar ścieków z kanału ogólnospławnego w czasie intensywnych opadów lub roztopów bezpośrednio lub pośrednio przez inne urządzenia do odbiornika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy projektowaniu sieci kanalizacyjnej należy korzystać z następujących wytycznych i normatywów:

  1. „Wytyczne techniczne projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych”, zatwierdzone zarządzeniem nr 20 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 30.06.1965 r. (Dz. Bud. nr 15 z dnia 7.12.
  2. r.).
  3. „Wytyczne techniczne projektowania wielkości wodociągu komunalnego w zakresie zapotrzebowania wody”, zatwierdzone zarządzeniem nr 8 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14.02 (uprawnienia budowlane).
  4. r. (Dz. Bud. nr 16, z dnia 9.12.1966 r.).
  5. „Wytyczne techniczne programowania i projektowania komunalnych sieci kanalizacyjnych” (projekt opracowany przez Instytut Zaopatrzenia w Wodę i Budownictwa Wodnego Politechniki Warszawskiej, 1971 r.).
  6. Zarządzenie nr 54 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14.08.1963 r. w sprawie projektowania sieci przewodów podziemnych i naziemnych w ulicach i placach miejskich (Dz. Bud. nr 20, poz. 72 - „Tymczasowe wytyczne”)(program egzamin ustny).
  7. Zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 20.10.1966 r. w sprawie ustalenia normatywu technicznego projektowania przepompowni dla kanalizacji komunalnych.

Wody infiltracyjne

Według „Wytycznych technicznych projektowania miejskich sieci kanalizacyjnych” rozróżnia się następujące rodzaje spływów do sieci kanalizacyjnej:

  • ścieki bytowo-gospodarcze,
  • ścieki przemysłowe,
  • wody infiltracyjne,
  • wody drenażowe i infiltracyjne,
  • ścieki deszczowe (opinie o programie).

Ścieki bytowo-gospodarcze są to ścieki z gospodarstw domowych, z zakładów usługowych oraz garaży na terenach mieszkaniowych. Ścieki przemysłowe są to ścieki z zakładów przemysłowych, z terenów składowych i magazynów, zaplecza budownictwa i komunikacji oraz innych zakładów zlokalizowanych na terenach przemysłowo-składowych. Ilość ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych należy określić wg „Wytycznych technicznych projektowania wielkości wodociągu komunalnego w zakresie zapotrzebowania wody” (segregator aktów prawnych).

Wody infiltracyjne są to wody gruntowe przedostające się do kanałów przez nieszczelności w ścianach i złączach kanałów. Ilość wód infiltracyjnych można przyjąć 0,1-0,2 1/s • ha zależnie od stopnia nawodnienia gruntu i gęstości sieci na danym terenie lub przy bardziej szczegółowych obliczeniach wg norm BN- -62/8971-01 (Kanały kamionkowe. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze), BN-62/8971-02 (Kanały betonowe z prefabrykatów. Wymagania i badania techniczne przy odbiorze).

Ilość wód drenażowych i melioracyjnych przyjmowanych do sieci kanalizacyjnej należy określić na podstawie danych dotyczących przewidywanego odwodnienia terenu (promocja 3 w 1). Wymiarowanie odcinków sieci między dwoma węzłami należy przeprowadzać dla maksymalnego natężenia przepływu w dolnym węźle. Kanały ściekowe należy wymiarować na łączne maksymalne godzinowe natężenie przepływów wszystkich przewidywanych rodzajów ścieków, a więc: ścieków bytowo-gospodarczych, ścieków przemysłowych, wód infiltracyjnych oraz wód drenażowych i melioracyjnych.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami