Blog

28.11.2022

Usytuowanie płyt stropowych

W artykule znajdziesz:

Usytuowanie płyt stropowych

Rozwiązanie takie może być zalecane w przypadku, gdy konstrukcja stropów jest również monolityczna. Uzyskuje się dzięki temu możliwość stosowania modularnych elementów deskowania stropów. Trzeba się jednak wtedy liczyć z potrzebą zaprojektowania specjalnych elementów ścian zewnętrznych lub innych elementów prefabrykowanych. W sumie więc takie rozwiązanie jest celowe przede wszystkim w przypadku konstrukcji całkowicie monolitycznych (łącznie ze ścianami zewnętrznymi) lub w przypadku budynków z elementami o wykończeniu tradycyjnym (np. ze ściankami zewnętrznymi z bloczków gazobetonowych itp.) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najczęściej stosowane usytuowanie płyt stropowych rozpiętych jednokierunkowo. Wszystkie płyty mają tu jednakową szerokość w związku z czym płyta przy ścianie konstrukcyjnej, równoległej do kierunku rozpięcia stropu („podłużnej”), zachodzi swoją krawędzią podłużną na grubość tej ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Takie usytuowanie płyt jest korzystne z uwagi na standaryzację wymiarów płyt, dobrą współpracę przestrzenną ścian i stropów, a także ze względów użytkowych. Eliminuje się w ten sposób „klawiszowanie” płyty stropowej względem ściany, a także polepsza się izolację akustyczną pomieszczeń. Jest jednak pewna trudność konstrukcyjna w usytuowaniu wieńca na ścianie „podłużnej”, a także w znalezieniu miejsca dla trzpieni montażowych i uchwytów. W praktyce trudności te pokonuje się zwiększając (w czasie montażu) odpowiednio szerokość spoiny s., na ścianie „podłużnej” kosztem szerokości s1 spoin pozostałych (uprawnienia budowlane).

Warianty układu płyt stropowych przy podłużnej ścianie wewnętrznej, przedstawione na rys. 2-8b, c, stosuje się zwykle w przypadku „podłużnych” ścian z kanałami wentylacyjnymi. Zróżnicowanie I stopnia jest istotne ze względu na rodzaj form i inne urządzenia produkcyjne, zróżnicowanie III i IV stopnia (typorozmiary) na organizacje produkcji i montażu.

Oznaczenie prefabrykatu

Liczba typów w jednym budynku zależy z jednej strony od wymiarów prefabrykatów (udźwigu żurawia montażowego), z drugiej zaś od ukształtowania architektonicznego budynku. W uprzemysłowieniu budownictwa dąży się do operowania możliwie dużymi elementami, a to z kolei narzuca szczególną dyscyplinę przy kształtowaniu architektonicznym budynku (program egzamin ustny).

Przy dużych wymiarach prefabrykatów i małej liczbie typów swobeda kształtowania architektonicznego jest ograniczona (kolumna 1). Operowanie prefabrykatami o dużych wymiarach przy zachowaniu swobody architektonicznej prowadzi do dużej liczby typów (kolumna 2). Mała liczba typów prefabrykatów i swoboda kształtowania architektonicznego uniemożliwia projektowanie prefabrykatów o dużych wymiarach (kolumna 3).

Oznaczenie prefabrykatów. Stopnie zróżnicowania typów prefabrykatów pozwalają na uporządkowany sposób oznaczenia prefabrykatów. Przykładem w tym względzie może być sposób przyjęty w systemie W-70 (opinie o programie).

Oznaczenie prefabrykatu składa się z grup liter i cyfr, oddzielonych kropkami. Na pierwszym miejscu występuje symbol wyrażony dużymi literami, określający typ podstawowy i jednocześnie I stopień zróżnicowania, na drugim miejscu symbol liczbowy wyrażający w modułach wymiar zmienny w ramach II stopnia zróżnicowania (wyjątek stanowią płyty stropowe, w których oznaczeniu na drugim miejscu występują dwa wymiary zmienne długość i szerokość), na trzecim i dalszych miejscach symbol wyrażony małymi literami oznaczający dalsze cechy prefabrykatu (segregator aktów prawnych).

Systemy otwarte i zamknięte. Systemy budownictwa uprzemysłowionego dzielimy zwykle w aspekcie typizacji na systemy otwarte i zamknięte. Systemy otwarte operują prefabrykatami uprządkowanymi wg otwartych typoszeregów. Prefabrykaty te składa się wg określonych zasad systemu w różne warianty układów funkcjonalnych, w związku z czym umożliwione są różne rozwiązania architektoniczne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami