Blog

Beton silikatowy zdjęcie nr 2
08.01.2020

Budownictwo tradycyjne udoskonalone

W artykule znajdziesz:

Budownictwo tradycyjne udoskonalone

Beton silikatowy zdjęcie nr 3
Budownictwo tradycyjne udoskonalone

Celem wprowadzenia udoskonaleń w tradycyjnych konstrukcjach i metodach wykonawczych jest w pierwszym rzędzie zmniejszenie pracochłonności i przyspieszenie realizacji budynku (uprawnienia budowlane). Przedmiotem tego kierunku wykonawstwa są zwykle budynki o niewielkiej kubaturze, rozproszone lokalizacyjnie i wznoszone w oddaleniu od baz prefabrykacji, indywidualnie lub przez przedsiębiorstwa niższego rzędu (np. powiatowe przedsiębiorstwa budowlane), które nie posiadają wyposażenia w ciężki sprzęt budowlany (program na telefon). Mogą tu być brane pod uwagę budynki mieszkalne, budynki rolnicze, szkoły, budynki handlowe, usługowe itp., które mimo niewielkiej przeważnie koncentracji na jednym terenie w skali całego kraju występują w dużych liczbach, co stanowi podstawę objęcia ich akcją projektowania typizacyjnego i wprowadzenia prostszych form uprzemysłowienia wykonawstwa (program na komputer). Dużemu zróżnicowaniu budownictwa, które może być objęte tą akcją —odpowiadają liczne układy i koncepcje konstrukcji, rozwiązań materiałowych oraz metod wykonawczych. Najniższa forma uprzemysłowienia charakteryzuje się zastosowaniem elementów portatywnych, tj. nie wymagających stosowania sprzętu montażowego. Wyższe formy uprzemysłowienia polegają na stosowaniu prefabrykatów o ciężarze do 500-f-600 kG, które wymagają do montażu lekkiego sprzętu, przeważnie typu „samojezdnego”, tj. takiego, który można bez trudu przesyłać z jednej budowy na drugą (program egzamin ustny). Prefabrykaty te określa się zwykle terminami: „prefabrykaty drobne” lub „prefabrykaty dylowe”, a czasami określane bywają jako „prefabrykaty średniowymiarowe”.

Usprawnienia wykonawstwa

Usprawnienia wykonawstwa idą przeważnie w kierunku wyeliminowania tradycyjnych murów z cegły, wymagających pracochłonnych robót murowych i tynkowych. Dąży się zatem do lżejszych konstrukcji ściennych stropowych, co także oznacza mniej kosztowny transport, jak również szybsze wysychanie i gotowość budynku do użytkowania. Zasadą projektowania powinno być wykorzystanie stypizowanych prefabrykatów produkowanych masowo na sprzedaż, w niektórych jednak przypadkach — przy większym skupieniu budynków tego samego typu — ekonomicznym rozwiązaniem jest zorganizowanie na placu budowy produkcji elementów ściennych lub stropowych. Ten układ organizacyjny bywa często stosowany w odniesieniu do prefabrykatów ściennych w postaci wielocegłowych pustaków betonowych lub gipsowych lub elementów dylowych z lekkich betonów (opinie o programie). Często również na placu budowy organizowana jest produkcja prefabrykatów „dylowych” stropowych i elementów klatek schodowych w drobnym podziale. Na decyzję o prefabrykacji przyobiektowej mogą wpływać również inne czynniki, np. opłacalność wykorzystania materiałów miejscowych (np. żużla, pyłów dymnicowych). Przy projektowaniu konstrukcji z drobnych elementów ważne jest przestrzeganie zasad pewnej koordynacji i ujednolicenia materiałów, prefabrykatów i zasad wykonawczych.
Jeśli celem udoskonalenia jest np. wyeliminowanie tynków przez zaprojektowanie ścian budynków z bloczków kanałowych z gipsu, powinno się dostosować do tego również konstrukcję innych elementów budynku, np. stropów czy ścianek działowyche (segregator aktów prawnych).

Zastosowanie w tych elementach tworzywa gipsowego byłoby rozwiązaniem najwłaściwszym, tak ze względu na beztynkowe powierzchnie jak i ujednolicenie materiałowe. I odwrotnie — zaprojektowanie stropów i ścianek działowych wymagających tynkowania przekreśliłoby korzyści osiągnięte ze ścian beztynkowych (promocja 3 w 1).
Podobnie np. projektując stropy z prefabrykatów do montażu ręcznego, nie należy stosować klatek schodowych z elementów wymagających sprzętu montażowego.
W istocie swej budynki o konstrukcjach tradycyjnych udoskonalonych nie odbiegają zbytnio od tradycyjnych metod wykonawczych, lecz charakteryzują się wprowadzeniem postępu technicznego w poszczególnych kategoriach robót.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Beton silikatowy zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Beton silikatowy zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Beton silikatowy zdjęcie nr 8 Beton silikatowy zdjęcie nr 9 Beton silikatowy zdjęcie nr 10
Beton silikatowy zdjęcie nr 11
Beton silikatowy zdjęcie nr 12 Beton silikatowy zdjęcie nr 13 Beton silikatowy zdjęcie nr 14
Beton silikatowy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton silikatowy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton silikatowy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami