Blog

Urządzenie tryskaczowe
W artykule znajdziesz:

Zawór kontrolno-alarmowy połączony jest z urządzeniem alarmowym. Dzwon alarmowy powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku nie wyżej niż 5 m nad terenem. Sygnał akustyczny zadziałać powinien nie później niż w 2 min po otwarciu jednego tryskacza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Urządzenie tryskaczowe powinno być zasilane w wodę co najmniej z dwóch niezależnych od siebie źródeł zasilania, które powinny spełniać następujące warunki:
- zapewnić nieprzerwaną pracę urządzenia tryskaczowego przez okres co najmniej dwóch godzin,
- zapewnić wydajność urządzenia tryskaczowego wynoszącą co najmniej 4 1/s nie później niż po 3 min od otwarcia się 5 kolejnych tryskaczy sekcji powietrznej i natychmiast po otwarciu 5 kolejnych tryskaczy sekcji wodnej,
- uzyskać po 5 min pełną wydajność ujęcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zapotrzebowanie wody do urządzeń tryskaczowych oblicza się na podstawie następujących wskaźników:
- przy ilości tryskaczy do 100 sztuk - 20 1/s,
- przy ilości tryskaczy od 100 do 150 sztuk - 30 1/s,
- przy ilości tryskaczy od 150 do 200 sztuk - 40 1/s,
- przy ilości tryskaczy ponad 200 sztuk - 50 1/s (uprawnienia budowlane).
Urządzenia tryskaczowe mogą być zasilane z następujących źródeł:
- sieci wodociągowej o odpowiednim ciśnieniu,
- własnego ujęcia wody.
Urządzenia zraszaczowe stosuje się:
- w obiektach o obciążeniu ogniowym ponad 500 Mcal/m2 (110 kG drewma/m2) powierzchni podłogi oraz w obudowanych urządzeniach przemysłowych niemożliwych do gaszenia z zewnątrz, jeżeli obiekt wyposażony jest w samoczynną sygnalizację pożarową i pod warunkiem, że ogólna wydajność zraszaczy nie przekroczy 50 1/s (program egzamin ustny),
- ponadto urządzenia zraszaczowe stosowane są do:
- gaszenia wolno stojących transformatorów i wyłączników olejowych (zraszacze mgłowe i kropliste),
- gaszenia cieczy palnych o temperaturze zapłonu powyżej 60°C (zraszacze mgłowe lub kropliste),
- ograniczenia intensywności palenia oraz ochładzania urządzeń } technologicznych halach produkcyjnych (opinie o programie).
Sieć zraszaczowa zewnętrzna
Zraszacze kropliste mają różne formy konstrukcyjne. Najczęściej stosowanym typem zraszacza jest normalny tryskaczcz zamka. Zależność między wydajnością zraszacza kroplistego a ciśnieniem wylotowym. Zraszacze mgłowe powodują rozbicie wody na pył wodny.
Zależność wydajności zraszacza mgłowego od ciśnienia wylotowego. Sieć zraszaczowa może być:
- zewnętrzna - dla ochrony ścian budynku, otworów okiennych, ścian zbiorników,
- wewnętrzna - dla ochrony wewnętrznych powierzchni otworów drzwiowych.
Sieć zraszaczowa zewnętrzna uruchamiana jest ręcznie, a wewnętrzna uruchamiana jest ręcznie lub samoczynnie. Sieć uruchamiana samoczynnie zaopatrzona jest w specjalne zawory, tzw. pobudzacze, otwierające się pod wpływem podwyższonej temperatury otoczenia. Cała sieć przewodów rozdzielczych od zaworu kontrolno-alarmowego do pobudzaczy wypełniona jest wodą, a od pobudzaczy do zraszaczy powietrzem.
Liczba pobudzaczy w jednej sekcji nie powinna przekraczać 4 szt., jeden zaś pobudzacz nie może obsługiwać więcej niż 8 zraszaczy (segregator aktów prawnych). Odległość między zraszaczami nie powinna być większa niż 0,8, a między pobudzaczami 3,7 m. Sieć zraszaczową oblicza się podobnie jak tryskaczową z uwzględnieniem jednoczesnego działania całej grupy zraszaczy. Najmniejsze ciśnienie wody w najbardziej niekorzystnie położonym zraszaczu powinno wynosić co najmniej:
- dla zraszaczy kroplistych - 5 m H20,
- dla zraszaczy mgłowych - 15 m H20.
Orientacyjne średnice przewodów sieci zraszaczowej podano w tabl. 3-14. Sieć zraszaczowa niesamoczynna powinna być zasilana ze źródła, które musi zapewnić możliwość prowadzenia akcji przeciwpożarowej w ciągu 1 godziny. Drugim źródłem wody mogą być różne pompy pożarnicze. Sieć zraszaczowa samoczynna powinna mieć zasilanie analogiczne jak sieć tryskaczowa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32