Blog

Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 2
01.12.2020

Ustrój nośny hali kotłów

W artykule znajdziesz:

Ustrój nośny hali kotłów

Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 3
Ustrój nośny hali kotłów

Przykładem wysokiej ramy składanej z drobnych segmentów może być ustrój nośny hali kotłów w Vasa w Finlandii. Układ konstrukcji o wysokości 37 m i rozpiętości 22 m oraz sposób montażu (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy ramach o większej rozpiętości lub znaczniejszym obciążeniu stosuje się również konstrukcje monolityczne, betonowane na miejscu, względnie konstrukcje łączone z niewielu elementów. Przykład takiego ustroju, przedstawiający halę magazynu w Berlinie.

Przykład ustroju o rozpiętości 27 m, w którym rygle poziome ułożone są na słupach. Przekrycia powierzchniowe. Zaliczamy do nich ustroje nośne płytowe i powłokowe, w których zastępujemy w analizie statycznej założenie płaskich przekrojów założeniem nieodkształcalności normalnej do powierzchni środkowej. Są to ustroje bardzo oszczędne w zużyciu materiałów, stanowiące dziedzinę dużej przyszłości, jeśli chodzi o zastosowanie sprężenia wstępnego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pełne zalety sprężenia występują przy zastosowaniu sprężenia dwukierunkowego, w kierunkach prostopadłych (w płytach) lub według odpowiednich trajektorii.
Można również stosować sprężenie jednokierunkowe, które jest jednak nieco mniej efektywne, a także sprężenie brzegowe (za pomocą kabli rozmieszczonych w pobliżu brzegów powłoki), modyfikujące w sposób korzystny stan naprężenia warunki brzegowe ustroju.

Niezbyt wielka, aczkolwiek stale rosnąca liczba zrealizowanych konstrukcji tego rodzaju wynika częściowo z trudności związanych z ich analizą statyczną.
Najprostszymi ustrojami powierzchniowymi są płyty. Płyty prefabrykowane o niewielkich wymiarach (uprawnienia budowlane). Przykład przekrycia utworzonego z płyt sprężonych o rozpiętości 5 m i grubości 7 cm. Przekrycie to zastosowano w dworcu lotniczym, którego konstrukcję. Płyty zostały ułożone na stopkach dolnych dźwigarów, a następnie poprzecznie sprężone, tworząc w ten sposób wraz z dźwigarami monolityczny ustrój plytowo-żebrowy. Innym przykładem konstrukcji płytowej jest pawilon na wystawie budowlanej w Hanowerze. Cała konstrukcja nośna, tj. zarówno płyty jak i dźwigary wspornikowe są sprężone.

Główna płyta nośna

Szersze możliwości kształtowania konstrukcji istnieją w powłokach (program egzamin ustny). Najczęściej stosowanym typem przekrycia są tutaj konstrukcje szedowe. Konstrukcje te mogą opierać się na różnego typu układach żebrowych, bądź też stanowić ustroje powłokowe w ścisłym znaczeniu, bezpośrednio sprężone. Przykładem rozwiązania pierwszego rodzaju może być hala w Forchheim, gdzie sama powłoka nie jest sprężona, natomiast opiera się na konstrukcji kratowej systemu Finsterwaldera. Konstrukcję ustroju nośnego rozmieszczenie kabli (typu brzegowego) uwidocznione jest na rysunku linią kreskowaną (opinie o programie).

Za przykład sprężonych konstrukcji szedowych mogą służyć wykonane w Polsce przekrycia produkcyjnych hal włókienniczych w Bełchatowie i Kaliszu, zaprojektowane jako hale typowe o siatce słupów 30X30 m. Konstrukcję szedów stanowią wklęsłe dźwigary powierzchniowe ó długości 27 m i szerokości 7,5 m (segregator aktów prawnych). Głównymi elementami konstrukcji są tu podciągi o długości 30 m, które składa się z segmentów prefabrykowanych układanych na rusztowaniu przesuwnym i łączonych ze sobą przez sprężenie. Właściwą konstrukcję nośną stanowią dwie płyty ukośne; trzecia płyta spełnia rolę przykrywy kanału klimatyzacyjnego.

Najmniejsza grubość płyt nośnych wynosi
4 cm, wysokość żeber jest zmienna i dochodzi do 25 cm. W żebrach znajdują się otwory do przeprowadzania kabli, przy czym przewidziano odginanie ich ku górze. Sprężenie każdego koryta następuje za pomocą 14 kabli 12 0 5 mm. Główna płyta nośna ma ciężar ok. 2 T (promocja 3 w 1).

Współpracę sąsiednich powłok zapewniają stalowe szczebliny okienne. Szerokością swą opierają się one na podciągach poprzecznych, z których każdy utworzony jest z 2 bliźniaczych dźwigarów.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 8 Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 9 Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 10
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 11
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 12 Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 13 Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 14
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkielety zbrojeniowe fundamentów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami