Blog

Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 2
02.04.2021

Usuwanie odchodów

W artykule znajdziesz:

Usuwanie odchodów

Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 3
Usuwanie odchodów

Usuwanie odchodów odbywa się korytarzami gnojowymi. Ilość odchodów od jednej krowy jest znaczna. Kał zmieszany ze ściółką tworzy obornik, płynne części odchodów zaś tworzą gnojowicę (program uprawnienia budowlane na komputer). Sposób usuwania odchodów zależy od tego, czy zwierzęta są trzymane na głębokiej ściółce, na płytkiej czy bez ściółki.

Odchody usuwa się systemem powierzchniowym lub kanałowym. W pierwszym wypadku odchody zgarnia się spychaczem lub łopatą do zbiornika na zewnątrz budynku. Ukształtowanie płyt gnojowych i kanalików ściekowych zróżnicowane w zależności od systemu urządzeń do usuwania obornika.
W oborach, w których zwierzęta są trzymane na głębokiej ściółce, posadzki są zagłębione o 50 + 60 cm w stosunku do ciągów komunikacyjnych. Obornik usuwa się z nich kilka razy w roku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zmechanizowanie tych prac jest utrudnione.

Z obór płytkich obornik usuwa się codziennie. Do mechanizacji tych prac stosuje się różne urządzenia: przenośniki skrobakowe, przenośniki zgarniakowe, spychacze, zgarniacze typu „Delta" itp.
Płynna część odchodów spływa do kanalików ściekowych; mają one przekrój półkolisty średnicy około 15 cm oraz spadek w kierunku studzienek przepływowych, rozmieszczonych co 12+ 16 m. Studzienki przepływowe, o głębokości zależnej od poziomu zbiorników podziemnych, są zaopatrzone w kratkę wpustową o wymiarach 40 x 40 cm (uprawnienia budowlane).
Obory alkierzowe dla bydła na uwięzi. W Polsce podstawowym typem budynku dla bydła są obory ze stanowiskami płytkimi, w których każda krowa uwiązana do żłobu ma wydzielone stanowisko.

Rozwiązanie to ma kilka zalet:
- możliwość indywidualnego żywienia,
- możliwość kontroli pobieranej paszy,
- łatwość kontroli zdrowia i opieki nad poszczególnymi osobnikami,
- możliwość izolacji osobników złośliwych,
- małe zużycie ściółki (program egzamin ustny).

Rzędy stanowisk

Rzędy stanowisk są rozdzielone korytarzami paszowymi i gnojowymi. Tylko w małych obiektach stosuje się wspólny korytarz paszowo-gnojowy. W budynkach o nielicznej obsadzie występuje tylko jeden rząd stanowisk, częściej są projektowane budynki dwurzędowe, a w gospodarstwach wielkotowarowych - wielorzędowe. Układy wielorzędowe wydatnie skracają długość budynku, a co za tym idzie - długość ciągów komunikacyjno-transportowych. Są także korzystne dla bilansu cieplnego wnętrza obory ze względu na ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych.
Stanowiska w oborach alkierzowych mogą być długie, średnie lub krótkie (opinie o programie).

Stanowiska długie zapewniają swobodę ruchów zwierzęcia oraz łatwy dostęp do niego. Zalecane są w porodówkach i jako stanowiska zabiegowe w pomieszczeniach dla zwierząt chorych. Nie występuje podział stanowiska na czystą część legowiska i brudną gnojową; jedynie tylna część stanowiska ma nieco większy spadek posadzki do kanalika gnojowego. W związku z tym, że zwierzęta mogą się cofać i kłaść na zanieczyszczonej części stanowiska, utrzymanie krów w czystości jest trudne; konieczne jest więc częste usuwanie odchodów i zużycie znacznej ilości ściółki. Stanowiska średnie są podzielone na część legowiskową i gnojową, przy czym korzystne jest obniżenie płyty gnojowej o 15-20 cm. co zapobiega brudzeniu się zwierząt (segregator aktów prawnych).

Obniżenie płyty mniej niż o 15 cm nie chroni krów przed zabrudzeniem, a nadmierne zagłębienie płyty gnojowej utrudnia zwierzętom dojście do stanowisk. Zwierzę na stanowisku średnim ma stosunkowo znaczną swobodę ruchów. Zaletą stanowisk średnich jest łatwiejsze utrzymanie zwierząt w czystości oraz mniejsze zużycie ściółki niż na stanowiskach długich. Stanowiska krótkie dają oszczędność powierzchni budynku, oszczędność ściółki i najlepiej chronią krowy przed brudzeniem się (promocja 3 w 1).

Zwierzę na tym stanowisku jest zmuszone do trzymania łba nad żłobem zarówno wtedy, gdy stoi. jak i wtedy, gdy leży. Wiązanie ogranicza ruchy zwierzęcia do przodu i do tyłu. co powoduje. że kał spada zawsze na obniżoną płytę gnojową. Usuwanie obornika jest w tym rozwiązaniu łatwe i może być w pełni zmechanizowane, zużycie ściółki zaś niewielkie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 8 Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 9 Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 10
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 11
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 12 Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 13 Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 14
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prowadzenie dalszych prac zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami