Blog
Urządzenie tryskaczowe
W artykule znajdziesz:
Zawór kontrolno-alarmowy połączony jest z urządzeniem alarmowym. Dzwon alarmowy powinien być zainstalowany na zewnątrz budynku nie wyżej niż 5 m nad terenem. Sygnał akustyczny zadziałać powinien nie później niż w 2 min po otwarciu jednego tryskacza (program uprawnienia budowlane na komputer).
Urządzenie tryskaczowe powinno być zasilane w wodę co najmniej z dwóch niezależnych od siebie źródeł zasilania, które powinny spełniać następujące warunki:
- zapewnić nieprzerwaną pracę urządzenia tryskaczowego przez okres co najmniej dwóch godzin,
- zapewnić wydajność urządzenia tryskaczowego wynoszącą co najmniej 4 1/s nie później niż po 3 min od otwarcia się 5 kolejnych tryskaczy sekcji powietrznej i natychmiast po otwarciu 5 kolejnych tryskaczy sekcji wodnej,
- uzyskać po 5 min pełną wydajność ujęcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zapotrzebowanie wody do urządzeń tryskaczowych oblicza się na podstawie następujących wskaźników:
- przy ilości tryskaczy do 100 sztuk - 20 1/s,
- przy ilości tryskaczy od 100 do 150 sztuk - 30 1/s,
- przy ilości tryskaczy od 150 do 200 sztuk - 40 1/s,
- przy ilości tryskaczy ponad 200 sztuk - 50 1/s (uprawnienia budowlane).
Urządzenia tryskaczowe mogą być zasilane z następujących źródeł:
- sieci wodociągowej o odpowiednim ciśnieniu,
- własnego ujęcia wody.
Urządzenia zraszaczowe stosuje się:
- w obiektach o obciążeniu ogniowym ponad 500 Mcal/m2 (110 kG drewma/m2) powierzchni podłogi oraz w obudowanych urządzeniach przemysłowych niemożliwych do gaszenia z zewnątrz, jeżeli obiekt wyposażony jest w samoczynną sygnalizację pożarową i pod warunkiem, że ogólna wydajność zraszaczy nie przekroczy 50 1/s (program egzamin ustny),
- ponadto urządzenia zraszaczowe stosowane są do:
- gaszenia wolno stojących transformatorów i wyłączników olejowych (zraszacze mgłowe i kropliste),
- gaszenia cieczy palnych o temperaturze zapłonu powyżej 60°C (zraszacze mgłowe lub kropliste),
- ograniczenia intensywności palenia oraz ochładzania urządzeń } technologicznych halach produkcyjnych (opinie o programie).
Sieć zraszaczowa zewnętrzna
Zraszacze kropliste mają różne formy konstrukcyjne. Najczęściej stosowanym typem zraszacza jest normalny tryskaczcz zamka. Zależność między wydajnością zraszacza kroplistego a ciśnieniem wylotowym. Zraszacze mgłowe powodują rozbicie wody na pył wodny.
Zależność wydajności zraszacza mgłowego od ciśnienia wylotowego. Sieć zraszaczowa może być:
- zewnętrzna - dla ochrony ścian budynku, otworów okiennych, ścian zbiorników,
- wewnętrzna - dla ochrony wewnętrznych powierzchni otworów drzwiowych.
Sieć zraszaczowa zewnętrzna uruchamiana jest ręcznie, a wewnętrzna uruchamiana jest ręcznie lub samoczynnie. Sieć uruchamiana samoczynnie zaopatrzona jest w specjalne zawory, tzw. pobudzacze, otwierające się pod wpływem podwyższonej temperatury otoczenia. Cała sieć przewodów rozdzielczych od zaworu kontrolno-alarmowego do pobudzaczy wypełniona jest wodą, a od pobudzaczy do zraszaczy powietrzem.
Liczba pobudzaczy w jednej sekcji nie powinna przekraczać 4 szt., jeden zaś pobudzacz nie może obsługiwać więcej niż 8 zraszaczy (segregator aktów prawnych). Odległość między zraszaczami nie powinna być większa niż 0,8, a między pobudzaczami 3,7 m. Sieć zraszaczową oblicza się podobnie jak tryskaczową z uwzględnieniem jednoczesnego działania całej grupy zraszaczy. Najmniejsze ciśnienie wody w najbardziej niekorzystnie położonym zraszaczu powinno wynosić co najmniej:
- dla zraszaczy kroplistych - 5 m H20,
- dla zraszaczy mgłowych - 15 m H20.
Orientacyjne średnice przewodów sieci zraszaczowej podano w tabl. 3-14. Sieć zraszaczowa niesamoczynna powinna być zasilana ze źródła, które musi zapewnić możliwość prowadzenia akcji przeciwpożarowej w ciągu 1 godziny. Drugim źródłem wody mogą być różne pompy pożarnicze. Sieć zraszaczowa samoczynna powinna mieć zasilanie analogiczne jak sieć tryskaczowa (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32