Blog

Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 2
24.06.2021

Urabialność mieszanki betonowej

W artykule znajdziesz:

Urabialność mieszanki betonowej

Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 3
Urabialność mieszanki betonowej

Urabialność mieszanki betonowej charakteryzuje jej zdolność do formowania się wg założonego kształtu, bez przerw i rozwarstwień. Właściwą urabialność mieszanki betonowej uzyskuje się przez prawidłowy dobór spoiwa i drobnego kruszywa, optymalny stosunek frakcji kruszywa grubego i właściwe przemieszczanie mieszanki. Drobne frakcje kruszywa są pożądane z uwagi na urabialność mieszanki, jednak ze względu na wodożądność ilość ich należy ograniczyć, zwłaszcza frakcji 0-0,5 mm. W tej grupie uziarnienia powinna przeważać frakcja najgrubsza 0,25-0,5 mm z pominięciem frakcji 0-0,125 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dobierając składniki betonu kierować się należy wieloma względami, gdyż np. dobór składników dokonany tylko pod kątem urabialności wpłynąć może niekorzystnie na wytrzymałość betonu i odwrotnie.

Z ilościami zaprawy łączy się porowatość mieszanki betonowej, która zależy przede wszystkim od porowatości zaprawy wypełniającej jamy kruszywa.
W związku z tym określa się największą dopuszczalną porowatość mieszanki zależnie od ilości zaprawy. Porowatość nie powinna przekraczać 0,006 Z, gdy nie stosuje się dodatków napowietrzających, i 0,010 Z z dodatkami napowietrzającymi (Z - ilość zaprawy przyjęta przy projektowaniu składu betonu).
Szczelność mieszanki betonowej warunkowana jest czynnikami projektowymi i technologicznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Głównymi przyczynami nieszczelności są: niewłaściwy dobór składu (np. zbyt mała ilość zaprawy wypełniającej pory między ziarnami piasku), nieodpowiednia konsystencja ze względu na sposób zagęszczania, nieprawidłowe mieszanie składników i nieodpowiednie zagęszczanie mieszanki. Podczas tych czynności mogą powstać w mieszance pęcherzyki powietrza, które w stwardniałym betonie mają postać porów, obniżających wytrzymałość.
Beton służy przede wszystkim jako materiał na konstrukcje nośne, a więc głównym stawianym mu wymaganiem jest wytrzymałość, tj. zdolność przeciwstawienia się działaniu naprężeń powstających w konstrukcji lub jej elemencie w czasie montażu i eksploatacji (uprawnienia budowlane).

Betony w budownictwie hydrotechnicznym

Beton zalicza się do materiałów kruchych, które są znacznie bardziej wytrzymałe na ściskanie niż rozciąganie: najwłaściwsze jego zastosowanie jest więc w elementach pracujących na ściskanie. Wynika stąd, że wytrzymałość na ściskanie jest podstawową cechą charakterystyki betonu.
W wielu konstrukcjach (zbiorniki i rury ciśnieniowe z wewnętrznym ciśnieniem hydrostatycznym, nawierzchnie dróg i lotnisk itp.) na beton działają naprężenia rozciągające. Beton musi być wtedy wytrzymały nie tylko na ściskanie, lecz i rozciąganie osiowe lub rozciąganie przy zginaniu (program egzamin ustny).

Betony w budownictwie hydrotechnicznym oraz specjalnym (np. chłodnie kominowe) powinny być nie tylko wytrzymałe, lecz również mrozoodporne i wodoszczelne. Betony do konstrukcji osłonowych, oprócz wymaganej wytrzymałości, powinny mieć możliwie najmniejszą przewodność cieplną i najlepsze właściwości izolacji akustycznej. Betony do budowy agregatów cieplnych powinny być żaroodporne itd.
Wytrzymałość betonu na ściskanie określa się poddając ściskaniu próbki kostkowe o wymiarach 15 x 15 x 15 cm (PN-75/B-06250) (opinie o programie).

Podstawami do oceny jakości betonu są: jego minimalna wytrzymałość na ściskanie, tzw. gwarantowana Rb, zapewniona przez producenta z prawdopodobieństwem 95%, oraz związana z nią odpowiednim odchyleniem wytrzymałość średnia R, określona różnie, zależnie od warunków wykonania betonu (przemysłowych, przeciętnych i prymitywnych). Przemysłowe warunki wykonania betonu oznaczają, że wszystkie składniki są dozowane ciężarowo, przy stałym nadzorze nad wykonaniem betonu, a liczba próbek do kontroli wytrzymałości umownej Rub jest dla każdej partii betonu nie mniejsza niż 30. Pojęcie „partia betonu” oznacza ilość betonu o tych samych właściwościach, wyprodukowaną w okresie nie dłuższym niż dwa miesiące (segregator aktów prawnych).

Przeciętne warunki oznaczają, że cement jest dozowany ciężarowo, kruszywo -ciężarowo lub objętościowo, a liczba próbek do kontroli Rb jest mniejsza niż 30. Prymitywne warunki oznaczają, że wszystkie składniki są dozowane objętościowo, beton wykonywany jest bez nadzoru technicznego i bez kontroli jakości (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 8 Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 9 Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 10
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 11
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 12 Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 13 Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 14
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozmieszczenie przestrzenne ludności zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami