Blog

16.05.2023

Urządzenia tryskaczowe

W artykule znajdziesz:

Urządzenia tryskaczowe
  • Wydajność hydrantów wewnętrznych należy ustalać w oparciu o następujące wskaźniki:
  • dla hydrantów wewnętrznych o średnicy nominalnej 25 mm - 1 1/s,
  • dla hydrantów wewnętrznych o średnicy nominalnej 52 mm - 2,5 1/s, przy czym zawsze należy uwzględniać jednoczesną pracę dwóch sąsiednich hydrantów wewnętrznych. Ciśnienie na wypływie z najwyżej położonego hydrantu wewnętrznego nie może być mniejsze niż 20 m H20 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niezależnie od hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych przeznaczonych do dostarczania wody do zewnętrznego gaszenia pożarów w niektórych zakładach należy dodatkowo przewidzieć stojące urządzenia gaśnicze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Urządzenia tryskaczowe powinny być instalowane:

  • w obiektach, których obciążenie ogniowe przekracza 110 kg/m2 powierzchni podłogi oraz wartość składowanych materiałów wskazuje na ekonomiczną celowość stosowania samoczynnego urządzenia przeciwpożarowego, przy czym założenie samoczynnej sygnalizacji pożarowej nie jest możliwe ze względów technicznych (uprawnienia budowlane).
  • w obudowanych urządzeniach przemysłowych, których gaszenie z zewnątrz nie jest możliwe-
  • Urządzenia zraszaczowe powinny być instalowane w przypadkach określonych w p. 1 zamiast urządzeń tryskaczowych pod warunkiem, że obiekt wyposażony jest w samoczynną sygnalizację pożarową oraz ogólna wydajność zraszaczy nie będzie przekraczała 50 1/s. Niezależnie od powyższego, urządzenia zraszaczowe mogą być stosowane do:
  • gaszenia wolno stojących transformatorów i wyłączników olejowych - zraszacze mgłowe i kropliste,
  • gaszenia cieczy palnych o temperaturze zapłonu powyżej 60°C - zraszacze mgłowe i kropliste,
  • ograniczenia intensywności palenia oraz ochładzania urządzeń technologicznych w halach produkcyjnych, w których stosowane są ciecze palne,
  • chłodzenia wolno stojących zbiorników z cieczami palnymi, zraszania kurtyn, drzwi przeciwpożarowych, dróg ewakuacyjnych (program egzamin ustny).

Zasłony wodne

Zasłony wodne powinny być stosowane:

  • jako oddzielenia pożarowe przy drzwiach, oknach i innych otworach łączących pomieszczenia produkcyjne i magazynowe, jeśli możliwy jest przerzut ognia na sąsiednie pomieszczenia. W takich przypadkach należy przewidzieć pas zraszania szerokości co najmniej 4,0 m (po 2,0 m przed i za osią ściany, w której występują otwory łączące pomieszczenia) oraz długości o 1,0 m większej od szerokości otworu (po 0,5 m z obu stron) (opinie o programie),
  • jeśli wymagane jest oddzielenie stref pożarowych, urządzeń lub części pomieszczeń produkcyjnych, a zastosowanie ścian przeciwpożarowych nie jest możliwe ze względów technicznych. W takich przypadkach zasłony wodne powinny obejmować pas zraszania szerokości co najmniej 4,0 m oraz długości odpowiadającej długości danej strefy pożarowej,
  • jako ochrona przeciwpożarowa zewnętrznych ścian budynków przemysłowych, zlokalizowanych w sąsiedztwie obiektów I i II kategorii niebezpieczeństwa pożarowego w odległości umożliwiającej przekazywanie promieniowania cieplnego.

Urządzenia pianowe powinny być stosowane do gaszenia pomieszczeń lub zbiorników przeznaczonych do składowania lub przerabiania cieczy palnych o temperaturze zapłonu poniżej 60°C (segregator aktów prawnych). Stałe urządzenia pianowe należy przewidzieć w następujących przypadkach:

  • gdy zastosowane są zbiorniki typu bezciśnieniowego z dachem stałym o średnicy większej niż 30 m,
  • gdy wymagana wydajność zastosowanych urządzeń do wytwarzania piany przekracza 30 m3 piany na minutę,
  • w samodzielnych składach dystrybucyjnych paliw płynnych składowanych w zbiornikach o średnicy większej niż 20 m, jeśli wymagana wydajność urządzeń wytwarzających pianę przekracza 20 m3/min.

Zastosowanie stałych urządzeń pianowych wymaga każdorazowo zgody Komendy Głównej Straży Pożarnych (z wyjątkiem samodzielnych składów dystrybucyjnych paliw płynnych) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami