Blog

Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 2
03.01.2022

Urządzenia chwytające

W artykule znajdziesz:

Urządzenia chwytające
Urządzenia chwytające

Takimi specyficznymi elementami i podzespołami są:

  • Urządzenia chwytające, czyli zaczepy do zawieszania ładunków wszelkiego rodzaju, przeznaczone do uchwycenia i ujęcia ładunków, głównie sztukowych; urządzenia te, jak haki, pęta, zblocza, przeznaczone są do przemieszczania pionowego lub do montażu.
  • Liny jako części składowe maszyn dźwigowych oraz jako połączenia (pęta, wiązadła) podnoszonych lub montowanych elementów budowlanych z urządzeniami transportowymi czy montażowymi.
  • Urządzenia służące do nawijania i kierowania lin, jak: krążki, bębny (program uprawnienia budowlane na komputer).
  • Wielokrążki.

W urządzeniach transportu pionowego budowlanego stosuje się zazwyczaj haki jednorożne (jednoramienne), ale czasami także i dwurożne (dwuramienne), przy czym haki jednorożne znajdują zastosowanie dla ciężarów począwszy od 0,3 T do 50d-80T, zaś haki dwurożne począw- wszy od 5 T (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zblocza. Haki w maszynach transportowych budowlanych zamocowuje się najczęściej w zbloczach hakowych, a więc na 2 lub więcej pasmach liny (przy jednym paśmie hak jest umocowany do liny bezpośrednio bez zblocza hakowego). Zblocze składa się ze stalowych krążków 1, wmontowanych między dwoma stalowymi jarzmami (obejmami) 2 nasadzonymi na oś 5 i ściągniętymi kilkoma śrubami 4. Płaskowniki 5 wzmacniają konstrukcję jarzma, przy czym w dolnej jego części wbudowany jest tzw. most, do którego podwiesza się hak zblocza. Z kolei znowu w górnej części zblocza umocowane jest ucho, do którego przytwierdzony jest nieruchomy koniec liny wielokrążka (uprawnienia budowlane).

Łożyska ślizgowe

Podwieszony do „mostu’’ hak może obracać się dookoła osi pionowej lub dookoła pionowej i poziomej osi. Zblocza mogą być zwykłe, czasami zwane długimi, i skrócone, przy czym w zbloczach długich umieszcza się haki z trzonami krótkimi i odwrotnie w zbloczach krótkich - haki z trzonami długimi. Liczba krążków w zbloczu rzadko przekracza cztery (program egzamin ustny).

W urządzeniach podnośnych o małym udźwigu lub w urządzeniach rzadko używanych umieszczać można krążki w łożyskach ślizgowych. Krążki w urządzeniach o znacznym udźwigu należy wyposażać w łożyska toczne. Udźwig zblocza powinien być podany na każdym zbloczu. W szczególnych przypadkach, gdy zachodzi konieczność bocznego wyjmowania liny ze zblocza, należy stosować zblocza z jarzmami (obejmami) odchylanymi. Pęta linowe opisano szczegółowo w rozdziale 6 „Technologia montażu konstrukcji budowlanych” (opinie o programie).

Liny stalowe. Liny stalowe stanowią nieodłączny element znacznej większości maszyn transportu pionowego i pionowo-poziomego. Liny stalowe stosowane są powszechnie także jako cięgna do kotwienia masztów różnego rodzaju żurawi (masztowych linowych, masztowych kozłowych, linowych itd.) oraz jako pęta łączące haki urządzeń dźwigowych, z podnoszonym lub montowanym elementem. Mimo tak szerokiego stosowania lin w budownictwie oraz mimo, iż stanowią one w dużym stopniu o bezpieczeństwie licznych prac budowlanych, nie cieszą się na budowach ani dostateczną opieką, ani dostateczną znajomością swych cech specyficznych (segregator aktów prawnych). Klasyfikacja lin stalowych może być dokonana z różnych punktów widzenia: przekroju liny, rodzaju splatania i konstrukcji liny, zakresu stosowania itd.

Z punktu widzenia przekroju dzieli się liny na okrągłe i płaskie. Przekroje lin stosowanych w budownictwie (przy pracach transportowych i montażowych) są z reguły okrągłe i o nich wyłącznie będzie poniżej mowa (promocja 3 w 1).

Podstawowa klasyfikacja lin dotyczy przede wszystkim rodzaju splatania, ich konstrukcji oraz związanego z tymi cechami zakresu stosowania. Materiałem do wyrobu lin stalowych jest drut o średnicy ó = 0,5- 2,0 mm ze stali węglowej, przy czym żądana wartość wytrzymałości doraźnej drutu, wahająca się Lina jednozwita w dużych granicach Rr = 1304-180 kG/mm2, zależna jest głównie od zawartości węgla i średnicy drutu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 7 Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 8 Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 9
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 10
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 11 Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 12 Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 13
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jaki strop najlepszy do budowy obiektu? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami