Blog

Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 2
16.09.2020

Urządzenia grzewcze

W artykule znajdziesz:

Urządzenia grzewcze

Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 3
Urządzenia grzewcze

Urządzenia grzewcze piątej grupy to agregaty ogrzewające za pomocą strumienia powietrza zmieszanego ze spalinami. Ze względu na dużą zawartość CO.., w ogrzanym powietrzu, agregaty są stosowane tylko do ogrzewania kruszywa, deskowania, zbrojenia, konstrukcji i cieplaków, w których nie pracują ludzie (program uprawnienia budowlane na komputer). 

Urządzenia grupy szóstej i siódmej są to agregaty do wytwarzania pary i podgrzewania wody. Wytwornica pary Karchera należy do popularnych i dobrych wytwornic pary wodnej. Jest to wytwornica szybkościowa produkcji niemieckiej. Ilość wytworzonej pary wynosi 320 kg/h, co daje 205 tysięcy kcal/h przy ciśnieniu i temperaturze ok. 140-180 C. W Polsce znana jest wytwornica pary projektu Mądro o wydajności ok. 200 kg/h (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do podgrzewania pary stosowany jest u nas agregat HY-LO - Aquatherm produkcji niemieckiej. Wydajność agregatu wynosi 1350 1 wody podgrzewanej o 50 C w ciągu jednej godziny. Agregat zużywa 8 kg oleju na godzinę. Przygotowywany jest do produkcji seryjnej polski agregat typu AGW-100 o wydajności 1000 1/h.
Charakterystykę polskich agregatów grzewczych zasilanych paliwem płynnym. Są to agregaty już produkowane bądź przewidziane do produkcji seryjnej.
Wytwórca agregatów zastrzega, że do obsługi agregatów mogą być dopuszczeni tylko operatorzy przeszkoleni w obsłudze, a to ze względu na sposób, eksploatacji jak i warunki BHP, które szczegółowo podane są w instrukcjach do poszczególnych agregatów (uprawnienia budowlane).

Ogrzewanie za pomocą koksowników

Obecnie dąży się do całkowitego wyeliminowania koksowników z placu budowy. Nie można ich stosować do podgrzewania materiałów i wody w otwartej przestrzeni ze względu na duże straty ciepła. Do ogrzewania cieplaków można je wykorzystywać tylko w przypadku uzasadnionej konieczności. Liczba koksowników i czas ogrzewania powinny być ustalone na podstawie bilansu ciepła. Korzystniej jest stosować koksowniki mniejsze, a gęściej rozstawione (program egzamin ustny). Obliczanie ilości koksowników oraz ustalanie zapotrzebowania koksu ułatwiają następujące dane:
1. 1 kg spalonego koksu w koksowniku dającym pełne spalanie wydziela 6000 kcal,
2. 1 kg spalonego koksu w koksowniku o niepełnym spalaniu wydziela 5000 kcal.
Do palenia w koksownikach stosuje się ze względów ekonomicznych koks pogazowy lub brykiety z miału koksowego (opinie o programie).
Metoda zamrażania opracowana przez Ginsburga polega na zamrażaniu mieszanki betonowej ułożonej w deskowaniu zanim rozpocznie się proces wiązania. Zamrożony beton zostaje w deskowaniu na okres całej zimy. Na wiosnę, po odtajaniu betonu, rozpoczyna się proces wiązania.

Temperatura cementu i kruszywa stosowanego do takiego betonu nie może przekraczać 10 C, a wody 5°C. Po ułożeniu mieszanki betonowej okłada się ją deskami, które pokrywa się 5-centymetrową warstwą piasku i słomą. Dla uzyskania pokrywy lodowej całość zalewa się wodą. Tak uzyskana pokrywa chroni mieszankę betonową przed rozmrożeniem podczas przejściowych odwilży.

Po odtajaniu pokrywy lodowej na wiosnę, polewa się beton wodą w celu przyspieszenia jego rozmarznięcia. Polewanie przerywa się, gdy pierwsze krople wody pojawią się od spodu betonu. Odtajany beton należy znowu chronić przed przypadkowym zamarznięciem (nocne przymrozki) (segregator aktów prawnych).
Przy powyższej metodzie zużywa się dużo drewna. Metoda nie pozwala na ciągłą rozbudowę konstrukcji. Wytrzymałość betonu jest ogólnie niska, spowodowana między innymi tym, że przy tej metodzie mieszankę betonową sporządza się z dużą ilością wody zarobowej dla łatwiejszego i szybszego zamarznięcia.

Metoda nie nadaje się do wykorzystania w polskich warunkach klimatycznych (promocja 3 w 1).
W szczególnie niskich temperaturach (nawet poniżej - 15 C) można stosować - dla przyspieszenia, a w wielu przypadkach w ogóle dla umożliwienia wiązania betonu  zwiększone ilości domieszek takich jak mieszankę chlorku wapniowego z chlorkiem sodowym (CaCl2 + NaCl), węglan potasowy (K2C03), węglan sodowy (Na2CO.,), azotyn sodowy (NaN02).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 8 Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 9 Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 10
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 11
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 12 Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 13 Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 14
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Graniczny czas zwrotu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami