Blog

Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 2
14.02.2022

Badanie stopnia stabilności

W artykule znajdziesz:

Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 3
Badanie stopnia stabilności

Ujemnemu wpływowi wilgoci zapobiega się na ogół ograniczając ich nasiąkliwość. W niektórych krajach (Francja, Anglia) stawia się ponadto wymagania dotyczące maksymalnego paczenia się płytek ułożonych luźno na wilgotnym podłożu. Zachowanie tego wymagania daje gwarancję trwałego użytkowania podłóg z płytek nawet w trudniejszych warunkach eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Badanie stopnia stabilności wymiarów płytek w podwyższonych temperaturach jest konieczne zarówno ze względu na właściwości materiału (polichlorek winylu ulega skurczowi w podwyższonej temperaturze), jak i z uwagi na sposób produkcji płytek, gdyż przy wzroście temperatury zanikają wstępne naprężenia, które są wywołane walcowaniem i kalandrowaniem wyrobów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z cech mechanicznych płytek na szczególną uwagę zasługują dwie podstawowe właściwości, od których przede wszystkim zależy trwałość eksploatacyjna podłogi - odporność na wgniatanie i na ścieranie. W niektórych krajach bada się twardość oraz wytrzymałość na zginanie.

W Polsce produkuje się płytki o wymiarach 300 x 300, grubości 3 i 2 mm. Płytki o grubości 2 mm mogą być stosowane przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym, gdzie nasilenie ruchu jest niewielkie (uprawnienia budowlane). Ponadto przeprowadzono doświadczenia z wynikami dodatnimi nad zastosowaniem płytek o wymiarach 450 x 450 i grubości 3 mm. Płytki o zwiększonych wymiarach są przeznaczone na podłogi w pomieszczeniach o dużej powierzchni, np. w salach szkolnych, świetlicach, lokalach handlowych itp.

Układy płytek zarówno ze względu na rozwiązanie geometryczne, jak i dobór barw mogą być bardzo różnorodne, zależnie od przeznaczenia budynku lub poszczególnych pomieszczeń, wielkości powierzchni i kształtu pomieszczenia, oświetlenia itp. W wielu przypadkach podłoga stanowi motyw dekoracyjny, mający wpływ na wygląd wnętrza (program egzamin ustny).

Klej rozpuszczalnikowy

Spoiny przebiegają równolegle do ścian lub są do nich nachylone pod kątem 45°. Dysponując płytkami o dwóch barwach można uzyskać różne układy, np. o rysunku szachownicy, o kierunku pól równoległych lub ukośnym z podziałem na pola z płytek o jednakowej barwie, 1 : 5. Klej nanosi się tylko na podłoża za pomocą ząbkowanej packi stalowej. Płytki należy silnie dociskać za pomocą uderzeń gumowego młotka układać je w poziomie płytek już ułożonych (opinie o programie).

Ponadto stosuje się klej rozpuszczalnikowy, np. Butapren B, lub klej dyspersyjny na bazie polioctanu winylu - Polacet. Kleje dyspersyjne można stosować jedynie przy układaniu podłóg na podkładzie cementowym, natomiast do podkładów gipsowych lub podkładów elastycznych płytki przekleja się klejem rozpuszczalnikowym, nanosząc warstwę kleju na obie powierzchnie łączone.

Przy układaniu podłóg z płytek PCW powinny być zachowane ponadto następujące warunki techniczne:

  • temperatura pomieszczeń powinna być nie niższa niż 20°C,
  • płytki powinny przebywać co najmniej 24 godz. w temperaturze, w której zostaną ułożone; wskazane jest uplastycznienie płytek bezpośrednio przed przyklejeniem przez ogrzanie ich do nieco wyższej temperatury od temperatury otoczenia,
  • przy stosowaniu klejów rozpuszczalnikowych powinny być ściśle przestrzegane wymagania bhp (segregator aktów prawnych).

Podłogi z wykładzin rulonowych mają niewielką ilość spoin, są więc bardziej higieniczne od podłóg z płytek. Całkowitą szczelność nawierzchni można uzyskać przez warsztatowe zgrzewanie lub spawanie styków i układanie jednolitych arkuszy. Z tego względu w niektórych krajach (np. na Węgrzech) stosuje się niemal wyłącznie podłogi z wykładzin rulonowych. Na ogół wykładziny rulonowe składają się z kilku warstw o różnych właściwościach; dolne warstwy zawierają różne wypełniacze, warstwa górna (użytkowa) ma największą zawartość PCW (promocja 3 w 1). Produkuje się również wykładziny jednowarstwowe, lecz w znacznie mniejszym zakresie. Ponadto stosuje się wykładziny z dolną warstwą z tkaniny, co nie ma większego znaczenia pod względem akustycznym, lecz zmniejsza ciepłochłonność podłogi i zwiększa jej elastyczność przy chodzeniu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 8 Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 9 Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 10
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 11
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 12 Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 13 Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 14
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dokładność wskazań klucza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami