Blog

Usuwanie wad i usterek
W artykule znajdziesz:

Szczegółowe dane dotyczące kształtowania nakładów na roboty poprawkowe okresu rękojmi w latach 1965-1970 w stosunku do wartości wykonanej produkcji budowlano-montażowej oraz wartości sprzedaży i porównanie z nakładami na techniczne utrzymanie budynków wskazują, że roboty naprawcze okresu gwarancyjnego pochłaniają do 1% wartości budynku rocznie. A więc nakłady na usuwanie wad i usterek nie odbiegają od nakładów na dalsze utrzymanie budynków. Świadczy to o poprawie średniej jakości nowo realizowanych budynków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Z charakteru remontów planowo-zapobiegawczych wynika, że niejednokrotnie powinny one być przeprowadzane nawet wówczas, gdy nie ma widocznych objawów uzasadniających wykonywanie robót remontowo-zapobiegawczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zawsze są to roboty polegające na utrzymaniu w dobrym stanie technicznym, a więc zapobiegające przed przedwczesnym powstawaniem niekorzystnych zmian i szkód w budynkach i ich wyposażeniu. Są to więc prace polegające na profilaktycznym zabezpieczaniu przed powstawaniem szkód oraz planowym dozorowaniu i pielęgnowaniu szczególnie zagrożonych części budynku i jego wyposażenia oraz prace polegające na usuwaniu małych uszkodzeń powstających mimo pielęgnacji w okresie międzyremontowym (uprawnienia budowlane).
Ogólnie do grupy tej można zaliczyć remonty pokryć dachowych, wykraczające poza prace konserwacyjne, łącznie z remontami rynien i rur spustowych, remonty elewacji, łącznie z malowaniem zewnętrznym i naprawą stolarki okiennej i balkonowej oraz obróbek blacharskich, remonty wyposażenia technicznego, tj. urządzeń ogrzewczych, dźwigów osobowych, urządzeń gazowych i wodociągowych, zsypów itp. (program egzamin ustny).
Propozycje okresów wykonywania remontów
Mimo jednoznacznego ustanowienia remontów planowo-zapobiegawczych w Zarządzeniu brakuje jeszcze jakichkolwiek materiałów zestawieniowych, ponieważ dotychczas remonty takie w budynkach wzniesionych metodami uprzemysłowionymi, w szerokim zakresie, nie były wykonywane. Brakuje również zasad i organizacji, które umożliwiałyby zajęcie się remontami planowo-zapobiegawczymi w sposób właściwy (opinie o programie).
W celu ustalenia pełnego zakresu remontów planowo-zapobiegawczych i terminów ich wykonywania brakuje jeszcze precyzyjnych określeń trwałości materiałów i elementów składowych. Wynika to, jak wspomniano już poprzednio, z faktu, że nie są one sprawdzone w warunkach normalnej eksploatacji, a badania laboratoryjne nie dają wyczerpującej odpowiedzi w tym zakresie (segregator aktów prawnych).
Propozycje okresów wykonywania remontów planowo-zapobiegawczych w odniesieniu do poszczególnych elementów składowych budynku podano np. w pracy. Określono je wstępnie na podstawie zebranych doświadczeń. Jednocześnie przedstawiono przykładowo zakresy wymaganych remontów. Największą trudność przy ustalaniu zakresu i okresów remontów planowo-zapobiegawczych sprawiają ściany zewnętrzne. Ponieważ zakres remontów dla tych elementów znacznie odbiega od remontów prowadzonych w budownictwie tradycyjnym, należy szczegółowymi badaniami objąć wszystkie elementy składowe ściany zewnętrznej, a więc oprócz warstwy fakturowej ściany, także balkony, loggie, stolarkę okienną i balkonową, izolację spoin i złączy, obróbkę blacharską itd. Wymienione części składowe ściany zewnętrznej najbardziej odbiegają od rozwiązań tradycyjnych i wymagają szczególnych zabiegów remontowych w trybie remontów planowo-zapobiegawczych. Zakres i sposób tych remontów należy opracować na podstawie danych zebranych z praktycznych doświadczeń (promocja 3 w 1).
Remonty interwencyjne mogą być spowodowane jednym lub kilkoma równocześnie uszkodzeniami występującymi zespołowo bądź nie związanymi ze sobą przyczynowo. Uszkodzenia te mają charakter wyjątkowy, a przyczynami ich powstawania mogą być np.:
- zmiany w podłożu gruntowym,
- awarie i katastrofy budowlane elementów nośnych,
- znaczne ukryte błędy wykonawstwa,
- szczególnie zły stan techniczny elementów i materiałów budowlano- -instalacyjnych,
- inne powodujące wyjątkowo niekorzystną pracę budynku.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32