Blog
Ustalenie poziomu wody
W artykule znajdziesz:
Wszystkie punkty, w których zostały przeprowadzone wiercenia, muszą być powiązane dokładnie z terenem zarówno pod względem rozmieszczenia ich w planie, jak i pod względem wysokościowym. Przy napotykaniu warstw wodonośnych należy notować głębokość występowania wody oraz poziom jej po ustabilizowaniu się w otworze (program uprawnienia budowlane na komputer). Sprawa notowania poziomów wód gruntowych nie jest w praktyce zagadnieniem prostym. O ile w gruntach łatwo przepuszczających wodę, a więc w gruntach żwirowych, piaszczystych i grubszych pyłach poziom wody stabilizuje się dość szybko i można go pomierzyć z łatwością, o tyle w gruntach ilastych i gliniastych ustalenie poziomu wody zazwyczaj jest zarówno bardzo trudne, jak i właściwie mało potrzebne.
Jako najmniejszą głębokość wierceń dla budynków należy przyjmować 7 m poniżej spodu fundamentów. Można spotkać się z zaleceniem stosowania wierceń głębszych, jednakże w zwykłej praktyce jest to zbędne. Wystarczy zwykle wykonać jeden otwór głębszy, np. do 15 m poniżej spodu fundamentów lub o 50% większy od otrzymanego wymiaru z wykresów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Można usłyszeć czasem głos, że jakoby w imię oszczędności należy otwory wiertnicze wykonywać płytsze. Trzeba liczyć się z tym, że wydłużenie otworów o 1-2 m stanowi nikły wydatek w stosunku do kosztów dostawy sprzętu wiertniczego i do kosztu przenoszenia go od otworu do otworu. Stosowanie natomiast otworów płytszych wprowadziłoby element ryzyka do należytego wyświetlenia stanu gruntów (uprawnienia budowlane). A elementu ryzyka nie należy w tych razach dopuszczać. Jeżeli dochodzi się wierceniami do grubej warstwy gruntu znanej w danej okolicy, np. do pokładów skał wapiennych, iłów trzeciorzędowych lub zwartych margli, to można wówczas kończyć wiercenia próbne po dojściu do takiej znanej już warstwy.
Wykop budowlany
Należy zachować ostrożność, jeżeli istnieje podejrzenie, że napotkana skała masywna może być głazem narzutowym; trzeba ją wówczas w celu sprawdzenia przewiercić dostatecznie głęboko (program egzamin ustny). Po wykonaniu otworów zasypuje się je gruntem wydobytym z nich. Jeżeli zostały napotkane warstwy wodonośne to otwory wypełnia się szczelnie iłem lub gliną, aby uniknąć przenikania wody z jednych warstw do drugich lub do wykopu budowlanego.
Wiercenia badawcze są bardzo ważną częścią składową projektu fundamentowania i powinny być prowadzone z zasady pod bezpośrednim nadzorem inżyniera lub doświadczonego technika, który musi pracować w porozumieniu z inżynierem budowy lub inżynierem doradcą technicznym, każdorazowo zaproszonym do współpracy. Możliwie równolegle do wierceń badawczych należy prowadzić badanie próbek gruntów w laboratorium, aby z badań tych czerpać wskazówki w sprawie konieczności i charakteru dalszych wierceń (opinie o programie).
Dom mieszkalny o 4 kondygnacjach i suterenie o obciążeniu jednostkowym 7 T na m2 rzutu, czyli 0,7 at, ciężar całego budynku 11X25X7 = 1925 T, stosunek szerokości do długości ll:25 = ok. 1:2, szerokość fundamentowania 11 m, z wykresu otrzymuje się potrzebną głębokość wiercenia 9,0 m poniżej spodu fundamentu (segregator aktów prawnych). Dom biurowy o obciążeniu jednostkowym 7 T na m2 rzutu, czyli 0,7 at. Dzielimy budynek na część A o powierzchni 11X83 m i części B o powierzchni 11 X 14 m każda. Dla części A stosunek 11 : 83 = ok 1:8; szerokość fundamentowania 11 m. Korzystając z danych dla stosunku boków 1 : oo otrzymujemy głębokość potrzebnych wierceń 9,50 m poniżej fundamentu. Dla części B stosunek 11 : 14 = ok. 1 : 1 i niezbędna głębokość wiercenia 7,8 m, a zaokrąglając - 8 m poniżej spodu fundamentu (promocja 3 w 1).
Hala o dwóch ławach fundamentowych z każdej strony. Obciążenie po 80 T na 1 m każdego boku hali. Ponieważ 27 m> 5X2 m, więc wydzielamy tu z każdej strony pas o szerokości 9 m i obciążeniu jednostkowym 80 T : 9 = ok. 9 T na m2 rzutu, czyli 0,9 at. Stosunek szerokości do długości 9 : 81 1:9. Korzystając z wykresu dla 1 : oo, otrzymujemy dla szerokości 9 m i obciążenia jednostkowego 0,9 at głębokość wiercenia 10,0 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32