Blog

18.02.2022

Ustalenie elementu ściennego

W artykule znajdziesz:

Ustalenie elementu ściennego

Ustalenie elementu ściennego za pomocą urządzenia umożliwiającego regulację i nasuwanie podstawy elementu oraz doprowadzenie go do położenia pionowego. Urządzenie regulujące składa się z kotwi zamocowanej do słupa za pomocą jarzma dolnego i klina. Element ścienny po ustawieniu za pomocą dźwigu na elemencie niższej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dążenie do dokładnego ustawienia podstawy elementu przewidzianego projektem zrodziło myśl zastosowania specjalnej głowicy kończącej element dolny. Głowica ta ustawiona precyzyjnie za pomocą instrumentów daje gwarancje właściwego położenia elementu na niej montowanego. Rozwiązanie konstrukcyjne takiej głowicy może być bardzo rozmaite, gdyż zależy ono od rodzaju elementu jego kształtu, ciężaru, materiału konstrukcyjnego i innych czynników. Schemat takiej konstrukcji, którą można stosować w celu precyzyjnego ustawienia podstawy ciężkich i trudnych do montażu elementów. Głowica może być prefabrykowanym elementem żelbetowym i stanowić stałą podstawę słupa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Głowicę ustawia się za pomocą instrumentu geodezyjnego dostosowując dokładnie jej położenie do osi teoretycznych oraz wykonując połączenia jej ze słupem ponad wierzchem fundamentu. Do ustawienia słupa na głowicy można wykorzystać urządzenie. Przy montażu słupa na głowicy występuje wprawdzie dodatkowe złącze obu elementów, lecz montaż słupów jest łatwiejszy niż ustawianie ich bezpośrednio w stopach fundamentowych (zwłaszcza ciężkich). Na rys. 145 przedstawiono przykład rozwiązania montażu słupa na głowicy (uprawnienia budowlane). Głowicę zakończoną betonowym rdzeniem ustawia się precyzyjnie w stopie fundamentowej. Na rdzeniu opiera się słup podczas montażu. Pręty zbrojenia wystające z głowicy i słupa są spawane na spoinę czołową, a następnie wraz z rdzeniem betonowym połączenie jest zabetonowane. Spawanie prętów zbrojenia jest dość trudne, gdyż pręty należy doginać w celu dopasowania ich do siebie (program egzamin ustny).

Pionowanie elementów przeprowadza się zależnie od wymaganej dokładności za pomocą różnych przyrządów pomiarowych. Wielkości błędu popełnianego przy pionowaniu elementu są znaczne, a ponieważ jego wpływ na późniejszy montaż jest bardzo duży, staramy się uzyskać możliwie dużą dokładność ustawienia elementu (opinie o programie).

Pomysłowe rozwiązanie konstrukcyjne

Same przyrządy pomiarowe, nawet najbardziej precyzyjne, nie wystarczają, gdyż dużą trudność sprawia naprowadzanie elementu na właściwe położenia. Dlatego często decydujemy się na pozostawienie określonych, dopuszczalnych błędów od właściwego położenia (segregator aktów prawnych).

Osprzęt i urządzenia montażowe wynikają z charakteru montowanej konstrukcji i są na ogół inne przy montażu elementów ścian, a inne przy montażu słupów. Nie można podać wszystkich możliwych rozwiązań konstrukcji urządzeń montażowych ze względu na ich różnorodność. Najprostszym sposobem ustawienia słupa do pionu jest pionowanie za pomocą zwykłego pionu przy jednoczesnym naprowadzaniu osi elementu do właściwego położenia. Prymitywne urządzenie do naprowadzania słupa do pionu. Górną część słupa obejmuje ściśle jarzmo połączone z odciągaczami z lin lub drutu, zaopatrzonymi w nakrętki rzymskie do skracania lub wydłużania odciągacza. Odciągacze mocuje się do stałych elementów budowli lub do specjalnych kotwi.

Zamiast odciągaczy stosuje się podparcie słupów za pomocą sztywnych drewnianych lub stalowych zastrzałów. Położenie słupa jest w tym przypadku regulowane za pomocą klinów. Obydwa podane sposoby wymagają uprzedniego, prawidłowego ustawienia podstawy (promocja 3 w 1). Do haków umocowanych w fundamencie zaczepione jest urządzenie, składające się z jarzma stalowego 1, zespolonego przy pomocy śrub 2 z montowanym elementem. Regulację położenia i doprowadzanie elementu do pionu, zgodnie ze wskazówkami mierzącego, wykonuje się przez pokręcanie nakrętek rzymskich 3 wmontowanych w ścięgno. Przy wysokości około 1,5 m przyrząd taki reguluje położenie elementu o wysokości około 10 m. Może on być korzystny z tego względu, że po ustawieniu elementu dźwig montujący jest niezwłocznie zwalniany do dalszej pracy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami