Blog

19.12.2022

Urządzenia terenowe

W artykule znajdziesz:

Urządzenia terenowe

Do powierzchni placów i urządzeń terenowych dla dzieci zaliczono w projekcie normatywu: plac gier i zabaw zespołowych, plac zajęć poszczególnych grup, plac do zabaw konstrukcyjnych, plac z przyrządami sportowymi, piaskownice, brodziki i natryski, amfiteatr, górkę saneczkową oraz grządki doświadczalne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na terenach zabaw dziecięcych należy projektować zarówno miejsca silnie nasłonecznione, jak i pozwalające na zabawy w cieniu. Place i urządzenia terenowe dla dzieci należy tak sytuować, aby były widoczne z okien pomieszczeń przedszkolnych lub mieszkań opiekunów lub rodziców. Ponadto autorzy projektu normatywu przewidują potrzebę wprowadzenia następujących zasad (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przeznaczony dla dzieci teren dużych zabaw zbiorowych, w których przewiduje się podział dzieci na kilka równoważnych grup, powinien być dzielony na tyle części, ile jest grup dzieci. Placyki powinny być dzielone żywopłotami, płotkami itp. W środkowej części tego terenu powinien się mieścić większy plac z terenowymi urządzeniami sportowymi, udostępniany kolejno na zmianę każdej grupie dzieci (uprawnienia budowlane).

Plac do gier i zabaw zespołowych powinien mieć kształt prostokątny. Należy zapewnić możność wylewania na tym placu w zimie lodowiska i przewidzieć oświetlenie elektryczne. Place zajęć poszczególnych grup dzieci mogą mieć kształt dowolny, lecz powinny być od siebie izolowane pod względem widokowym i dźwiękowym (program egzamin ustny).

Baseny wodne

W pobliżu placów zajęć i zabaw dzieci starszych należy projektować płace zabaw konstrukcyjnych. Obok terenów do zabaw konstrukcyjnych celowe jest zaprojektowanie zadaszenia, pod którym można byłoby przechowywać deski, paliki i różne materiały do budowy (opinie o programie).

Należy przewidywać ześlizgi, drabinki (płotki) oraz ważki (najlepiej sprzęt przenośny), zapewnić dostateczną odległość pomiędzy poszczególnymi urządzeniami ze względu na bezpieczeństwo bawiących się dzieci. Piaskownice (pola piaskowe) należy umieszczać w miejscach nasłonecznionych w pobliżu wody. Część piaskownicy powinna być zacieniona wysoką zielenią.

Brodziki, baseny wodne oraz natryski i wachlarze wodne należy projektować, jeżeli w pobliżu nie ma naturalnych zbiorników wody gwarantujących bezpieczeństwo i odpowiednie warunki sanitarne. Należy przewidzieć możność łatwej wymiany wody w brodzikach i na placach wodnych. Strumień wody w natryskach należy kierować ukośnie ku dołowi. Amfiteatr powinien być zbudowany jedynie sposobami najprostszymi, jako miejsce do opowiadania bajek, rozmów z grupą dzieci, organizowania teatrzyku itp.

Górkę saneczkową należy projektować jedynie tam, gdzie teren w zasięgu normalnych spacerów jest płaski. Tor zjazdu powinien mieć nachylenie od 1:5 do 1:6. W pobliżu toru nie może być żadnych trwałych elementów zagospodarowania terenu (słupy, drzewa, ławki itp.). Górkę należy sytuować w pobliżu placu zabaw (segregator aktów prawnych).

Na powierzchnię zieleni składają się:

  • zieleń przysłaniająca wgląd od strony ulicy i od są siadów,
  • zieleń osłaniająca przed wiatrami,
  • zieleń osłaniająca przed kurzem,
  • zieleń osłaniająca przed hałasem,
  • zieleń osłaniająca przed nadmiernym nasłonecznieniem,
  • zieleń ozdobna i plac trawiasty odgrywający rolę „zielonej sali". Na tym placu mogą odbywać się ćwiczenia ruchowe z przyjmowaniem niskich pozycji (chodzenie na czworakach, klękanie itp.).

Jest pożądane, aby plac zabaw był obrzeżony zielenią przysłaniającą widok, która jednocześnie będzie osłaniać przed kurzem, wiatrem i hałasami. Zieleń osłonowa powinna ponadto oddzielać podwórze gospodarcze od części placyku dostępnego dla dzieci i przysłaniać śmietnik - w przypadkach kiedy byłby on widoczny z okien mieszkań (promocja 3 w 1). Cała powierzchnia placu zabaw (szczególnie dla dzieci najmłodszych) powinna stanowić wnętrze widoczne z okien mieszkań. Osłonę działki przed nadmiernym nasłonecznieniem mogą stanowić celowo rozmieszczone drzewa oraz pergole i altany obrośnięte pnączami.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami