Blog

Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 2
01.12.2022

Ustrój wtórny

W artykule znajdziesz:

Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 3
Ustrój wtórny

Oddzielenie od wspornika wielokondygnacyjnego jego dolnej części nie oznacza jeszcze jej zniszczenia. Jeżeli część ta jest należycie powiązana w poziomie stropu z resztą konstrukcji (za pomocą wieńca lub wieńca i stropu), może powstać tu nowy jednokondygnacyjny ustrój wspornikowy. Współpracy poszczególnych elementów w tym ustroju towarzyszą znaczne przemieszczenia i rysy, a sile stycznej w złączu pionowym przeciwstawia się już nie jego spoistość, lecz siła tarcia w strefie docisku siły poziomej, wywołanej momentem zginającym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z punktu widzenia wartości użytkowej część budynku, w którym ukształtował się taki ustrój wtórny, jest zniszczona i wymaga bardzo gruntownej naprawy w przeciwieństwie do stanu zachowania wspornika wielokondygnacyjnego, który w zasadzie nie wymaga naprawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z uwagi jednak na fakt, że nie występuje tu zagrożenie życia ludzkiego, uważamy, że stan graniczny nośności konstrukcji nie został przekroczony, co w myśl założeń przyjmowanych do obliczeń jest równoznaczne z warunkiem bezpieczeństwa konstrukcji w sytuacji poawaryjnej. Warunki, w których pracuje konstrukcja częściowo uszkodzona, są bardzo złożone, a nasze rozeznanie w tym względzie jest jeszcze bardzo skromne. Tworzenie się wtórnego ustroju nośnego jest zjawiskiem dynamicznym, o nieokreślonych jeszcze bliżej parametrach. Posłużenie się w obliczeniach uproszczonym schematem statycznym wymaga zatem dodatkowych zabezpieczeń (uprawnienia budowlane).

W celu zapewnienia stateczności budynku i współpracy przestrzennej wszystkich elementów konstrukcji w przenoszeniu obciążeń norma brytyjska CP-110 zaleca, aby we wszystkich budynkach o konstrukcji betonowej, wysokich na 5 i więcej kondygnacji, ściany i słupy niezależnie od metody wykonania budynku miały zbrojenie ciągłe od fundamentów do poziomu dachu, a stropy zbrojenie obwodowe i łączące na ścianach nośnych (program egzamin ustny). Zbrojenie to powinno być tak rozmieszczone, aby możliwie skutecznie przyczyniło się do powstania wtórnego ustroju nośnego w przypadku lokalnego uszkodzenia budynku.

Zbrojenie pionowe ścian

Zbrojenie pionowe ścian Fav powinno mieć przekrój nie mniejszy niż 2%0 przekroju ściany i może być rozłożone równomiernie na długości ściany lub skoncentrowane w wieńcach pionowych bądź w słupach ukrytych w grubości ściany. Ściany grubości 16 cm należałoby więc zbroić prętami 0 18 co 16 cm lub co 32 cm, jeżeli zbrojenie byłoby w dwóch warstwach. W przypadku skoncentrowania zbrojenia w wieńcach pionowych co 3,60 m potrzebne byłoby zbrojenie (opinie o programie).

Zbrojenie łączące słupy w kierunku pionowym Fa powinno być nie mniejsze niż 1% przekroju słupa. Zbrojenie obwodowe w poziomie stropów powinno być umieszczone w odległości nie większej niż 1,20 m od krawędzi ściany zewnętrznej lub w ścianie zewnętrznej (jeżeli jest to ściana konstrukcyjna), a przekrój tego powinien być zdolny do przeniesienia siły rozciągającej Nh = qw (kN), gdzie qw określa się ze wzoru.

Zbrojenie łączące może być rozłożone równomiernie lub być skoncentrowane w wieńcach (segregator aktów prawnych). Jeżeli umieszczone jest ono w ścianach, powinno znajdować się w odległości nie większej niż 0,5 m powyżej lub poniżej stropu. Słupy zewnętrzne konstrukcji szkieletowej oraz ściana szczytowa (na m szerokości) powinny być powiązane w poziomie stropu z resztą konstrukcji zbrojeniem przenoszącym siłę rozciągającą określoną przez większą z wartości gdzie lv wysokość kondygnacji w świetle lub 3% siły pionowej przenoszonej przez słup bądź ścianę na rozpatrywanej kondygnacji (promocja 3 w 1).

Słupy narożne powinny być powiązane z resztą konstrukcji w obu kierunkach. Obliczając wg normy brytyjskiej przekroje zbrojenia wykonanego ze stosowanej u nas stali A-III, otrzymuje się dla budynku o wysokości 10 kondygnacji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 8 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 9 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 10
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 11
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 12 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 13 Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 14
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przyrządzenie borowiny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami