Blog
Uspołeczniona gospodarka
W artykule znajdziesz:
Uspołeczniona gospodarka
Zlecanie robót z wolnej ręki może nastąpić tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo jest w stanie wykonać daną robotę ponadplanowo. Nie jest ono uregulowane szczegółowymi przepisami, gdyż w gospodarce uspołecznionej jest stosowane bardzo rzadko. Najczęściej odbywa się tylko między prywatnymi kontrahentami (program uprawnienia budowlane na komputer). Zlecanie na drodze urzędowej polega na tym, że zleceniodawca może zawrzeć umowę tylko z przedsiębiorstwem właściwym pod względem specjalizacyjnym i terytorialnym.
Bardzo często udziela on zlecenia za pośrednictwem władzy zwierzchniej przedsiębiorstwa. Obowiązują wówczas ceny ustalone w kosztorysie urzędowym, który stanowi część dokumentacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przetarg jest to czynność organizowana przez zleceniodawcę, w celu uzyskania najkorzystniejszych dla siebie warunków. Przetarg nazywany jest również „licytacją in minus”, przy licytacji bowiem chodzi o to, by znaleźć nabywcę, który zapłaci najwięcej, przy przetargu - by znaleźć wykonawcę za najniższą sumę.
Organizacja przetargu polega na tym, że zleceniodawca ogłasza najpierw w prasie zamiar powierzenia robót i wzywa do składania ofert.
Przedsiębiorstwa ubiegające się o roboty, będące treścią przetargu, składają swoje oferty w zalakowanych kopertach (uprawnienia budowlane). Każde z nich oferuje cenę według własnej kalkulacji.
Jako gwarancję na dotrzymanie oferowanych przez siebie warunków obowiązane jest załączyć dowód złożenia w banku pewnej sumy gwarancyjnej, która nazywa się wadium. Suma ta może być również wpłacona bezpośrednio zleceniodawcy. Wielkość tej sumy ustala ogłaszający przetarg. Zwykle nie przekracza ona 10% wartości robót. Oznaczonego dnia ogłaszający przetarg otwiera komisyjnie koperty i wybiera dla siebie najkorzystniejszą. Z oferentem, który zaproponował najkorzystniejsze warunki, zawiera następnie umowę. Niekiedy ogłaszający przetarg zastrzega sobie jednak prawo do zawarcia umowy na podstawie oferty droższej i odrzucenia oferty tańszej, jeżeli ma podstawę do przypuszczenia, że oferent nie wywiąże się ze swych zobowiązań (program egzamin ustny).
harmonizowanie pracyZ
W wykonawstwie budowlanym, zwłaszcza przy realizacji dużych obiektów przemysłowych, mamy często do czynienia z faktem, że przy jednym obiekcie zatrudnionych musi być kilka przedsiębiorstw. Obok np. przedsiębiorstwa ogólnobudowlanego pracuje przedsiębiorstwo robót inżynierskich, instalacji sanitarnych, elektrycznych itp. Powstaje więc poważny problem uzgodnienia ich robót w czasie, wydzielania im odpowiednich pomieszczeń na placu budowy i ogólnej koordynacji pracy (opinie o programie).
Brak odpowiedniej koordynacji robót może powodować duże marnotrawstwo. Niejednokrotnie zdarzało się, że wykonaną przez przedsiębiorstwo ogólnobudowlane ścianę elektrycy rozbierali, aby wstawić duży transformator, albo też wykonaną przez przedsiębiorstwo robót drogowych nawierzchnię instalatorzy zrywali, aby przeprowadzić jakiś przewód itp.
Doświadczenie wskazuje, że inwestor nie jest w stanie zharmonizować pracy wszystkich wykonawców i dlatego wprowadzono zasadę tak zwanego generalnego wykonawstwa. Polega ona na tym, że inwestor nie jest obowiązany wyszukiwać wszystkich przedsiębiorstw wyspecjalizowanych, jakie są niezbędne do wykonania każdej roboty (segregator aktów prawnych). Zawiera przeto umowę na całość robót tylko z jednym przedsiębiorstwem, najczęściej z takim, w którego profilu produkcyjnym leży największa część robót danej inwestycji. Zwykle jest to przedsiębiorstwo ogólnobudowlane. W tym wypadku ono odpowiada przed inwestorem za całość robót danej inwestycji. Przedsiębiorstwo to nazywamy wykonawcą generalnym.
Wykonawca generalny wyszukuje odpowiednie przedsiębiorstwa specjalistyczne i z nimi zawiera umowy na poszczególne partie robót. Przedsiębiorstwa te nazywamy podwykonawcami lub subwykonawcami. Obowiązek skoordynowania robót w czasie i przestrzeni należy całkowicie do obowiązków wykonawcy generalnego (promocja 3 w 1). Zadanie to jest wtedy o tyle ułatwione, że jest on głównym gospodarzem na placu budowy i może swoje roboty dostosować do wymagań przedsiębiorstw specjalistycznych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32