Blog
Urządzenia dozujące
W artykule znajdziesz:
Podana definicja podkreśla dwa wymagania, a mianowicie, że beton musi mieć odpowiednio określone minimalne właściwości oraz musi być wyprodukowany w sposób najbardziej ekonomiczny; są to dość powszechne wymagania w dziedzinie nauk inżynierskich. Na koszty betonowania, podobnie jak na koszty każdego innego rodzaju wykonawstwa budowlanego, składają się koszty materiału, urządzeń i robocizny. Różnice w koszcie materiału wynikają z faktu, że cement jest kilka razy droższy niż kruszywo, stąd w projektowaniu mieszanki należy starać się o otrzymanie mieszanki możliwie najchudszej (program uprawnienia budowlane na komputer). Stosowanie stosunkowo chudych mieszanek przynosi także poważne zalety techniczne, nie tylko w dużych masywach betonowych, gdzie wyzwolenie nadmiaru ciepła hydratacji może spowodować rysy, lecz również w elementach konstrukcyjnych z betonu, gdzie tłusta mieszanka może prowadzić do dużego skurczu i rys (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stosowanie więc tłustych mieszanek nie jest pożądane, nawet jeśli pominie się aspekt kosztów.
Przy określaniu kosztu betonu istotne jest również uwzględnienie zmienności jego wytrzymałości, ponieważ jako wytrzymałość wymaganą dla danej konstrukcji projektant określa „minimalną” wytrzymałość i właśnie ona stanowi rzeczywiste kryterium akceptacji betonu, podczas gdy rzeczywisty koszt betonu odnosi się do materiałów, z których uzyskuje się określoną średnią wytrzymałość (uprawnienia budowlane). Wiąże się to bezpośrednio z problemem kontroli jakości, ponieważ, bez wątpienia, kontrola jakości wymaga wydatków zarówno na nadzór, jak i urządzenia dozujące; istnieją jednak przypadki, gdy bardzo staranny dobór mieszanki i kontrola jakości mogą nie być potrzebne (program egzamin ustny).
Zagadnienie norm
Decyzja co do zakresu kontroli jakości, podjęta często jako kompromis ekonomiczny, zależy od rozmiarów i rodzaju przedsięwzięcia. Ważne jest ustalenie stopnia kontroli przed rozpoczęciem obliczeń związanych z projektowaniem mieszanki, aby była znana różnica między wytrzymałością średnią a minimalną lub charakterystyczną. Koszt robocizny zależy w dużym stopniu od urabialności mieszanki; niedostateczna urabialność w stosunku do posiadanych środków zagęszczenia powoduje wysoki koszt robocizny lub niedostatecznie zagęszczony beton. Nawet przy wyposażeniu w wydajne urządzenia mechaniczne, np. przy budowie dróg, koszt ułożenia bardzo suchej masy betonowej jest wysoki. Dokładny koszt robocizny zależy od szczegółów organizacji pracy i rodzaju stosowanych urządzeń, lecz czynników tych nie uwzględnia się przy projektowaniu mieszanki betonowej (opinie o programie).
Zagadnienie norm i przepisów będzie omówione w tej książce jedynie w tym zakresie, w jakim wpływa ono na projektowanie mieszanki betonowej. W przeszłości, a czasem nawet obecnie, przepisy dotyczące betonu określały proporcje cementu oraz kruszywa drobnego i grubego. Wykonywano pewne tradycyjne mieszanki, lecz wskutek zmienności ich składników betony o ustalonych proporcjach cementu do kruszywa i danej urabialności różniły się szeroko między sobą pod względem wytrzymałości (segregator aktów prawnych). Z tego względu włączono później do wielu przepisów nominalną wytrzymałość na ściskanie. Spowodowało to, że przepisy stały się nadmiernie ograniczające przy dysponowaniu dobrym materiałem, natomiast w innych przypadkach, stosując przepisane proporcje mieszanki, nie można było osiągnąć wymaganej odpowiedniej wytrzymałości.
Wobec tego do innych wymagań dodano z czasem również zalecenia określające uziarnienie kruszywa i kształt ziaren. Jednak w wielu krajach rozkład uziarnienia kruszyw naturalnych jest taki, że ograniczenia te są często nieekonomiczne (promocja 3 w 1). Ponadto stosowanie się do wymagań wytrzymałości, proporcji mieszanki, kształtu kruszywa i rodzaju uziarnienia nie pozostawia miejsca na ekonomikę w projektowaniu mieszanki oraz uniemożliwia postęp w produkcji taniej i zadowalającej mieszanki w oparciu o studia nowoczesnych przepisów jest więc pozostawienie większej swobody w projektowaniu. Ustalają one wartości ograniczające i często dają także jako wskazówkę tradycyjne proporcje mieszanki dla tych wykonawców, którzy nie chcą stosować wyższego poziomu kontroli.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32