Data publikacji: 30.05.2018
Studia magisterskie - najlepszy wybór
Uprawnienia budowlane - kto może je zdobyć?
Wiele osób, które interesuje się szeroko pojętą branżą budowlaną oraz w niej pracuje, prędzej czy później zaczyna się interesować możliwością zdobycia uprawnień budowlanych. Istotne jest to, że na barkach osoby takowymi dysponującej spoczywa naprawdę wielka odpowiedzialność - a także w związku z tym tryb ich otrzymywania oraz to, kto może je otrzymać, regulują ściśle przepisy prawne. Jakie warunki należy spełnić, by móc rozpocząć ścieżkę praktyk prowadzącą do egzaminu na uprawnienia budowlane?
Studia magisterskie - najlepszy wybór
Nie jest absolutnie zaskoczeniem to, że osoby legitymujące się stopniem zawodowym magistra mogą zdobyć uprawnienia budowlane najszybciej (obowiązkowa praktyka na budowie po ich zakończeniu trwa najkrócej) oraz w przeciwieństwie do osób o niższym wykształceniu mogą także otrzymać uprawnienia bez ograniczeń. Przykładowo, studia na kierunku architektura i urbanistyka umożliwiają zdobycie uprawnień architektonicznych bez ograniczeń, o ile są to studia magisterskie. Po licencjacie zdobyć można jedynie uprawnienia w ograniczonym zakresie.
Architektura czy inne kierunki?
Oczywiście nie trzeba być architektem, aby kierować budową. Najpopularniejszym innym kierunkiem studiów jest oczywiście budownictwo. Po jego ukończeniu mamy możliwość zdobycia całego szeregu uprawnień: np. wyburzeniowych, kolejowych, mostowych, drogowych czy konstrukcyjno - budowlanych. Zasada uprawnień bez ograniczeń dla magistrów i w ograniczonym zakresie dalej tutaj funkcjonuje, więc być może warto jest jednak spędzić 2 lata dłużej na uczelni w perspektywie dalszego rozwoju kariery.
Jeśli nie studia, to co?
Architektura i urbanistyka, budownictwo czy logistyka niekoniecznie są kierunkami, które przekonają osoby niezdecydowane do odbycia studiów. W końcu na ich ukończenie trzeba przeznaczyć wiele czasu i energii. Na szczęście uprawnienia budowlane można zdobyć także posiadając tytuł zawodowy technika albo mistrza. Trzeba jednak wówczas pamiętać, że praktyka konieczna do odbycia znacznie się wydłuża.







45 565

97%

COVID-19
Powiązane artykuły

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…