Blog
Uszczelnianie złączy elementów prefabrykowanych
W artykule znajdziesz:
Uszczelnianie złączy elementów prefabrykowanych powinno być wykonywane zgodnie z dokumentacją projektową, określającą miejsce założenia kitu. Należy przy tym przestrzegać zasady, że uzyskanie dobrego i trwałego uszczelnienia złączy elementów wielkowymiarowych wymaga wypełnienia szczeliny kitem zgodnie z zaleceniami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli szczelina ma głębokość większą, niż wymagana do wypełnienia kitem, wgłębną jej część należy wypełnić odpowiednim materiałem (sznur azbestowy lub konopny asfaltowany, wkładki wypełniające lub dystansujące z gumy albo z tworzyw sztucznych). Ma to na celu umożliwienie dokładnego upchania kitu w spoinie, co jest warunkiem uzyskania dobrej przyczepności kitu do jej obrzeży. Pozwala to również ograniczyć zużycie kitu do koniecznego minimum (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Polkitem spoinuje się ręcznie. Po otwarciu beczki należy za pomocą noża i szpachli oddzielić niewielkie porcje kitu i ręcznie formować go w wałki średnicy nieco większej od szerokości szczeliny i za pomocą metalowej spoi- nówki wypełnić kitem spoinę (uprawnienia budowlane).
Kit należy upychać bardzo starannie, dociskając go do obrzeży spoiny. Nadmiar kitu ścina się szpachlą lub nożem umoczonym w wodzie. Powierzchnię kitu w spoinie należy wygładzić metalową spoinówką umoczoną w wodzie lub zwilżonym palcem.
Przy formowaniu wałków ręcznie nie należy smarować rąk olejem ani zwilżać wodą. Do formowania wałków można zastosować wytłaczarkę ślimakową o napędzie elektrycznym, zaopatrzoną w ustnik średnicy wałka. Aparatu przeznaczonego do tego celu nie ma w handlu, konieczne jest więc odpowiednie przystosowanie dostępnego sprzętu (program egzamin ustny). Wypełnianie spoin Olkitem należy wykonywać za pomocą odpowiedniego aparatu w postaci pistoletu do spoinowania. Ze względu na brak dostatecznej liczby pistoletów dopuszcza się, przy niewielkim froncie robót, ręczne wypełnianie spoin.
Sprzęt i narzędzia
Po otwarciu opakowania należy z powierzchni Olkitu usunąć błonkę. Przy spoinowaniu ręcznym niewielką porcję kitu należy położyć na twardą podkładkę (np. na kawałek płyty pilśniowej lub na kielnię), z której bezpośrednio nakłada się kit w szczelinę za pomocą szpachli i spoinówki. Przy spoinowaniu za pomocą pistoletu należy posługiwać się nim zgodnie z instrukcją obsługi, podaną przez wytwórcę sprzętu. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że każdy aparat tego typu ma wymienne dysze (ustniki), których wymiar należy dobrać odpowiednio do szerokości szczeliny wypełnianej kitem (opinie o programie).
Właściwe wypełnienie spoiny uzyskuje się prowadząc końcówkę pistoletu z taką prędkością, aby ilość wytłaczanego kitu układała się prawidłowo w spoinie. W pistolecie pneumatycznym ma na to również wpływ właściwa regulacja ciśnienia powietrza poruszającego tłok. Nadmiar kitu (zarówno przy spoinowaniu ręcznym, jak i za pomocą pistoletu) zbiera się szpachlą. Następnie wygładza się powierzchnię kitu spoinówką umoczoną w wodzie lub zwilżonym palcem, dociskając kit równocześnie do obrzeży spoiny (segregator aktów prawnych).
Sprzęt i narzędzia należy czyścić z resztek kitu i roztworu polistyrenowego do gruntowania bezpośrednio po zakończeniu robót. Kit należy zeskrobać, a następnie usunąć jego ślady szmatą zwilżoną rozpuszczalnikiem (benzyną, solwentnaftą itp.). Zużycie kitów zależy przede wszystkim od wymiarów uszczelnianej spoiny. Zużycie należy obliczyć przyjmując, że ciężar właściwy Polkitu i Olkitu wynosi ok. 1,7 G/cm1.
Straty materiałowe powstające przy wykonywaniu robót zależą w dużym stopniu od rodzaju stosowanego sprzętu i opakowań oraz od rodzaju kitu i staranności wykonania. Przy Polkicie straty nie powinny przekraczać 5%, natomiast przy Olkicie mogą dochodzić do 15% (konieczność usuwania błony powierzchniowej) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32