Blog

14.10.2020

Usuwanie gruntu

W artykule znajdziesz:

Usuwanie gruntu

Usuwanie gruntu

Zużycie powietrza na wydmuchiwanie piasku z kesonu wynosi ok. 75 nr/godz i taką ilością powinien być dodatkowo zasilany keson.
Usuwanie gruntu za pomocą wydmuchiwania jest bardzo wygodne i nie wymaga dodatkowych urządzeń z wyjątkiem jednej rury. Toteż sposób ten może być z dużą korzyścią zastosowany przy przechodzeniu przez grunty piaszczyste (program uprawnienia budowlane na komputer).

Urządzenia do wypompowywania gruntów. Wypompowywanie gruntów z kesonu wykonuje się za pomocą pomp ustawionych na zewnątrz komory roboczej. Stacja pomp może być zainstalowana na stropie kesonu w specjalnych komorach, wykonanych w murze nadkesonowym. Komory te połączone są wtedy z górnym poziomem robót otwartym szybem, wewnątrz którego przeprowadza się rurociągi. Przewód ssący pomp przepuszcza się przez strop kesonu. Wylot jego umieszcza się w żąpiu, z którego zasysa się płynną masę gruntu. Grunt w kesonie rozmywa się za pomocą wodomiotaczy.

Łańcuchy kesonowe służą do opuszczania kesonów z rusztowań na dno rzeki.
Łańcuch kesonowy składa się ze śruby, płyty łożyskowej, cięgna i zaczepu.
Śruba przechodzi przez otwór w płycie łożyskowej i wspiera się na niej na nakrętce (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stykające się powierzchnie nakrętki i płyty mają kształt kulisty dla zapewnienia pionowości śruby i wyeliminowania naprężeń zginających. Pomiędzy powierzchnią nakrętki i płyty podporowej wstawia się przekładki mosiężne albo łożyska kulkowe dla zmniejszenia oporów tarcia. Długość śruby wynosi zazwyczaj ok. 2 m, a średnica zależnie od obciążenia 65-100 mm.

Ogniwa łańcuchów wykonywane są zazwyczaj z prętów podwójnych, o przekroju okrągłym lub prostokątnym. Ogniwa łączy się ze sobą za
pomocą trzpieni. Długość ogniw wynosi zazwyczaj 1,25-1,5 m, a niekiedy dochodzi do 2 m.
Zaczep w łańcuchach kesonowych ma kształt haka, na którym opiera się nóż kesonu.
Łańcuchy zakłada się wzdłuż ścian podłużnych kesonu po zewnętrznej ich stronie.

Rozstaw łańcuchów

Rozstaw łańcuchów zależy od ich nośności i ciężaru kesonu. Nośność łańcuchów wynosi zazwyczaj 20-50 T (uprawnienia budowlane).
Łańcuchy zawiesza się na płytach podporowych, które ustawia się na konstrukcji rusztowań.
Keson opuszcza się przez odkręcanie nakrętek śrubowych za pomocą kluczy grzechotkowych. Umożliwiają one obracanie nakrętki bez zdejmowania klucza. Po wykręceniu się śruby, łańcuch przedłuża się przez dodanie nowych ogniw, po czym śrubę wkręca się do poprzedniego położenia.

Przez wielokrotne powtarzanie tych czynności keson opuszcza się na potrzebną głębokość (program egzamin ustny).
Dodawanie nowych ogniw łańcucha wykonuje się przy użyciu przyrządu odciążającego. Składa się on z dwóch śrub połączonych ze sobą strzemiączkami.
Śruby przechodzą przez otwory w płycie podporowej łańcucha i wspierają się na niej na nakrętkach. Strzemiączka przyrządu podpierają ucho przedostatniego ogniwa i przenoszą obciążenie na śruby przyrządu, zwalniając ostatnie ogniwo i śrubę. Po dodaniu nowego ogniwa przyrząd zwalnia się przez wykręcenie jednej ze śrub (opinie o programie).
Wytrzymałość śruby sprowadza się na siłę osiową i moment skręcający.

Wytrzymałość łańcucha sprawdza się na siłę osiową, obliczając naprężenia w ogniwach łańcucha oraz w trzpieniach połączeniowych.
Hak sprawdza się na moment zginający występujący u jego nasady.
Kesony pod fundamenty lądowe buduje się wprost na gruncie w miejscu głębienia fundamentu.
Kesony zaś rzeczne mogą być wykonane albo nad miejscem opuszczania, albo poza nim na brzegu rzeki (segregator aktów prawnych).

W pierwszym przypadku wykonuje się je na sztucznych wysepkach lub rusztowaniach. Przy zastosowaniu rusztowań zachodzi potrzeba opuszczenia kesonu na dno rzeki przed przystąpieniem do głębienia.
W przypadku wykonywania kesonów na brzegu buduje się je w suchych dokach lub na rusztowaniach.

Następnie spuszcza się je na wodę i holuje na miejsce zagłębienia, po czym opuszcza się je na dno rzeki zatapiając pod ciężarem muru nadkesonowego, który w tym czasie się wykonuje. Sposób ten może mieć zastosowanie jedynie przy odpowiedniej głębokości wody, umożliwiającej spławianie kesonów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami