Blog
Uszczelnienia wałów
W artykule znajdziesz:
W przypadku połączeń ruchomych, takich jak np. obracające się wały lub przesuwające cięgła, stosuje się innego rodzaju uszczelnienia. Do uszczelnień wałów znajduje m.in. zastosowanie np. 0,5-Hl mm blacha mosiężna, którą podczas postoju maszyny zakłada się w postaci pierścienia na wale, dopasowując jego średnicę do zewnętrznej średnicy wału; po uruchomieniu maszyny wskutek ruchu obrotowego wału otwór w pierścieniu wyrabia się, przy czym jest on tym szczelniej dopasowany, im mniejsze jest bicie promieniowe wału (program uprawnienia budowlane na komputer). Opisane uszczelnienie może być wykonane w postaci przykręcanego (lub przyspawanego) od wewnątrz do blachy poszyciowej obudowy odrębnego elementu. W miejscu zetknięcia się wału z mosiężnym uszczelnieniemnie następuje uszkodzenie wału. Schemat uszczelnienia, które może znaleźć zastosowanie w przypadku połączeń ruchowych o ruchu postępowo-zwrotnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wskutek zastosowania obudowy pogarszają się pod nią warunki termiczne, zwłaszcza w przypadku maszyn wydzielających większe ilości ciepła (np. silników, agregatów prądotwórczych itp.), gdyż w takich przypadkach odprowadzenie ciepła przez ścianki obudowy jest utrudnione (uprawnienia budowlane). W związku z tym należy do maszyn, zwłaszcza chłodzonych powietrzem z otoczenia (np. silników elektrycznych), doprowadzić odpowiednią ilość powietrza. W tym celu należy w obudowie przewidzieć otwory o odpowiedniej powierzchni, którymi powietrze chłodzące mogłoby być wprowadzone do wewnątrz, a ciepłe odprowadzone na zewnątrz. Wykonanie takich otworów z kolei powoduje zmniejszenie izolacyjności akustycznej obudowy. Na rys. 6.25a pokazano schemat, na którym otwór wentylacyjny został wycięty w obudowie maszyny. Jak widać z porównania widm przed wykonaniem otworu (krzywa 1) i po jego wykonaniu (krzywa 2) nastąpiło po zewnętrznej stronie obudowy znaczne zwiększenie poziomu występującego hałasu, zwłaszcza w zakresie dużych częstotliwości (program egzamin ustny).
Drgania maszyny
Aby otwór nie zmniejszał działania dźwiękoizolującego obudowy, stosuje się różnego rodzaju tłumiki dźwięku instalowane przed takim otworem, często np. w postaci kanałów szczelinowych wyłożonych od wewnątrz materiałem dźwiękochłonnym, usytuowanych na zewnętrznej ścianie obudowy (opinie o programie).
Drgania maszyny mogą się rozprzestrzeniać na zewnątrz poprzez podłogę, z której w postaci drgań materiałowych przenoszą się na obudowę i są przez nią emitowane w postaci drgań powietrznych. W przypadku podłogi o dużej masie, a więc betonowej podłogi hali parterowej lub masywnych betonowych stropów, na których stoi hałaśliwa maszyna, i stosunkowo lekkich obudów wykonanych z blachy stalowej, tworzyw sztucznych lub gumy, nie jest konieczne stosowanie specjalnych izolacji zabezpieczających przed przenoszeniem się drgań materiałowych (segregator aktów prawnych). Wystarczające jest w tym przypadku uszczelnienie miejsc połączeń za pomocą gumy. Jeżeli natomiast graniczące ze sobą elementy konstrukcji mają stosunkowo małą masę, np. agregat, który ma być obudowany stosunkowo lekką obudową, stoi na stalowej podłodze na rusztowaniu (ma to często miejsce zwłaszcza w przemyśle chemicznym) lub na oddzielonym szczeliną dylatacyjną elemencie podłogi, wówczas zastosowanie specjalnej izolacji przed przenoszeniem się drgań materiałowych między podłogą a obudową jest konieczne.
Zasady obliczania obudów całkowicie zamkniętych omówiono poprzednio. Obudowy Jakie mogą mieć różne kształty i różną konstrukcję dostosowaną do określonych warunków. Dwie sztywne obudowy. Pierwsza w postaci skrzyni, którą obudowano silnik (promocja 3 w 1). Podwójne ścianki obudowy zostały wykonane z 2 mm blachy, waty szklanej, blachy perforowanej. Tłumiki absorpcyjne na ssaniu i wydechu umieszczono na zewnątrz. Do środka dla kontroli prawidłowości pracy silnika prowadzą drzwi. Zabezpieczenia antywibracyjne wykonano w przejściu kanału wydechowego na zewnątrz oraz wzdłuż krawędzi zetknięcia obudowy z podłogą. Wyprowadzenie wału na zewnątrz ma uszczelnienie przeciwdźwiękowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32